اخبار

تاریخ خبر: 1395/12/30
زمان خبر :09: 44
نوع خبر :خبر

b_News سال نو مبارک

arangfilm agency

سال نو روزي است که آغاز يک سال گاه‌شماري جديد را رقم ميزند، و در آن سال‌شمارِ يک تقويم مشخص افزايش داده ميشود. در بسياري از فرهنگ‌ها، اين رويداد را به مناسبت پايان سال قديم و شروع سال جديد جشن مي‌گيرند امروز در استفاده جهاني، سال جديد از گاه‌شماري ميلادي در ۱ ژانويه اتفاق مي‌افتد که عادتي از گاه‌شماري رومي ميباشد.

 

سال نو پارسي، نوروز يکي از کهن‌ترين جشن‌هاي به جا مانده از دوران باستان است که در کشورهاي ايران، افغانستان، تاجيکستان و بخش‌هاي ديگري از آسياي جنوبي و ديگر نقاط دنيا به عنوان روز اول سال جشن گرفته ميشود. سال نو ميلادي در ۱ ژانويه هر سال اتفاق مي‌افتد و بيشترين استفاده را در کشورهاي دنيا دارد. در ۱ ژانويه ۱۶۰۰ ميلادي، اسکاتلند اولين کشوري بود که ۱ ژانويه را به عنوان اولين روز سال اتخاذ کرد. گاه‌شمارهاي متعددي هستند که به صورت استفاده منطقوي باقي مي‌ماند و سال نو را منحصراً سنجش مي‌کند.

کشورهايي که از گاه‌شماري خورشيدي استفاده مي‌کنند، معمولاً سال نو را در اولين روز بهار جشن مي‌گيرند. در اين حالت، سال نو از لحظه اعتدال بهاري آغاز مي‌شود. در دانش ستاره‌شناسي، اعتدال بهاري يا اعتدال ربيعي در نيم‌کره شمالي زمين به لحظه‌اي گفته مي‌شود که خورشيد از صفحه استواي زمين مي‌گذرد و به سوي شمال آسمان مي‌رود. اين لحظه، لحظه اول برج حمل ناميده مي‌شود، و در گاه‌شماري هجري خورشيدي با نخستين روز (هرمز روز يا اورمزد روز) از ماه فروردين برابر است. اين روز را در بسياري از کشورهاي آسياي ميانه نوروز مي‌نامند. اين روز در گاه‌شماري ميلادي با ۲۱ يا ۲۲ مارس مطابقت دارد.

نوروز يکي از کهن‌ترين جشن‌هاي به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ايران باستان است و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ايران نوروز را جشن مي‌گيرند. زمان برگزاري نوروز، در آغاز فصل بهار ۱ فروردين در ايران مطابق با ۱ حمل در افغانستان و ديگر کشورهاي برگزارکننده نوروز است. نوروز در ايران و افغانستان آغاز سال نو محسوب مي‌شود و در برخي ديگر از کشورها تعطيل رسمي است.

 

جغرافياي نوروز با نام نوروز يا مشابه آن، سراسر خاورميانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسياي ميانه چين شرقي (ترکستان چين)، سودان، زنگبار، در آسياي کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نيز آمريکاي شمالي، هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل مي‌شود. همچنين کشورهايي مانند مصر و چين جزو سرزمين‌هايي نيستند که در آنها نوروز جشن گرفته مي‌شد، اما امروزه جشن‌هايي مشابه جشن نوروز در اين کشورها برگزار مي‌شود. سازمان ملل متحد در تاريخ ۲۴ فوريه ۲۰۱۰ با تصويب يک قطعنامه در مقر سازمان در نيويورک، عيد نوروز را به عنوان روز بين‌المللي نوروز و فرهنگ صلح در جهان به رسميت شناخت

در کشورهايي که از گاه‌شمار (تقويم) ميلادي استفاده ميکنند، سال نو معمولاً در اول ژانويه برگزار ميگردد. راسته ماه‌ها در گاه‌شمار رومي، از زمان پادشاه نوما پومپيليوس در حدود ۷۰۰ پيش از ميلاد، از ژانويه تا دسامبر ميباشد. در حال حاضر، جشن گرفتن سال نو يکي از بزرگترين رويدادهاي جهاني ميباشد. در شب ۳۱ دسامبر هر سال، آخرين روز يک سال ميلادي و روز قبل از روز سال نو در بسياري از کشورهاي جهان، عموماً قاره‌هاي اروپا، آمريکا، استراليا و بخش‌هايي از آسيا و آفريقا مراسم سال نو برگزار ميشود. در فرهنگ جديد غرب اين روز با گردهمايي‌هايي در مجالس و مهماني‌ها برگزار ميشود که انتقال سال را ساعت ۱۲:۰۰ شب جشن مي‌گيرند.

بسياري از فرهنگ‌ها در اين شب از آتش‌بازي و ديگر روش‌هاي پرصدا براي جشن گرفتن استفاده مي‌کنند. شب سال نو به صورت جهاني مطابق با تولد مسيح يا عرف‌نامه پس از ميلاد (به انگليسي: Anno Domini) در کشورهاي مسيحي و حتي غير مسيحي در ۳۱ دسامبر برپا ميشود. شب سال نو همچنين به عنوان هفتمين روز کريسمس در مسيحيت غربي شناخته ميشود.

نمونه‌هايي از آتش‌بازيهاي شب سال نو را ميتوان با شهرهاي سيدني، ولپريسو، لندن و نيويورک مثال زد. سيدني، ۸۰،۰۰۰ آتش‌بازي را در نيمه‌شب برگزار کرد و بيش از يک‌ونيم ميليون شرکت‌کننده داشت. همچنين اين رويداد بزرگترين رويداد ديده شده در سال ۲۰۰۹ از تلويزيون بود. در ولپريسو شيلي بيش از دو ميليون تماشاچي، نظاره‌گر بزرگترين آتش بازي بودندکه در مکاني بزرگتر از ۲۱ کيلومتر از آتش‌بازي در بندر تجارتي شهر در ۲۵ دقيقه از شادي و سرور برگزار شد. لندن زماني که ساعت بيگ بن نيمه‌شب را در شب سال نو اعلام ميکند، در اطراف چشم لندن با آتش‌بازي بسياري بزرگي همراه ميباشد. در نيويورک در کنار ميدان تايمز جشن روي يک توپ کريستالي بزرگ متمرکز ميشود که يک دقيقه تا شروع سال جديد را ثانيه‌شماري ميکند.

Image result for ‫جیف سال نو‬‎


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315