اخبار

تاریخ خبر: 1396/02/11
زمان خبر :10: 29
نوع خبر :خبر

b_News اتهام نژاد پرستی به FaceApp به خاطر روشن کردن پوست کاربران

arangfilm agency

 

 

 

 

 

 

موسس FaceApp به خاطر دريافت شکايت هايي از سوي کاربران بابت کاربرد فيلتر "Hot" اين نرم افزار در روشن کردن رنگ پوست افراد عذرخواهي کرد.
اين نرم افزار رايگان از فناوري هوش مصنوعي براي تغيير چشمگير سلفي ها استفاده مي کند که شباهت به نرم افزار هاي "Prisma" و "Meitu" دارد.
اخيرا عرضه آن در Google Play و Apple App Store باعث شد تا بنا بر دلايلي غير منطقي موفقيتي همه گير نصيب نرم افزار فوق شود.
کاربران اين هفته متوجه شدند که فيلتر "Hot" نرم افزار "FaceApp" رنگ پوست را سفيد مي کند و چهره افراد را اروپايي تر از هميشه نشان مي دهد. به نظر برخي اشخاص حتي اين نرم افزار بيني را کمي شبيه به بيني اروپايي ها مي کند.
اين فيلتر در حال حاضر به "جرقه" تغيير نام و موسس و مدير عامل FaceApp، ياروسلاو گونچاروف با عذرخواهي در مقابل اين قبيل انتقادات گسترده واکنش نشان داده است.

توسعه دهندگان اين نرم افزار عميقا بابت اين مساله بدون شک جدي متاسف هستند. البته اين اتفاق غم انگيز از جمله عواقب تعصب در مجموعه آموزشي به حساب مي آيد و رفتاري از پيش تعيين شده نيست.
با هدف جلوگيري از بروز اين مساله دست اندرکاران نرم افزار FaceApp نام اين افکت را جهت رفع هر گونه اتهام اعتقاد به آن تغيير داده اند. آن ها همچنين مشغول کار بر روي مجموعه اصلاحات تمام عياري هستند که احتمالا به زودي کاربران نتيجه آن را مشاهده خواهند کرد.
اظهارات آقاي گونچاروف اين جرقه را در ذهن به وجود مي آورد که نرم افزار فوق عمدا قصد روشن کردن رنگ چهره کاربران را ندارد اما هوش مصنوعي مورد استفاده در آن تا حدودي دچار خدشه شده است زيرا شيوه آموزشي مربوطه عمدتا استفاده از چهره هايي با پوست روشن را به افراد تلقين مي کند.

اين اولين بار نيست که يک شرکت ارائه دهنده فناوري در رابطه با عرضه فيلتر هاي مختلف دچار طوفان نژادي مي شود.
"Meitu" که اوايل سال جاري ميلادي با هدف جمع آوري حجم عظيمي از داده هاي اطلاعاتي شخصي کاربران تاسيس شد، نيز به خاطر سفيد کردن پوست کاربران مورد انتقاد قرار گرفته است.
Snapchat نيز سال گذشته با رونمايي از فيلتر "blackface" باب مارلي (خواننده) و "yellowface" خشم همگان را برانگيخت.

اخيرا گزارش شده است که فناوري هوش مصنوعي با استفاده از آموزه هاي انساني ياد گرفته است تا نژاد پرست و اعمال گر تبعيض جنسيتي باشد.
با بکارگيري فناوري يادگيري ماشيني، غربالگري منجر به جذب کليشه هاي فرهنگي و در نهايت شکل گيري نوعي تعصب خواهد شد.

ام بی ای نیوز


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoEmirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (55)5490543