اخبار

تاریخ خبر: 1396/02/26
زمان خبر :13: 16
نوع خبر :خبر

b_News بررسی شیوه جدید کمپینهای تبلیغاتی بزرگ، روند تفسیر معکوس

arangfilm agency

 

 

 

 

 

 

 

در دنياي هزاربعدي کنوني شرکتها تلاش مينمايند تا از تمام قوا براي ايجاد تمايز در محصولات و خدمات استفاده نمايند و هر روز با ايجاد يک مزيت رقابتي در کالا و خدمت خود همچنان به حفظ مشتريان بپردازند.
آنها مجبورند براي زنده ماندن در اين اقيانوس قرمز رنگ که هر روز يک کمپاني رقيب به رقباي قبلي افزون ميگردد، به هر تغيير و تحولي بپيوندند تا زنده بمانند. شرکتهاي تزبين نه تنها مي بايد به رقباي داخلي توجه نمايند بلکه بايد به طور مستمر نيم نگاهي به کشورهاي ديگر هم داشته باشند و از حرکات رقباي خود در اقصي نقاط جهان مطلع باشند.

درچنين فضاي تنگاتنگي شرکتهاي تبليغاتي نيز نهايت تلاش درخلاقيت و تمايز را به کار ميبندند تا هر کدام بتوانند با هزينه کمتر بينندگان بيشتري را مجذوب ابتکار عمل خود، در راستاي اطلاع رساني هاي مختلف در زمينه برندها و محصولات شرکتهاي اسپانسرشان بنمايند. در بازار تبليغات رقابتي از هر ايده خاص، ناب و نايابي استمداد جسته ميشود تا نگاههاي بيشتري را در واحد زمان به سمت خود خيره نمايند، جالب آنکه جذب ديد و تمرکز ديگران در راستاي ايجاد شهرت، جدا از ايجاد تصوير مثبت و منفي در ذهن بيننده، روند جديدي است که تبليغات در سطح بين المللي بدان سمت در حال حرکت و گذار است.

طبق بررسيهاي انجام شده انسانها نسبت به اخبار و تصاوير منفي و غم انگيز واکنش قوي تري نشان ميدهند تا تصاوير مثبت، منتها اساسا پيش از اين در ورطه تبليغات همگي سعي در نشان دادن تصاوير مثبت داشته اند.
نکته اي ظريف که شايد خيلي بدان پرداخته نشده است اما به واقع در سطح وسيعي به کار گرفته ميشود، همان واکنش به منفي ها است. امروزه در بسياري از کشورها از جمله کشورهاي آمريکاي شمالي اين نکته بيش از پيش در حوزه تبليغات به چشم مي آيد.

کمپاني هاي بزرگ تبليغاتي، تصاوير معنادار با ظاهر منفي و غمگين را خلق نموده و به هدف غايي خود ميرسند آژانسهاي مشهور تبليغاتي چون دي دي بي (DDB ) يا جان استريت (.John St) مثالهايي از اين دسته هستند که کمپين هايي را با تصاوير عظيم غم انگيز و بعضا ناهنجار جهت برداشت مثبت مخاطبين راه اندازي نموده اند.

 

بررسي شيوه جديد کمپينهاي تبليغاتي بزرگ، روند تفسير معکوس

بررسي شيوه جديد کمپينهاي تبليغاتي بزرگ، روند تفسير معکوسمثال بارز آن حرکت اخير دي دي بي (DDB) در کمپيني است که به درخواست دامداران کشور کانادا براي ترغيب استفاده مردم از شير و لبنيات توليد اين کشور آغاز شده است و ابتدايي ترين تاثيري که بيننده از تصاوير ميگيرد، حالات منفي و چهره گريان فرد مصور شده است که چنانچه پيشتر توضيح داده شد بيش از تبليغات مثبت و خندان، جلب توجه مينمايد.

 

بررسي شيوه جديد کمپينهاي تبليغاتي بزرگ، روند تفسير معکوس

بررسي شيوه جديد کمپينهاي تبليغاتي بزرگ، روند تفسير معکوس

بررسي شيوه جديد کمپينهاي تبليغاتي بزرگ، روند تفسير معکوسکار بارز ديگر از کمپاني عظيم جان استريت(John St. )، حرکتي بود که براي کمپاني امريکايي ايروينگ کانسيومر پروداکتز (.Irving Consumers Products Co) به انجام رساند و دستمال کاغذي هاي داراي برند اسکاتيز (Scotties) را با يک کمپين موفق داراي تصاوير حزن انگيز، مجددا دربين رقبا در کانادا و ايالات متحده، برجسته نمود. اين تصاوير اصولا توجه همگان را جلب ميکنند و باعث برانگيخته شدن حس کنجکاوي مخاطبان شده آنها را وادار به خواندن شعار يا پيام تبليغاتي مينمايند و حتي باعث وايرال شدن تصويرمربوطه در فضاي مجازي مي گردند.

به تجربه ثابت شده که اخبار، تصاوير و ويديو ها هرچه دور از ذهن تر و ناهنجارتر باشد، مناقشه برانگيزتر بوده و سريعتر مورد توجه قرار گرفته پخش ميشوند.
اين نوع تبليغات عليرغم آنکه ديد مثبت و نشاط آوري منتقل نمينمايد به صورت ناخود آگاه با استفاده از حس غريزي و عاطفي توجه مخاطبان به تصاوير و رويدادهاي منفي، به هدف تعريف شده که همانا افزايش آگاهي از برند و نهايتا افزايش فروش کمپاني توليد کننده است، مي رسد.

دغدغه اي که نويسنده به دليل تخصص حرفه اي خود با آن دست به گريبان است بحث چگونگي همراستا بودن تبليغات و استراتژي تجاري کمپاني هاي مزبور است. اينکه آيا تبليغات غم انگيز و بعضا ناهنجار با استراتژي حرکات تجاري و محصولات يک کمپاني سنخيت دارد يا خير؟ البته که پاسخ خير خواهد بود و هيچ کمپاني نميخواهد توليدات، نحوه استفاده و کاربرد توليدات و شيوه نفوذ در بازار هدفش را منفي يا ناهنجار جلوه دهد لذا قانون ديرينه همراستايي تاکتيکهاي تبليغاتي و استراتژي تجاري در کمپاني ها ملقي خواهد شد و نتيجه اي که از چالشها عايد شد آن است که امروزه ميتوان تبليغات را به صورت کاملا جداگانه و با معيارهاي تفکيک شده اي مورد سنجش قرارداد.

نکته جالب توجه آنکه به دليل وجود فضاي رقابتي، چنين گرايشاتي در سيستم تبليغاتي کشورمان هم درحال ظهور است. چنانچه ديده شده که آژانسهاي مشهور تبليغاتي با همفکري متخصصين بازاريابي در لانچ نمودن برندها و محصولات جديد خود از اين تکنيک بهره برده اند، طبيعي است که ما هم براي جايگاه سازي برندها و برند سازي مجدد و... با گرايشات و تحولات جهاني در دنياي تبليغات و بازاريابي هم جهت گرديم.

ام بي اي نيوز


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoEmirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (55)5490543