اخبار

تاریخ خبر: 1396/04/07
زمان خبر :19: 14
نوع خبر :خبر

b_News 16 کشور برتر نوآور در جهان!

arangfilm agency
 
 
 
 
 
 
 
هر ساله گزارشي از سوي مجمع جهاني اقتصاد تحت عنوان WEF در خصوص رقابت‌پذيري جهاني منتشر مي‌شود. اين گزارش در واقع به بررسي وضعيت اقتصادي جهان مي‌پردازد که يکي از شاخص‌هاي آن نوآوري است. کشورهاي مختلف از نظر اين شاخص مورد بررسي قرار مي‌گيرند و با امتيازاتي که به آن‌ها تعلق مي‌گيرند، رتبه‌بندي مي‌شوند.

از سال 2008، دانشگاه کرنل (Cornell) و سازمان جهاني مالکيت فکري، شاخص سالانه نوآوري جهاني را منتشر مي‌کند که اساساً مربوط به رتبه‌بندي نوآورترين کشورها در جهان مي‌باشد. برندگان امسال هم با صدرنشيني در اين فهرست بيگانه    نيستند، آن‌ها  در 7 دسته کلي: تحقيق، زيرساخت‌ها، نهادها، بازار و پيچيدگي کسب و کار، و تعهد به دانش و خلاقيت برتري داشتند.

نوآورترين کشورها خلاقيت را آموزش مي‌دهند، قوانين  پيشرو را اجرا مي‌کنند، هوشمندانه به کسب و کار مي‌پردازند و مطابق با آخرين روش‌هاي علمي زندگي مي‌کنند.

16- هنگ کونگ

اين منطقه بيشتر به دليل کاهش ثبت اختراع و نمرات تحصيلي، از سال 2013 به اندازه 9 پله سقوط داشته است و هر سال تنزل مي‌کند. بهرحال، هنگ کونگ هنوز نقش مهمي را در اقتصاد جهاني ايفا مي‌کند، بخصوص به دليل زيرساخت و قدرتي که در سرمايه‌گذاري و ايجاد فرصت‌هاي تجاري  در بازار دارد.

15- فرانسه

اين گزارش حاکيست کشور فرانسه که بزرگترين نقطه قوتش در دسته‌ پيچيدگي بازار، بخصوص در معاملاتي با سرمايه‌گذاري خطرپذير است، از سال 2016 سه پله ارتقاء داشته است.

14- ژاپن

کشور ژاپن که به خاطر بخش توليد و فناوري معروف است، داراي بالاترين درجه‌بندي در ثبت اختراع و زيرساخت مي‌باشد.

13- ايسلند

 هدف اصلي اين کشور پس از  پشت سر گذاشتن بحران‌هاي مالي، ذخيره‌سازي داده‌هاي اينترنتي جهاني است. ايسلند براي سومين سال متوالي در رده 13ام ليست نوآورترين کشورهاي جهان قرار دارد.

12- لوکزامبورگ

جديدترين رتبه اين کشور کوچک به خاطر امتيازات بالاي آن در زمينه محصولات خلاقانه همچون فيلم‌هاي ويژه و کتاب‌هاي چاپي مي‌باشد.

11- جمهوري کره

طبق اين شاخص، بزرگترين دارايي کره جنوبي در بخش آموزش و پرورش اين کشور است. کره همچنين رشد چشمگيري در تحقيق و توسعه داشته است.

10- ايرلند

ايرلند از سال 2016 در اين رده‌بندي سه پله سقوط داشته است، ايرلند هنوز هم به خاطر زيرساخت‌ها و خروجي‌هاي خلاقانه خود همچون فرهنگ پررونق طراحي شناخته شده مي‌باشد.

9- آلمان

اين کشور در بالاي ليست ايجاد ثبت اختراع قرار مي‌گيرد و داراي خروجي فناوري قوي به خصوص در حوزه فناوري خودرو است.

8- فنلاند

اگرچه فنلاند در سال‌هاي اخير جزو 5 کشور بالاي ليست بوده است، اما امسال به دليل تنزل رتبه بندي در فناوري و تحقيقات، اندکي سقوط داشته است. با اين وجود اين کشور هنوز رتبه اول را در آموزش و پرورش دارد.

7- سنگاپور

سنگاپور يکي از کشورهايي است که به طور پيوسته در رتبه‌هاي بالا قرار دارد. اين کشور به خاطر محيط سياسي و پايداري اکولوژيکي خود معروف است.

6- دانمارک

دانمارک به دليل سيستم کارآمد دولتي، حجم بالاي تحقيقات و کيفيت آموزش عالي خود در اين زمينه پيشرو مي‌باشد. اين کشور از سال 2016 دو پله ارتقاء داشته است.

5- انگلستان

موفقيت انگلستان در زيرساخت‌ها، اين کشور را تقريباً در بالاي ليست قرار داده است. اما اين کشور امتياز پاييني در آموزش و بهره‌وري دارد.

4-  ايالات متحده

اين کشور از سال 2016 رتبه چهارمي خود را حفظ کرده است، و دليلش هم قدرت بازارهاي اين کشور با رويکرد جهاني، ارزش معاملات سهام و اجراي گسترده فناوري اينترنت آن مي‌باشد.

3- هلند

هلند با وجود حجم بالاي اختراعات ثبت شده، در بالاي رتبه‌بندي پيچيدگي کسب و کار قرار مي‌گيرد. اين کشور همچنين از نظر دسته‌‌بندي خروجي‌هاي فناوري و دانش که شامل مواردي همچون اختراعات و علائم تجاري مي‌شوند، تقريباً در بالاي ليست قرار مي‌گيرد.

2- سوئد

دانشگاه‌هاي کارآمد و خوب طراحي شده و فارغ‌التحصيلاني با دستاوردهاي بالا، جايگاه اين کشور را در شش سال گذشته در مقام سومي حفظ کرده است.

1- سوئيس

اين کشور به خاطر اقتصاد مبتني بر دانش و قابليت تبديل تفکرات نوآورانه به پروژه‌هاي سودآور، توانسته از سال 2011 مقام اول را به خود اختصاص دهد. براي مثال، بانک محلي USB در حال حاضر از واقعيت مجازي براي نمايش سرمايه‌گذاري سهام به مشتريانش استفاده مي‌کند.

منبع : اینک

بازنشر: شبکه
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoEmirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (55)5490543