اخبار

تاریخ خبر: 1395/11/05
زمان خبر :09: 00
نوع خبر :خبر

b_News میانبرهایی که به مغز برای یادگیری سریع تر کمک می کنند

arangfilm agency

استيو جابز در اين مورد مي گفت: جهاني که در آن زندگي مي کنيم سرعت بالايي دارد. براي آنکه بتوانيم در رقابت هايي چون تجارت پيشرو باشيم، بسيار اهميت دارد که مهارت ها و اطلاعات جديدي در اختيار داشته باشيم. به همين دليل ابر انسان هايي چون «بيل گيتس» و «اُپرا وينفري» از يادگيري به عنوان يکي از ارزشمندترين بخش هاي موفقيت ياد مي کنند.

خوشبختانه راهکارهاي ساده فراواني وجود دارند که مي توانند به راحتي در اختيار مغز قرار گيرند و مهارت هايي را سريع تر در اختيار اين عضو مهم بدن قرار دهند.

2

به عنوان کارآفرين بهتر است تلاش کنيد که چيزهاي جديدي را در طول ساعت هاي کاري يا در روزهاي متمادي کاري ياد بگيريد.

پيش از آنکه به سمت خوردن يک «رِد بول» برويد ابتدا موارد مورد بحث در اين نوشته را در نظر داشته باشيد. پژوهش ها نشان مي دهند که مغز ما براي يادگيري آمادگي بسياري دارد و اين کار را به سرعت نيز انجام مي دهد. پس از راهکارهاي اين نوشته استفاده کرده و قدرت و سرعت يادگيري را در خود تا حدي افزايش دهيد.

۱- ۵۰ دقيقه يا کمتر

«اِلِن دان» از دانشگاه ايالتي لوئيزينا مي گويد: “براي يادگيري هرچيزي مدت کمتر از نيم ساعت کافي نيست و اگر اين کار بيش از ۵۰ دقيقه هم انجام شود، باز هم کارآيي لازم را نخواهد داشت.” تلاش کنيد که فواصل يادگيري خود را با ده دقيقه استراحت دادن به مغزتان پس از ۵۰ دقيقه، ادامه دهيد.

۲- تکنيک ۸۰/۲۰

اين تکنيک که نخستين بار توسط «ويلفردو پارِتو» معرفي شد، به قانون ۸۰/۲۰ شهرت پيدا کرد. پارِتو دريافت که ۸۰ درصد از محصولاتي که در کشور ايتاليا توليد مي شوند مربوط به ۲۰ درصد از کشت هايي هستند که در اين کشور انجام شده.

امروزه فرد ديگري به نام «تيم فريس» اين قانون را تعميم داده و با رويکرد مدرني آن را مطرح ساخته. او بر اين باور است که ما بايد ابتدا آن ۲۰ درصد چيزهاي مهمي را بياموزيم که در واقع ۸۰ درصد از آنچه را که به آن احتياج داريم را در اختيارمان قرار مي دهند.

به عنوان مثال در يادگيري يک زبان جديد، ۲۰ درصد از لغات آن زبان هستند که ۸۰ درصد استفاده روزانه دارند پس به سراغ آنها برويم.

۳- از انجام همزمان چند کار پرهيز کنيد

3

مغز شما همانند يک کامپيوتر کار مي کند. همانند يک کامپيوتر که هر چه صفحات بيشتري در آن باز بماند، سرعتش پايين تر مي آيد، در مورد مغز ما هم همين طور است. تحقيقات انجام پذيرفته شده در اين زمينه نشان داده که هرچقدر کارهاي همزمان بيشتري را در دست داشته باشيد، کيفيت انجام هر کدام را پايين تر مي آوريد چرا که حواس تان از انجام آن کار پرت و به سمت کار ديگري متمايل مي شود.

به طور متوسط ۲۵ دقيقه طول مي کشد تا پس از پرت شدن حواس، مغز بتواند دوباره به آن موضوع بازگردد که البته اين مي تواند زمان قابل توجهي هم باشد.

۴- روش يادگيري خود را تغيير دهيد

يکي ديگر از راه هايي که باعث تقويت حافظه مي شود به ياد آوردن خاطرات و تغيير دادن آنها به صورت اطلاعات جديد است که مي تواند نقش بسيار مهمي در بالابردن کارآيي مغز داشته باشد.

در پژوهشي که در دانشگاه «جان هاپکينز» انجام پذيرفت اين نتيجه به دست آمد: “اگر روش کمي متفاوت تري در يادگيري چيزي به کار گيريد، در مقايسه با تکرار همان روش هاي قبلي، آن امر را بيشتر و با سرعت بالاتري ياد خواهيد گرفت.”

پس در صدد يافتن راه ها و تکينيک هاي جديدتري در يادگيري باشيد. به عنوان مثال اگر يک بار از روش استفاده از فلش کارت در آموختن يک زبان جديد استفاده کرده ايد، دفعه بعد، از راهکايي چون تقويت شنيداري استفاده کنيد. اين کار به مغز کمک مي کند تا بتواند اطلاعات را بهتر و سريع تر به خاطر آورد.

۵- از افراد با تجربه بياموزيد

«رابرت گرين» نويسنده کتاب «تسلط» به لزوم به کارگيري روش هايي که افراد موفق در آن کار انجام داده اند تاکيد داشته و بر اين باور است که چنين افرادي مي توانند هدايت گران خوبي براي بالابردن سطح مهارت هاي شما باشند.

در واقع واژه «شاگردي کردن» از زمان قرون وسطي و در ميان آهنگران رواج بسياري داشت. اما در عصر حاضر شما به مدد، يوتوب، اسکايپ و ساير سرويس هاي خدماتي پيشرفته تر همچون «ميکرومنتورها» مي توانيد از کمک هاي خوبي برخوردار شويد. نکته جالب هم آن است که افراد با تجربه از رساندن کمک هايي اين چنيني استقبال هم مي کنند و در اين سفر که آنها خود قبلا آن را پيموده اند به خوبي کمک رساني مي کنند.

۶- از روش سنتي يادداشت برداري استفاده کنيد

7

محققان دانشگاه «پرينستون» و «يو سي اِل اِي» دريافته اند که يادداشت دستي برداشتن مي تواند باعث بالاتر رفتن توانايي شنيداري هم بشود. همچنين مي تواند سبب شود تا مفاهيم مهم تشخيص داده شوند. از طرف ديگر، ياداشت برداشتن از طريق لپ تاپ هم مي تواند در به خاطر سپردن نوشته ها بسيار موثر باشد و از پرت شدن حواس هم جلوگيري به عمل آورد.

کاملا آشکار است که آنچه گفته شد به معناي آن است که استفاده از قلم و کاغذ و در کل يادداشت برداري خصوصا از نکات مهم تر مي تواند در به خاطر سپردن آنها موثر باشد.

۷- براي يک بازي دراز مدت آماده شويد

9

براي همه ما احتمالا پيش آمده است که زماني که وقت کمتري داريم، بي پول تر هستيم، انگيزه کمتري براي يادگيري چيزهاي جديد داريم و ممکن است روند يادگيري را در چنين زمان هايي متوقف هم کنيم. «سيث گودي» از اين پديده به «شيب» ياد مي کند و آن را به پس از پايان ماه عسل تشبيه مي کند.

بهترين کار براي مبارزه با چنين شرايطي اين است که در خود آمادگي هايي را به وجود آوريم.

استيو جابز مي گفت: “آنچه ميان کارآفرينان موفق و ناموفق جدايي مي اندازد سختکوشي و پشتکار است.” بدانيد که يادگرفتن يک چيز جديد همچون سريع دويدن به سمتي نيست بلکه يک ماراتون است. آنهايي که در مسيري که پيش مي روند پشتکار بيشتري دارند، موفق تر هم خواهند شد.

منبع: inc

بازنشر : روزياتو


: اخبار مرتبط
arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315