اخبار

تاریخ خبر: 1396/03/24
زمان خبر :08: 22
نوع خبر :خبر

b_News چگونه می‌توانیم مغز را به سلاح تمرکز مجهز کنیم

arangfilm agency
 
 
 
 
 
 
 
 
 
هر فردي بسته به موقعيت شغلي خود با مشغله‌هاي بسياري روبرو است. مديران شرکت‌هاي بزرگ و به ويژه کارآفريناني که تازه يک کسب‌وکار نوپا را پايه‌گذاري کرده‌اند، با گرفتاري‌هاي شغلي زيادي دست به گريبان خواهند بود.

هنگامي که به طور مستمر با مشتريان، کارمندان، نامه‌ها و تماس‌هاي دريافتي احاطه شويد، به سختي قادر خواهيد بود تمرکز خود را حفظ کنيد. اين عدم تمرکز در بعضي موارد ممکن است باعث اتخاذ تصميمات اشتباهي شود، رنجش کارمندان شما را به همراه داشته باشد يا بدتر از آن يک فرصت تجاري خوب را از دست شما خارج کند. اما به واسطه چه عاملي اين مشکل به وجود مي‌آيد؟ جواب در عدم شناخت محدوديت‌هاي مغزي است. 

کارآفرينان در ابتدا بايد با محدوديت‌هاي مغزي خود آشنا شوند و در ادامه فعاليت‌هاي خود را بر اساس اين محدوديت‌ها برنامه‌ريزي کنند. زماني که با محدوديت‌هاي مغزي خود آشنا شويد، در ادامه به دنبال آن خواهيد بود از طريق روش‌هاي موجود عملکرد مغز خود را بهبود بخشيده و در نهايت با تمرکز بيشتري کارهاي خود را انجام دهيد. تمرکز بيشتر در انجام کارها برابر با افزايش راندمان کاري خواهد بود.

با توجه به آن‌که بسياري از ما با ابزارهاي ديجيتالي مختلفي محاصره شده‌ايم، در نتيجه جاي تعجبي ندارد که تمرکز خود را از دست مي‌دهيم. ديويد راک از بنيان‌گذاران موسسه NeuroLeadership و نويسنده کتاب "مغز شما در زمان کار" گفته است: «زماني که دچار عدم تمرکز و به ويژه حواس پرتي مي‌شويد، به معناي آن است که آهنگ چيزي به هم خورده است. حواس پرتي يک سيگنال کاملا روشن از سوي مغزتان است که اعلام مي‌دارد به من توجه کن، اين پيشامد را بايد جدي بگيري.»

بسياري از افراد بر اين باور هستند که چندوظيفه‌گي مغز نشان دهنده قدرت خارق‌العاده آن‌ها در انجام امور است. اما ديويد راک مي‌گويد: «چند وظيفگي در انجام کارها باعث مي‌شود نه تنها به مرور زمان سطح هوش کاهش پيدا کند، بلکه باعث مي‌شود سررشته انجام کارها از دست ما خارج شده و در نهايت کنترل انجام کارها را از دست بدهيم.»

انجام چند کار در يک زمان باعث به وجود آمدن يک احساس خوشحالي کاذب مي‌شود. به طوري که در شرايط عادي و زماني که کار خاصي براي انجام دادن نداريد و مشغول تماشاي تلويزيون هستيد احساس مي‌کنيد چيزي را گم کرده‌ايد و حتما بايد در زمان تماشاي تلويزيون کار ديگري را انجام دهيد. راک مي‌گويد: «تنها 20 دقيقه تمرکز مستمر در طول روز انرژي مغزي شما را دوباره باز مي‌گرداند.» براي دستيابي به کارايي بالا پيشنهاد مي‌کنيم سه مهارت زير را آزمايش کنيد.

در نخستين گام به دنبال انجام کارهايي باشيد که نيازمند نبوغ هستند

پژوهش‌هاي انجام گرفته نشان مي‌دهند انسان‌ها به طور ذاتي به دنبال انجام کارهاي ساده هستند. اگر شرايط موجود نباشد، در نهايت به دنبال انجام کارهاي سخت خواهند رفت. براي آن‌که تمرکز خود را در انجام کارهاي مهم بهبود بخشيد، سعي کنيد به دنبال انجام کارهايي باشيد که به نبوغ يا تمرکز بيشتر نياز دارند. اين تکنيک به شما کمک مي‌کند در آينده با قدرت بيشتري قادر باشيد کارهاي سخت را انجام دهيد.

براي زمان خود ارزش قائل شويد

ديويد راک در اين ارتباط پژوهشي انجام داده و هزاران داوطلب را مورد آزمايش قرار داده است. ماحصل اين پژوهش‌ها به او نشان دادند که بسياري از انسان‌ها به طور ميانگين تنها شش ساعت در هفته در تمرکز کامل قرار دارند. او مي‌گويد بايد بدانيد در اين مدت زمان مشغول انجام چه کاري بوده‌ايد که کاملا متمرکز شده‌ايد. او مي‌گويد، به طور معمول مردم در اوايل روز يا در نيمه‌هاي شب تمرکز کامل دارند. همچنين نزديک به 90 درصد از مردم زماني که از محيط کاري خود خارج مي‌شوند، بهتر مي‌توانند فکر کنند. در نتيجه بايد به اين نکته توجه داشته باشيد در چه مکان‌ها و چه زمان‌هايي تمرکز کامل داريد و در ادامه به سراغ انجام کارهاي سخت برويد.

مغز هم به ورزش کردن نياز دارد

پژوهش‌ها نشان مي‌دهند مغز به خوبي قادر است خود را با شرايط مختلف هماهنگ سازد، در نتيجه افرادي که به چندوظيفه‌گي علاقه‌دارند، به سرعت به اين موضوع عادت مي‌کنند؛ اما همان‌گونه که اشاره کرديم اين رويکرد باعث از دست رفتن تمرکز شده و در نهايت حواس پرتي را به دنبال خواهد داشت. اين عدم تمرکز زماني که حالت ماندگار پيدا کند، باعث خواهد شد تا افراد از عبارت آشناي "فراموش کردم" استفاده کنند. اين افراد به مغز خود ياد داده‌اند که روي موضوعات تمرکز نکند. اما زماني که ياد بگيريم تنها يک کار مشخص را انجام دهيم به طور ناخواسته روي مهارت تمرکز کردن کار کرده‌ايم. راک مي‌گويد درست به همان شکلي که ورزش کردن را در روزهاي اوليه با زمان کم آغاز مي‌کنيد، براي تمرين تمرکز مغزي نيز بهتر است با روزي 5 دقيقه تمرکز کردن کار خود را آغاز کرده و به مرور زمان وقت بيشتري را براي تمرکز کردن اختصاص دهيد. 
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط
arang logoEmirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (55)5490543