اخبار

تاریخ خبر: 1396/06/12
زمان خبر :12: 08
نوع خبر :خبر

b_News مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کند

arangfilm agency

ام بی ای نیوز: در رابطه با مجموعه رستورانهای زنجیره ای مکدونالدز پیش از این بارها مطالبی تحریر شده است، اما به زعم نویسنده (که همواره سرشار از دغدغه های مباحث مدیریت مارکتینگ بوده و تجربه مشاوره این شرکت بزرگ را داراست) نکات مربوط به مدیریت یکپارچه بازاریابی که در کشاکش فعالیت های این کمپانی مشاهده می گردد، همواره فضای بحث های جدی در این مقال را می گشاید و هر آنچه می نگاری باز مطالبی جا می ماند.

 

مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کندبرنامه های بازاریابی این کمپانی عموما چشمگیر و آوانگارد است و بعضا می تواند بومی سازی شده و از آنها الگو برداری گردد، یکی از دلایل موفقیت این برنامه ها می تواند آن باشد که پروموشن های اساسی تبلیغاتی در این مجموعه واقعا به صورت سرمایه گذاری دیده می شود و تلاش می گردد که به طور جد، بخشی از درآمد این مجموعه در این راستا و به صورت نامحسوس سرمایه گذاری گردد.

 

مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کندبا نگاهی دقیق درحوزه بازاریابی، باید اذعان کرد که یکی از بزرگترین اهداف تعریف شده در مکدونالدز، ایجاد شلوغی و ازدحام البته همراه با نظم در رستورانهای این مجموعه است، تلاش در ایجاد صف هایی (LINE UP) که به تندی پیش می روند، با ازدحام متقاضیان غذاهای فوری از هر سطح و طبقه اجتماعی، تلاش برای جذب کودکان، قیمت های کاملا مناسب و اقتصادی غذاها و همه و همه منظره ای میسازد که برای هر رهگذر ترغیب و تشویق کننده می باشد. پس پر واضح است که به نظر استراتژی ایجاد فضای شلوغ (به هر دلیلی) می تواند اثرات روانی بسیاری بر مشتریان خصوصا مشتریان بالقوه داشته باشد.

 

مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کنددر اینجا با انحراف از بحث اصلی اضافه می نماید که بسیاری از کمپانی های بزرگ و نامی دنیا (که حتی تصورشان هم برای عامه مردم غیر ممکن است) از این راهبرد تبعیت می نمایند تا جایی که حتی برای (RELEASE) بیرون دادن و رونمایی از محصولات جدیدشان، در راستای ایجاد صف و ازدحام به صورت ساعتی افرادی را استخدام می نمایند.

 

مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کنداز آنجا که قبلا هم به این جمله اشاره داشته است که یک ابرقدرت همیشه یک ابرقدرت است، این بار تاکید می نماید که برنامه های مدیریت یکپارچه بازاریابی یک ابرقدرت تجاری هم باید نشان از قدرت و برتری داشته باشد.
درطی برنامه های بازاریابی مکدونالدز دیده شده که در کشورهای امریکای شمالی، به صورت شهری یا استانی، به صورت معمول دو بار درسال به مدت یک هفته به عموم مراجعه کنندگان در کلیه شعب این رستورانها، قهوه مجانی داده می شود. ارائه قهوه (عموما به صورت بیست و چهار ساعته) به صورت رایگان در تمامی شعب یک استان، آنهم استانهای عظیم کشورهای امریکای شمالی، جدا یک حرکت انقلابی در حوزه تبلیغات و بازاریابی است.

 

مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کنداین امر مستلزم دارا بودن یک مدیریت مجتمع بازاریابی قدرتمند در سطح یک منطقه جغرافیایی عظیم است چرا که پیش از آن برنامه های مدون اطلاع رسانی از طرق مختلف اعم از بیلبورد، تبلیغات در فضای مجازی، تبلیغات در فضای داخلی رستوران ها و... می باید اتفاق بیفتد تا اهدافی چون خبرسازی گسترده، بازیادآوری طعم و مزه قهوه ویژه مکدونالدز در ذهن مشتریان بالفعل و ایجاد فضای سمپلینگ گسترده برای مشتریان بالقوه، محقق گردد.

 

مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کندضمنا در این راستا مهمترین اهداف غایی یعنی آگاهی رسانی عمومی با تمرکز بر اینکه مکدونالدز فقط یک رستوران برای سرو غذا نیست، همینطور اعلام برتری در رقابت با کلیه کافی شاپ ها و ایجاد شلوغی در فضای رستوران هم می باید، منتج گردد.

البته تاکید می نماید که مراجعه افراد جهت تهیه قهوه رایگان، در بسیاری مواقع سفارشات جانبی غیر رایگانی (اعم از سفارش مافین یا پای یا ...) را هم درکنار خود به ارمغان می آورد که شاید آنها نیز بتوانند بخش کوچکی از پوشش هزینه های پروموشن قهوه مجانی (FREE COFFEE) باشند.
به هر حال این اقدام فراگیر مجددا برند را در اذهان زنده نموده و ضمن پوشش هزینه ها، جذب نمودن مشتریان جدید و بازجذب نمودن مشتریان قدیم، همواره ابزاری برای ابراز قدرت نمایی و تسخیر مجدد بازار محسوب می گردد.

با نظری منطقی به مجموعه هزینه ها، باید گفت که به واقع فقط از این مجموعه بر می آیدکه با دست و دلبازی چنین برنامه های بازاریابی را اجرا نماید. در بررسی رستورانهای مشابه همانند برگرکینگ یا وندیز یا... هیچگاه حرکاتی مشابه دیده نشده است در بررسی کافی شاپ ها، صرفنظر از کافی شاپ های دارای شعبات کشوری، در آنها که شهیر و بین المللی هستند همانند استارباکس نیز هرگز چنین پروموشن هایی حتی در سطح ضعیف تر هم دیده نشده است.

 

مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کنداضافه می نماید در بسیاری از مراسم و برنامه ها عمومی هم، ساعت ها ماشین بزرگ (TRUCK) توزیع قهوه رایگان مکدونالدز وجود دارد و ضمن ارائه انواع قهوه با بهترین کیفیت، سعی در اغواء و تحریک ذائقه مردم دارد، نکته اینجاست که مشابه این کار هم توسط همصنفان دیده نشده است.
حتی طی برنامه های دیگر حدودا دو بار، در دو هفته در هر سال به تمام مشتریانی که از مکدونالدز هر کدام از آیتم های صبحانه را می خرند نیز قهوه به صورت رایگان داده می شود که این برنامه یکپارچه بازاریابی هم کاملا خصوصیات موارد فوق الذکر را دارد.

 

مکدونالد با قهوه های مجانی، بازار را تسخیر می کندآنچه که اینجانب در تلاش است تا روی آن تاکید نماید نگاه صحیح به برنامه های جامع بازاریابی و تبلیغات به عنوان سرمایه گذاری برگشت پذیر است البته اگر به صورت یکپارچه، کاملا هماهنگ، برنامه ریزی شده و هدفمند انجام گردد.
دارای اهمیت بسیار است که بیان شود هنوز هم شرکت ها و کارخانه هایی هستند که علاوه بر قدرت مالی، به برنامه های جامع بازاریابی و تبلیغات نگاه مثبتی ندارند یا حرکات بسیار سنتی، نامطلوب یا بی هدفی انجام می دهند، که البته بدین ترتیب انتظار برگشت سرمایه برای ایشان غیر منطقی تلقی می گردد.


mbanews.ir- دکتر ليلا شيرازي

 

منبع : MBA NEWS


بر چسب خبر : ديجيتال مارکتينگ


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط
arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315