اخبار

تاریخ خبر: 1396/03/11
زمان خبر :08: 09
نوع خبر :خبر

b_News ۸ کاری که افراد موفق و بانفوذ انجام می‌دهند

arangfilm agency
 
 
 
 
 
 
 
گاهي اوقات حقيقت، منطق و استدلال کافي نيست. هميشه افراد با نفوذي هستند که مي‌توانند با بهره‌گيري از برخي شيوه‌ها و راهکارها ديگران را در زمينه مباحث مهم به راحتي متقاعد نمايند.

معمولاً هر فرد موفقي اين قدرت را دارد که ديگران را قانع کند. نه با اغوا کردن و فريب‌کاري يا با زور و فشار، بلکه واقعاً با متقاعد کردن. يعني با توصيف منطق و مزيت‌هاي يک ايده براي رسيدن به توافق. وقتي از اين جهت به موضوع نگاه مي‌کنيم، پس هر کسي بايد قدرت متقاعدسازي خود را مهار کند تا بتواند ديگران را در مورد ايده‌هاي که دارد متقاعد نمايد، به سرمايه‌گذاران و افراد ذينفع نشان دهد که چگونه يک پروژه يا محصول يا کسب و کار مي‌تواند سرمايه آنان را بازگرداند، به کارمندان بفهماند که چرا بايد از پروژه‌هاي جديد استقبال کنند. قدرت متقاعد کردن ديگران در هر حرفه‌اي حائز اهميت است. به همين دليل است که افراد موفق، در متقاعد کردن ديگران بسيار خوب عمل مي‌کنند.

پس چگونه مي‌توانيم با يک روش واقعي و معتبر افراد ديگر را قانع کنيم؟

1- هميشه ديدگاه‌هاي مثبت‌ و منفي‌ را در ميان بگذاريد

به اشتراک گذاشتن يک يا دو ديدگاه مخالف مي‌تواند بسيار قانع‌کننده‌تر از زماني باشد که شما فقط مزيت‌هاي موقعيت خودتان را مطرح مي‌کنيد. چرا؟ چون هيچ ايده‌اي کامل نيست، و مخاطبين شما اين را مي‌دانند. آن‌ها مي‌دانند که چشم‌اندازها و به طبع پيامدهاي بالقوه ديگري هم وجود دارند. اين حقيقت را مد نظر قرار دهيد. درباره چيزهايي که براي مخاطبين شما مهم هستند، صحبت کنيد. ديدگاه‌هاي منفي احتمالي را به بحث بنشينيد و نشان دهيد که چگونه مي‌توانيد آن مشکلات را کاهش دهيد يا بر آن‌ها فائق آييد.

کساني که اميدواريد بتوانيد قانعشان کنيد، به احتمال زياد زماني قانع مي‌شوند که بدانند شما ترس‌ها و نگراني‌هاي آنان را درک مي‌کنيد. در مورد طرف ديگر قضيه هم بحث کنيد و بعد تلاش کنيد به آن‌ها ثابت کنيد که چرا هنوز حق با شما است.

2- هميشه به دنبال پيامد مثبت باشيد

کدام يک از دو عبارت زير نتيجه بهتري دارند:

  • " بايد جلوي اين همه اشتباهتان را بگيريد"
  • " من مي‌خواهم روي بالا بردن دقت‌تان بيشتر کار کنيد"

يا کدام يک از اين دو جمله؟

  • " بايد انتقاد کردن از ديگران را کنار بگذاريد"
  • " مي‌خواهم به دنبال روش‌هايي باشيد تا از کارمندانتان بيشتر تقدير کنيد."

گرچه بيشتر وسوسه مي‌شويم از تاکتيک‌هايي استفاده کنيم که در افراد ايجاد ترس مي‌کنند، اما استفاده از عباراتي که پيامد مثبتي دارند متقاعدکننده‌تر هستند. محققان مي‌گويند که افراد در تغيير رفتار، به احساس زورگويي يا  تقصيرکار بودن واکنش منفي نشان مي‌دهند.

3- هميشه موضع‌گيري جسورانه داشته باشيد

آيا فکر مي‌کنيد هميشه اطلاعات و استدلال پيروز هستند؟ خير. تحقيقات نشان مي‌‌دهد که آدم‌ها، جسارت و خودنمايي را به تخصص ترجيح مي‌دهند. چرا؟ چون طبيعتاً فکر مي‌کنيم که اعتماد به نفس با مهارت برابري مي‌کند. حتي شکاک‌ترين افراد، با اعتماد به نفس ديگران متقاعد مي‌شوند. در حقيقت، ما مشاوره‌ها و توصيه‌هايي که از يک منبع مطمئن باشند ترجيح مي‌دهيم تا حدي که از پيشينه متوسط يا حتي ضيعف آن مي‌گذريم. جسور باشيد. اگر فکر مي‌کنيد روشي کار مي‌کند، با اطمينان بگوييد اين روش کار مي‌کند. پشت نظراتتان بايستيد- حتي اگر فقط در حد نظر باشند- بگذاريد شور و شوقتان نمايان شوند. اين گونه آدم‌هايي که اميدواريد متقاعدشان کنيد، راحتتر متقاعد مي‌شوند.

4- هميشه سرعت بيانتان را تنظيم کنيد

 دليل خاصي پشت جمله کليشه‌اي " فروشنده‌ سريع السخن" وجود دارد: در شرايط خاص، تند صحبت کردن مي‌تواند کارساز باشد. در غير اين صورت، خيلي کاربرد ندارد. يک بررسي نشان مي‌دهد که:

  • اگر مخاطب شما احتمالاً با شما موافق نيست: سريع‌تر صحبت کنيد.
  • اگر مخاطب شما احتمالاً با شما موافق است: آرام‌تر صحبت کنيد.

وقتي مخاطبين با شما موافق نيستند، سريع صحبت کردن باعث مي‌شود که آنان فرصت کمتري براي جمع‌آوري ضداستدلال‌هاي خود داشته باشند، که اين شانس بهتري به شما مي‌دهد تا متقاعدشان کنيد. وقتي مخاطبين شما نشان مي‌دهند با شما موافق‌اند، آرام صحبت کردن به آنان زمان مي‌دهد تا بحث‌ها و استدلال‌هاي شما را ارزيابي کنند و تفکرات خودشان را هم در نظر بگيرند. ترکيب استدلال شما و گرايشات اوليه آنان به اين معني است که آنان تا حدودي خودشان متقاعد شده‌اند. خلاصه: اگر مي‌توانيد در ميان مخاطبين خود تاثيرگذار باشيد، آرام صحبت کنيد. در غير اين صورت تند صحبت کنيد. و اگر مخاطبين شما بي‌طرف هستند، سريع صحبت کنيد تنها به اين دليل که شانس بهتري براي جلب توجه آنان داشته باشيد.

5- هميشه با "پيروزي‌هاي" کوچک شروع کنيد

بدست آوردن موافقت ديگران حتي اگر کوتاه مدت باشد، اثر ماندگاري دارد. به جاي آن که يک راست به سراغ انتهاي بحث برويد، با مقدمات و عباراتي شروع کنيد که مي‌دانيد مخاطب شما با آن‌ها موافق است. در واقع پايه و اساسي براي موافقت‌هاي بيشتر بسازيد.

6- هميشه بدانيد که مخاطبان شما کدام روش پردازش اطلاعات را ترجيح مي‌دهند

گاهي اوقات ممکن است به يکباره سراغ مافوق خود برويد و ايده‌اي که در ذهن داريد را برايش مطرح کنيد. حتماً پيش خودتان مي‌گوييد الان است که بگويد موافقم. ولي جوابي که مي‌شنويد برخلاف انتظار شما است. بايد بگوييم که مشکل از مافوق شما نيست، در واقع مشکل از خود شما است. چون او به زمان نياز دارد تا فکر کند و پردازش کند. وقتي از او مي‌خواهيد که سريع پاسخ دهد، در حقيقت او را در حالت تدافعي قرار مي‌دهيد، بدون آن که زماني براي واکنش داشته باشد، در نهايت  او عقب‌نشيني مي‌کند و ماندن در وضعيت موجود را ترجيح مي‌دهد. بهتر است ايده خود را اين گونه مطرح کنيد " من ايده‌اي دارم که به نظرم منطقي است، اما در مورد آن مطمئن نيستم شايد چيزهايي را از قلم انداخته باشم، مي‌شود شما هم در مورد ايده من فکر کنيد و ظرف يکي دو روز آينده نظرتان را بگوييد؟"

با اين کار اولاً شما نشان مي‌دهيد که براي تجربه و دانش طرف مقابلتان احترام قائل‌ايد. دوم اين که شما فقط از او نمي‌خواهيد با شما موافقت کند بلکه نظرش را هم جويا مي‌شويد. مهمتر از همه اين که به او فرصت مي‌دهيد تا ايده شما را به روشي که خودش مي‌خواهد و برايش راحت است پردازش کند. هميشه از مخاطبان‌تان شناخت داشته باشيد. آن‌ها را مجبور نکنيد که به سرعت با شما موافقت کنند، اما اگر مايل بودند سريع تصميم بگيرند و موافق‌تشان را با شما اعلام کند، نيازي نيست از آن‌ها بخواهيد بيشتر فکر کنند.

7- هميشه وسيله و شيوه درست را انتخاب کنيد

فرض کنيد شما يک مرد هستيد و مي‌خواهيد آقايي را که شناخت چنداني از او نداريد يا اصلاً او را نمي‌شناسيد، متقاعد کنيد. چه کار بايد انجام دهيد؟ بهتر است به جاي صحبت کردن با او، اول برايش ايميل بزنيد. طبق يک  قاعده کلي، مردان تمايل به رقابت با همجنسان خود را دارند و آنچه را که بايد در قالب گفت و گو و مکالمه بيان کنند به مشاجره تبديل مي‌شود، چون نياز به برنده شدن دارند. اگر هم زن هستيد و مي‌خواهيد زن ديگري را متقاعد کنيد، عکس اين موضوع اتفاق مي‌افتد. به گفته محققان،‌ زنان بيشتر روي ارتباط‌ها تمرکز مي‌کنند، پس ارتباط‌هاي شخصي مي‌تواند موثرتر واقع شود. اما اگر يک مرد هستيد و مي‌خواهيد مرد ديگري که خوب از او شناخت داريد را متقاعد کنيد؛ به طور حتم ارتباط‌هاي شخصي جواب مي‌دهد. هرچه رابطه شما نزديکتر باشد، ارتباط‌هاي چهره به چهره موثرتر واقع مي‌شوند.

8- هميشه مطمئن شويد که حق با شما است

شما مي‌توانيد ديدگاه‌هاي مثبت و منفي را به اشتراک بگذاريد، با پيروزي‌هاي کوچک آغاز کنيد، سرعت صحبت کردن خود را تنظيم کنيد و به طبع شيوه مناسب را انتخاب نماييد، اما مهمتر از همه، پيام واقعي شما است. اولين و مهمترين مسئله اين است که بايد راست و حقيقت باشيد. صاف و زلال باشيد، موجز و مرتبط سخن بگوييد. برنده بحث باشيد چرا که اطلاعات شما، استدلال‌هاي شما و نتيجه‌گيري‌هاي شما قابل اطمينان هستند.

مهارت‌هاي متقاعدسازي شما بايد به سادگي شکر و تخم‌مرغ و خامه روي يک کيک،غيرقابل انکار باشند.  
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط
arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315