اخبار

تاریخ خبر: 1396/03/19
زمان خبر :11: 56
نوع خبر :خبر

b_News چگونه استارتاپ خود را به سرمایه‌گذاران ارائه کنیم

arangfilm agency
 
 
 
 
 
 
 
 
 
زماني که تصميم مي‌گيرد شرکت نوبنيان خود را راه‌اندازي کنيد، در ابتداي امر سرمايه تقريبا کمي در اختيار داريد. براي آن‌که بتوانيد ايده يا محصول خود را به يک نمونه واقعي تبديل کرده و مهم‌تر از آن محصول توليد شده را در مقياس بزرگ عرضه کنيد، به افرادي نياز داريد که حاضر شوند روي محصول شما سرمايه‌گذاري کنند. اما براي تعامل درست با اين افراد بايد به خوبي با قواعد بازي آشنا باشيد.

زماني که براي جذب سرمايه به سراغ سرمايه‌گذاران خطر‌پذير (Venture Capital) مي‌رويد، در ابتداي کار ممکن است با سوالات غيرمنتظره‌اي روبرو شويد که شايد جوابي براي آن‌ها نداشته باشيد. عدم پاسخ‌گويي درست و منطقي به اين سوالات باعث خواهد شد تا سرمايه‌گذاران خطرپذير دچار ترديد شوند که شايد شما در کار خود حرفه‌اي نيستيد يا محصول شما کارايي لازم را نداشته باشد. در چنين شرايطي براي تامين سرمايه به مشکل برخورد خواهيد کرد. ما در اين مطلب فهرستي از سوالات کليدي که ممکن است با آن‌ها روبرو شويد را با شما به‌اشتراک قرار مي‌دهيم.

بررسي سريع

در آغاز گفت‌وگو با سرمايه‌گذاران، اين افراد در ابتداي کار تمايل دارند يک گزارش کلي، صريح و مختصر از آن‌چه قرار است اتفاق افتد در اختيارشان قرار گيرد. شرکت نوبنيان شما در حال انجام چه کاري است؟ چرا ايده شما براي مردم جالب توجه خواهد بود؟ ايده شما چگونه قادر است رشد کرده و بزرگ شود؟ در نتيجه بهتر است خود را براي اين سوالات آماده کنيد. شرکت نوبنيان شما در حال انجام چه کاري است؟ ويژگي شاخص و يکتاي کسب‌وکار شما چيست؟ قرار است چه مشکل بزرگي را براي مردم حل کند؟ فرصت‌هاي پيش روي اين محصول در بازار تا چه اندازه بزرگ هستند؟ موقعيت فعلي شما در بازار چيست؟ ايده شما تا چه اندازه قادر است سهمي از بازار را از آن خود کند؟

بازار

بهتر است چشم‌انداز روشني از فرصت‌هاي موجود در بازار را براي سرمايه‌گذاران تشريح کنيد. دورنمايي که به خوبي قادر باشد بزرگي بازار و مهم‌تر از آن فضاي در حال رشد را به خوبي به تفسير بکشد. در نتيجه بهتر است خود را براي اين سوالات آماده کنيد: بازار واقعي محصول ساخته شده در کجا قرار دارد؟ برنامه‌ريزي شما براي ورود به بازار چگونه است و پيش‌بيني مي‌کنيد چند درصد از سهام بازار را در يک بازه زماني به دست آوريد؟ از چه راهکاري قادر خواهيد بود به نرخ قابل قبولي در فروش و نرخ رشد دست پيدا کنيد؟ چرا فکر مي‌کنيد شرکت شما از پتانسيل رشد بالايي برخوردار است؟

بنيان‌گذاران و تيم‌ها

بخش اعظمي از سرمايه‌گذاران تنها پس از آن‌که مطلع شوند چه فردي هدايت تيم را بر عهده دارد، براي سرمايه‌گذاري ترغيب خواهند شد. به همين دليل ضروري است که خود را فردي پر انرژي، با انگيزه و داراي سابقه کاري در حوزه‌اي که در آن وارد شده‌ايد، نشان دهيد. در چنين شرايطي خود را براي اين سوالات آماده کنيد. تيم شما در اين حوزه داراي چه تخصص‌ها و تجربيات مرتبطي است؟ چرا فکر مي‌کنيد تيم شما به شکلي منحصربه‌فرد قادر است چنين محصولي را آماده کند؟ در کوتاه مدت تيم شما به چه پارامترها و مولفه‌هاي اضافي ديگري نياز دارد؟ بنيان‌گذار و همچنين اعضايي که نقش کليدي در تيم شما دارند چه افرادي هستند؟ چه تعداد کارمند در اختيار داريد؟ انگيزه بنيان‌گذار از ساخت اين محصول چيست؟ چگونه برنامه‌ريزي کرده‌ايد تا اين تيم پس از گذشت يک سال بزرگ‌تر شود؟

محصولات و سرويس‌ها

يک کارآفرين بايد به شکل صريح و روشني ويژگي‌هاي يک محصول و مهم‌تر از آن منحصربه‌فرد بودن آن را به وضوح به تفسير کشد. در اين حالت بايد آماده پاسخ‌گويي به اين سوالات باشيد. چه عاملي باعث مي‌شود تا کاربران به محصول يا سرويس شما توجه کنند؟ ويژگي شاخص محصول شما چيست؟ ويژگي‌هاي ممتازکننده و متمايزکننده محصول شما چيست؟ چه نکاتي از ساخت محصول اوليه خود (MVP) آموخته‌ايد؟ دمويي از کارکرد محصول خود آماده داريد؟ دو مورد از ويژگي‌هاي شاخصي که در آينده به محصول خود اضافه خواهيد کرد را تشريح کنيد.

رقابت

رقبايي که در آينده با آن‌ها روبرو خواهيد شد يکي از بزرگ‌ترين چالش‌هاي شما خواهند بود. بنابراين بهتر است از عبارت ما هيچ رقيبي نداريم دوري کنيد. در حوزه رقابت سرمايه‌گذاران ممکن است اين سوالات را از شما بپرسند. رقباي شما چه افرادي هستند؟ مزيت رقابتي کسب‌وکار شما در چيست؟ رقباي شما چه ويژگي‌هاي بهتري نسبت به شما دارند؟ در برابر فاکتورهايي همچون قيمت، امکانات و کارايي محصول رقيب چه واکنش مناسبي ارائه مي‌کنيد؟ براي ورود به بازار چه موانعي پيش روي شما قرار دارند؟

بازاريابي و به دست آوردن مشتريان بالقوه

بسياري از سرمايه‌گذاران به دنبال اطلاع از اين موضوع هستند که شرکت نوبنيان شما بر مبناي چه راهکارهايي در نظر دارد به بازار ورود پيدا کرده و هزينه‌هاي پيدا کردن مشتري را مديريت کند. آن‌ها ممکن است اين سوالات را براي شما مطرح کنند. شرکت شما بر مبناي چه راهکاري بازاريابي مي‌کند؟ استراتژي شما براي بازاريابي محصول و سرويس طراحي شده چگونه است؟ روابط عمومي شما چگونه کار مي‌کند؟ برنامه‌ريزي شما براي رسانه‌هاي اجتماعي چگونه است؟ براي به دست آوردن يک مشتري چقدر هزينه خواهيد کرد؟ مشتري شما دائمي خواهد بود يا پس از مدت کوتاهي محصول و شرکت شما را ترک خواهد کرد؟ تبليغات را چگونه انجام مي‌دهيد؟ پروسه فروش و نحوه قرارداد بستن با مشتريان را چگونه مديريت مي‌کنيد؟

ريسک‌ها (مخاطره‌ها)

هر کسب‌وکار يا محصولي در دوران حيات خود با يکسري مخاطرها روبرو مي‌شود. در نتيجه جاي تعجبي ندارد که با اين سوالات روبرو شويد. اصلي‌ترين مخاطره‌اي که استارت‌آپ شما با آن روبرو خواهد شد چيست؟ چه مخاطرات قانوني پيش روي شما قرار دارد؟ آيا براي مقابله با ريسک‌ها برنامه‌ريزي مشخصي داريد؟ مخاطرات ممکن است محصول شما را تحت تاثير قرار دهند؟

بازي پاياني

مهم‌ترين سوالي که يک سرمايه‌گذار از شما خواهد پرسيد اين است که چه زماني و چگونه به سرمايه اوليه خود دست پيدا خواهد کرد. در نتيجه خود را براي پاسخ‌گويي به اين سوالات احتمالي آماده کنيد. راهکار خروج چگونه است (IPO يا A&M)؟ فکر مي‌کنيد چه زماني سرمايه اصلي به دست من خواهد رسيد؟ به نظر شما مالک نهايي اين محصول چه کسي خواهد بود؟ در زمان خروج از استارت‌آپ شما ارزش‌گذاري چگونه انجام مي‌شود؟

مالکيت معنوي (Intellectual Property)

مالکيت معنوي يکي از مهم‌ترين اصولي است که باعث موفقيت کسب‌وکار شما مي‌شود. بدون شک سرمايه‌گذاران در رابطه با اين مفهوم سوالاتي را از شما خواهند پرسيد. استارت‌آپ يا شرکت شما داراي چه پيشينه‌ مالکيت معنوي است؟ ختراع ثبت شده دارد؟ در انتظار ثبت اختراع است؟ اسرار تجاري دارد؟ مشخصه تجاري دارد؟ نام‌هاي دامنه دارد؟ و.... از چه راهکاري استفاده مي‌کنيد تا مانع از آن شويد که  مالکيت معنوي حقوق شخص ثالث را نقض نکند؟ آيا اين احتمال وجود دارد که اعضا تيم پس از گذشت مدت زماني ادعاي مالکيت معنوي را مطرح کنند؟

سوالات مربوط به بخش مالي

مطمئن باشيد سرمايه‌گذاران از طريق حساب‌رسان خود وضعيت مالي شرکت شما را مورد بررسي قرار مي‌دهند. در نتيجه ممکن است با اين سوالات روبرو شويد. پيش‌بيني شما از وضعيت سه سال آينده شرکت چيست؟ مفروضات کليدي پيش‌بيني شما چيست؟ سهام و بدهکاري شرکت شما چقدر است؟ سرمايه‌گذاري در شرکت شما بر مبناي چه قاعده‌اي است؟ ميزان سهام تشويقي کارکنان شما چه مقدار است؟ شرکت شما در چه زماني به سودآوري خواهد رسيد؟ تا زمان رسيدن به سودآوري تا چه اندازه بايد هزينه کنيد؟ واحد اقتصادي را بر مبناي چه رويکردي محاسبه مي‌کنيد؟ چه موانعي باعث مي‌شوند رشد سريع‌تر محدود شود؟ مديريت شرکت يا بنيان‌گذار استارت‌آپ به چه معيارهاي کليدي توجه ويژه‌اي دارد؟
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط
arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315