اخبار

تاریخ خبر: 1395/11/21
زمان خبر :12: 04
نوع خبر :خبر

b_News گشت‌وگذار در ساختمان مرکزی یک شرکت 280 میلیارد دلاری

arangfilm agency
فيسبوک يکي از مطلوب‌ترين مکان‌هاي کاري است که يک فرد مي‌تواند آرزوي آن را داشته باشد. مکاني که شامل قدرت‌هاي باورنکردني؛ حقوق‌هاي حيرت‌آور و يک ساختار قوي در زمينه همکاري و مشارکت است.

اين شرکت که در Menlo Park‌ کاليفرنيا قرار دارد؛ همواره در ليست ساليانه "Business Insider" در خصوص "بهترين شرکت‌هايي که مي‌توان براي آن‌ها کار کرد" بالاترين رتبه‌ها را در اختيار دارد. علاوه بر آن؛ فيسبوک در ليست "بهترين مکان‌ها براي کار" که مربوط به مؤسسه Glassdoor است و هم‌چنين "بالاترين نيروي جذب‌کننده" که مربوط به لينکدين است مقام اول را به‌نام خود ثبت کرده است.

براي اين‌که بيشتر با محيط کاري فيسبوک آشنا شويم و متوجه شويم که چرا اين شرکت جزء بهترين مکان‌ها براي کار کردن به‌حساب مي‌آيد؛ «بيزنس اينسايدر» به‌تازگي از ساختمان مرکزي آن‌‌ها در منهتن ديدن کرده است. عکس‌هايي که در زير مشاهده مي‌کنيد به‌خوبي گوياي فضاي شاد؛ پر انرژي و مملو از ايده‌پردازي در يکي از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي فناوري دنيا است.

وقتي وارد دفتر Greenwich Village فيسبوک مي‌شويد؛ مهندس ارشد اين شرکت به‌نام «جف رينار» و مدير روايط عمومي به‌نام «جميل واکر» به شما خوش‌آمد مي‌گويند.

شايد اولين چيزي که هنگام بازديد از اين دفتر چشم بيننده را به‌خود جلب مي‌کند تجسم فيزيکي از "ديوار" فيسبوک است. «رينار» مي‌گويد که اخيرا «بيل دِبلاسيو»؛ شهردار نيويورک و «کُري بوکر»؛ سناتور نيوجرسي در بازديد از اين ساختمان روي اين ديوار را امضاء کردند. وي در ادامه مي‌گويد‌ که يکي از جنبه‌هاي جالب ما؛ استفاده از ديوارهاي اين‌چنيني در بسياري از دفاتر فيسبوک است. البته اين ديوار موقتي است؛ هرچند وقت يک‌بار نوعي ساخت‌وساز جديد انجام مي‌دهيم و اين ديوار جاي خود را به يک ديوار جديد مي‌دهد تا امضاهاي جديد روي آن ثبت شود.

در تمام 66 دفتر و ديتاسنتر فيسبوک که در سطح دنيا پخش شده‌اند تقريبا چيزي حدود 16 هزار نفر مشغول به‌کار هستند. طبق آخرين گزارشي که در اواسط ماه جاري ميلادي منتشر شد؛ ارزش اين شرکت 280 ميليارد دلار است. از اين تعداد کارمند؛ هزار نفر آن‌ها در دفتر منهتن کار مي‌کنند. اعضاي تيم اينستاگرام هم در همين مکان مشغول به فعاليت هستند. همان‌طور که مي‌دانيد اينستاگرام متعلق به فيسبوک است. چهار طبقه از اين ساختمان به تيم فيسبوک تعلق دارد؛ ساختماني که زماني دپارتمان فروش Wanamaker بود.

احتمال اين‌که کسي را در اين ساختمان گم کنيد زياد است؛ چون علاوه بر اين‌که ساختمان فوق‌العاده بزرگ است؛‌ کارمندان آن‌هم بسيار زياد هستند. به‌همين دليل يک صفحه‌نمايش به شکلي که در تصوير بالا مي‌بينيد روي ديوار نصب شده و با تايپ نام فرد موردنظر؛ مکاني که وي در آنجا حضور دارد نشان داده مي‌شود.

يکي از جاهاي جالب ساختمان فيسبوک اتاقي به‌نام "tiny room"‌ است. در اين فضا سر مينياتوري يک گوزن روي ديوار نصب شده است. يک کاناپه کوچک و نسخه‌هاي کوچک‌تر از پوسترهايي که در جاهاي مختلف دفتر فيسبوک نصب شده در اين‌جا ديده مي‌شود. خيلي از اشخاص مشهور آمريکا از دنياي فيلم و موسيقي در اين اتاق عکسي به يادگار گرفته‌اند و آن را در صفحه اينستاگرام خود به نمايش گذاشته‌اند و اين نشان مي‌دهد که اين اتاق بسيار کوچک از چه جايگاه مهمي برخوردار است.

يکي از فضاهاي جديدي که در اين ساختمان تعبيه شده؛ فضاي مخصوص مطبوعات است که براي فيلم‌برداري مصاحبه‌هاي زنده فيسبوک مورد استفاده قرار مي‌گيرد. سني که براي آن درنظر گرفته شده با استفاده از پروژکتورهاي زيادي که در اطراف نصب شده از روشنايي زيادي برخوردار است. هم‌چنين يک نماي کلاسيک از شهر نيويورک از اين مکان قابل رؤيت است. «رينار» مي‌گويد حضور افراد مشهور در ساختمان فيسبوک چندان عجيب و غيرعادي نيست؛ مثلا همين چند روز پيش تيم هنرپيشه‌هاي يکي از سريال‌هاي معروف شبکه نت‌فليکس به‌نام "Stranger Things" در اين‌جا حضور داشتند و با آن‌ها مصاحبه شد.

در دفتر نيويورک فيسبوک که شامل بخش مهندسان؛ فروش؛ منابع انساني و ... مي‌شود از طراحي‌هاي باز استفاده شده است. رينار ادامه مي‌دهد که هر يک از کارمندان در وسط هر طبقه داراي ميز کار هستند. علاوه بر آن؛‌ گوشه‌هاي ساکت و آرام زيادي درنظر گرفته شده که کارمندان مي‌توانند با نشستن روي صندلي يا کاناپه‌هاي مخصوص بعضي از کارهاي خود را دور از شلوغي و همهمه تيم خود انجام دهند.

درست مثل فضايي که در اين‌جا مي‌بينيد...

و يا اين‌جا ...

"يک فضاي زيبا و پرانرژي براي کار خلاقانه و مفيد"؛ اين جمله‌اي است که رينار مي‌گويد.

اگر يکي از کارمندان به‌دنبال يک جاي کاملا خاص؛ ساکت و آرام باشد؛ کتاب‌خانه اين ساختمان بهترين مکان است.

از «رينار» درباره ساختار و فرهنگ اين‌جا سئوال کرديم. وقتي از تابلوي «هکاتون» عبور کرديم؛ وي توضيح داد که با چنين رويدادهايي است که مي‌توانيم روحيه استارت‌آپي را در اين شرکت حفظ کنيم و آن را رشد دهيم.

يکي ديگر از چيزهايي که فيسبوک به‌خاطر آن مشهور است: غذا.

از اين اسنک‌سازها در گوشه و کنار دفتر نيويورک فيسبوک زياد ديده مي‌شود. همه غذاها و نوشيدني‌ها براي کارمندان اين شرکت کاملا رايگان هستند و آن‌ها مي‌توانند هرچه‌قدر که خواستند بخورند و بياشامند.

فيسبوک از يک تيم آشپزي مخصوص استفاده مي‌کند که به تمام دستگاه‌ها و وسايل مورد نياز در داخل آشپزخانه مجهز هستند. از جمله غذاهاي محبوبي که در اين مکان سرو مي‌شود مي‌توان به انواع پيتزا؛ سالاد و ماست يخ‌زده اشاره کرد که همگي در همين مکان تهيه مي‌شوند. حتي از شف‌هاي شيريني‌پز هم استفاده مي‌شود.

رينار مي‌گويد: غذاي اين‌جا عالي است و منو هر روز تغيير مي‌کند که واقعا فوق‌العاده است. ما صبحانه؛ نهار؛ شام و قهوه مي‌خوريم. لازم نيست که مرتبا براي خوردن اين چيزها به رستوران برويد. البته فيسبوک همواره کارمندانش را تشويق به بيرون رفتن؛ گشت‌وگذار در محيط اطراف و آشنايي با محيط پيرامون مي‌کند.

فيسبوک در حال ساخت دومين کافه‌ترياي خود در دفتر نيويورک اين شرکت است. تا زماني‌که ساخت‌وساز تکميل شود؛ کارمندان فيسبوک مي‌توانند از فضاهاي اين‌چنيني که شبيه غرفه‌هاي غذايي است که در ايستگاه‌هاي زيرزميني ديده مي‌شود؛ لذت ببرند.

موارد لذت‌بخش اين ساختمان تنها به غذاهايش محدود نمي‌شود. کارمندان مي‌توانند از انواع بازي‌هاي مختلف و فناوري واقعيت مجازي نهايت لذت را ببرند.

اگر آن‌ها نيازي به باتري؛ ماوس جديد يا حتي يک کيبورد جديد داشته باشند مي‌توانند به اين وندينگ ماشين مراجعه کنند.

اما بدون شک؛ مهم‌ترين ويژگي و مشخصه اين ساختمان آثار هنري است. همه‌جاي طبقات مي‌توان آثار خلاقانه‌اي را ديد که توسط بازديدکننده‌هاي هنرمند يا افرادي مثل خود کارمندان ساخته شده است.

کارمندان فيسبوک مي‌توانند براي خودشان پوستر طراحي کنند؛ آن‌ها را چاپ کنند و ديوارهاي آزمايشگاه تحقيق آنالوگ را تزئين کنند.

در اين‌جا يک ديوار پر از گل را مشاهده مي‌کنيد. رينار مي‌گويد: «آثار هنري زيادي را مي‌بينيد که از باز بودن؛ ارتباطات و مأموريت اين شرکت براي ارتباط دادن اين جهان الهام مي‌گيرند.»

رينار در اين‌باره اين‌گونه توضيح مي‌دهد که "به‌جاي اين‌که بيرون برويم و يک اثر هنري بخريم و جايي آويزانش کنيم؛ سعي مي‌کنيم با آوردن هنرمندان به اين مکان؛ از آن‌ها بخواهيم که همين‌جا آثارشان را بسازند. اين کار جنبه‌هاي مثبت و لذت‌بخش زيادي دارد. کارمندان مي‌توانند بخشي از اوقات خود را با اين هنرمندان سپري کنند و از آن‌ها درباره آثارشان سئوال کنند. البته فيسبوک هم تا حدي روي تمي که کار مي‌شود صاحب‌نظر است.

گاهي اوقات؛ تزئين ساختمان و محيط کار باعث مي‌شود تا افراد در پروژه‌هايي که همراه با خنده و سرگرمي است شرکت کنند.

اين‌هم يکي از فضاهايي که براي قرار دادن آثار هنري درنظر گرفته شده است و کارمندان خودشان با سليقه‌اي که دارند ديوار را تزئين مي‌کنند.

رينار مي‌گويد زماني‌که يک هنرمند مشغول کشيدن اين اثر بر روي ديوار بود من پشت ميز کارم بودم و وي را تماشا مي‌کردم. اين يک پروژه جهاني است و از تمام ساکنان نيويورک درخواست شد تا خاطرات خود را در فيسبوک يا اينستاگرام با هشتگ manhattanmemoriesmap# به اشتراک بگذارند.

يکي از زيباترين و بي‌نظيرترين آثار هنري که در اين ساختمان ديده مي‌شود بين راه‌پله‌ طبقات هفتم و هشتم قرار دارد. اين اثر شامل هزاران رشته‌اي مي‌شود که سقف را به کف وصل کرده است. وقتي از پله‌ها بالا مي‌رويد روشن و خاموش مي‌شود و به‌نظر مي‌رسد که در حال حرکت است.

رينار مي‌گويد: «فکر مي‌کنم طبيعت رنگارنگ فضا و همه هنرهاي زيبا مي‌تواند خيلي از افراد را به تحسين وادارد.»

در آخر يکي از زيباترين جاذبه‌هاي اين ساختمان منظره فوق‌العاده‌اي است که از شهر نيويورک به بيننده هديه مي‌دهد. رينار در پايان مي‌گويد: «نماي دفتر منهتن فيسبوک هم پر زرق‌وبرق است و هم صنعتي که به کارمندان حس مثبتي از محيط کار مي‌دهد و به‌نوعي بازگوکننده اين شعار است که: "تنها يک درصد اين سفر به پايان رسيده است."»

منبع : بيزينس اينسايدر

بازنشر: شبکه
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315