اخبار

تاریخ خبر: 1396/06/26
زمان خبر :12: 13
نوع خبر :خبر

b_News اشتباهات رایج در مشاوره کسب و کار

arangfilm agency

آيا تا به حال پيش آمده است که به‌عنوان يک شرکت مشاوره، مشتري‌هاي خود را بدون دليل از دست داده باشيد؟ آيا پيش آمده است که در ميان مذاکرات، مشتري‌ها به سراغ شرکت ديگري بروند؟ متأسفانه زماني که اشتباهي مرتکب شويد، تنها ۴ درصد از مشتريان بازخورد مناسب به شما مي‌دهند. عموم آن‌ها بدون هيچ توضيحي شما را ترک خواهند کرد.

اشتباهاتي که مديران و رهبران در کسب و کار مشاوره‌اي مرتکب مي‌شوند، به‌طور کلي به ۵ دسته تقسيم مي‌شوند:

۱- تصور اين‌که مسائل کوچک مهم نيستند

هميشه به ياد داشته باشيد که مشتريان شما انتخاب‌هاي ديگري هم در بازار دارند؛ مگر اين‌که شما کسب و کاري خاص باشيد و تنها توليدکننده و ارائه‌دهنده‌ي محصول يا خدمات باشيد. البته اين احتمال در بازار کنوني بسيار کم است. به‌هرحال شما علاوه بر تخصص، بايد با خدمات عالي مشتريان را جذب کنيد و توجه آن‌ها را به خود جلب کنيد. اگر در حال حاضر رفتارهاي زير را در مديريت انجام نمي‌دهيد، به احتمال زياد شرکت خود را به مسيري اشتباه مي‌بريد:

  • پاسخ دادن صحيح به تماس‌ها و ايميل‌هاي مشتريان
  • اطمينان داشتن از عملکرد صحيح وب‌سايت شرکت و لينک‌هاي آن
  • حضور به‌موقع در جلسات کاري
  • در دسترس بودن

بسياري از مديران اين موارد ساده را از ياد مي‌برند و فقط بر مهارت خود تکيه مي‌کنند.

۲- سؤال نپرسيدن

مديران کسب‌وکارهاي مشاوره‌اي بايد علاوه بر شجاع بودن و ريسک کردن، شجاعت سؤال پرسيدن هم داشته باشد. نکته‌اي که بايد در نظر داشت اين است که مهارت به‌تنهايي کافي نيست و بايد درک کاملي از مسائل داشته باشيد. مهارت چيزي است که هميشه به همراه داريد؛ اما درک، تنها با پرسيدن سؤال‌هايي اين‌چنيني به دست مي‌آيد:

  • براي حل اين مسئله چه کارهايي انجام شده است؟
  • چه کسي مسئول نتيجه‌ي اين پروژه است؟
  • مهم‌ترين دليل عقب ماندن و نااميدي در حال حاضر چيست؟
  • چه موانعي براي شرکت پيش‌بيني مي‌کنيد؟
  • مشکل کنوني چه تأثيري بر شرکت دارد؟
  • بهترين نتايج ممکن براي پروژه‌ي کنوني چه چيزهايي هستند؟

۳- درک نکردن فرهنگ شرکتي مشتريان

اين مشکل عموما براي مشاوره‌هاي پس از شکست پروژه پيش مي‌آيد. ممکن است شما با فرهنگ و رفتارهاي عمومي کارمندان در شرکت مقصد آشنايي نداشته باشيد و تلاش کنيد تا آن‌ها را براي انجام مشاوره‌ها مجاب کنيد. در چنين حالتي احتمال شکست بسيار زياد است. بهتر است پيش از قبول پروژه‌ي مشاوره، با فضاي کاري، مشکلات موجود، شکست‌ها و پيروزي‌هاي پيشين شرکت مورد نظر آشنا شويد.

۴- ارتباطات کافي نداريد

ارتباطات در امر مشاوره بسيار حياتي هستند. شما بايد در دوره‌هاي زماني منظم از مشتري خود بازخورد بگيريد، گزارش پيشرفت را دريافت کنيد و اگر مشکلي در روند مشاوره پيش آمد، آن‌ها را به‌خوبي مطلع کنيد. هميشه سعي کنيد ارتباطي سالم با افراد داشته باشيد؛ مگر اين‌که خودشان بخواهند آن‌ها را از روند کار دور نگه داريد.

۵- شروع پروژه بدون داشتن چشم‌انداز

افرادي که شرکت مشاوره‌اي خود را به‌تازگي تأسيس کرده‌اند، براي دريافت پروژه اشتياق زيادي دارند. آن‌ها بدون داشتن درک صحيح از چشم‌انداز و اهداف پروژه، آن را سريعا قبول مي‌کنند و در بسياري از مواقع در ميانه‌ي راه کار را رها مي‌کنند.

 

منبع : زوميت


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315