اخبار

تاریخ خبر: 1396/03/10
زمان خبر :07: 53
نوع خبر :خبر

b_News اثرات فرهنگی و اجتماعی یک ابر قدرت تجاری

arangfilm agency

 

 

 

 

 

 

ام بي اي نيوز: رستورانهاي داراي حدود 36200 شعبه در 119 کشور جهان، بزرگ ترين مجموعه رستورانهاي زنجيره اي ميباشد که نام آن براي کوچک و بزرگ در سراسر دنيا شناخته شده است چون روزانه حدود 70 ميليون نفر (چيزي نزديک به جمعيت کشور ايران) در آنها غذا، قهوه و دسر صرف مي کنند. اين مجموعه مبتکر ايجاد غذاهايي ويژه کودکان بوده و با ايجاد هزينه اي اندک براي والدين، کودکان مشتاقانه براي غذا خوردن بدانجا ميروند.
تمام تلاش مديران ارشد در راستاي ارائه سرويس بهتر و سريعتر به سطح وسيعتري از جامعه بوده و به دنبال شلوغتر شدن فضاي رستورانهايشان هستند.

 

اثرات فرهنگي و اجتماعي يک ابر قدرت تجارياين کمپاني قدرتمند داراي صدها هزار کارمند در سطوح مختلف شغلي ميباشد و چنانچه نحوه فعاليت اين مجموعه را مورد پيمايش قرار دهيد اخذ تصميمات جديد و جاري شدن آنها را در سطوح مختلف کاري، چيدمان رستورانها و حتي نحوه ارائه خدمات به مشتريان خواهيد ديد. نکته برجسته همزماني انجام و پياده سازي تغييرات -بنابر تصميم مديران- در يک استان، يک کشور و بعضا يک قاره است. از آنجا که کارمندان و مشتريان از تمامي اقشار جامعه و از کشورهاي مختلف ميباشند لذا از تاثيرات فرهنگي و اجتماعي عميق اين کمپاني بر جوامع مختلف نبايد غافل شد.

 

اثرات فرهنگي و اجتماعي يک ابر قدرت تجاريدر بسياري از کشورها، خصوصا در حوزه آمريکاي شمالي به طور کلي به کارهاي عمومي و سطح پايين مک جابز (Mc'Jobs) گفته ميشود و اين به عنوان يک اصطلاح فراگير مورد استفاده قرار ميگيرد. به عنوان مثال به دانشجويان و دانش آموزان توصيه ميشود که براي پوشش هزينه تحصيلات مک جاب پيدا کنند تا بتوانند گذران زندگي نمايند. يعني به طور عمومي اين اصطلاح دربر گيرنده کليه کارهاي داراي حداقل در آمد و با شرايط استخدام نسبتا آسانتر است و همانطور که نمايان است اصل اين اصطلاح از کار در رستورانهاي مکدونالدز گرفته شده و عموميت يافته است.

زماني که به کارآفريني و خلاقيتهاي مجموعه عظيم مکدونالدز توجه مينماييد متوجه ميشويد که هميشه مبتکر و پيشرو بوده اند و مابقي تجارتهاي مشابه هميشه سعي در دنباله روي از سياست گذاريهاي آنها داشته اند. رقبا در خيلي موارد با شايعه پراکني سعي در تخريب و ايجاد افت در تجارت آنها دارند که در انتها به کسب شهرت بيشتر آنها منجر ميگردد. باتوجه به تخصص و تجارب شخصي نويسنده و نظر صاحب نظران در مارکتينگ، اين ايده متفقا وجود دارد که برخي از وقايع توسط مشاوران بازاريابي و مديران خود مجموعه با سيستم مديريت شايعه ايجاد مي شود و باعث ميگردد که اين مجموعه عظيم هر از چند گاهي به تيتر اول رسانه هاي گروهي کشورها تبديل گردد، چنانچه در مقالات قبل نيز اشاره نموده بودم استفاده از روند تفسير معکوس در تبليغات، امري متداول است که هم اکنون به سمت وضوح بيشتر در حرکت است.

 

اثرات فرهنگي و اجتماعي يک ابر قدرت تجارياصطلاح رايج ديگري در زبان انگليسي وجود دارد که آن رايت فور پسيج (Rite for passage) ميباشد و اصولا به معني بلوغ و گذراندن يک مقطع خاص در جوانان، يا به صورت عاميانه خانم و آقا شدن جوانان به کار ميرود، حال آنکه بخشي از مردم در کشورهاي آمريکاي شمالي، بر اين باورند که جوانان براي رسيدن به بلوغ و (اصطلاحا مرد شدن ) ميبايد يک دوره در رستورانهاي مکدونالدز کار کنند. حال اين تفکر ميتواند ريشه در مسايل مختلف اعم از سرعت و نظام انجام کارها و ساير فاکتورهاي حاکم در آن مجموعه داشته باشد.
در مجموع هر چه بيشتر به کند و کاو در رابطه با سيستم فعاليت مکدونالدز و اثرات آن در بطن جامعه ميپردازيد متوجه ميشويد که اين ابرقدرت هميشه يک ابرقدرت است.

 

اثرات فرهنگي و اجتماعي يک ابر قدرت تجاري


 


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315