اخبار

تاریخ خبر: 1396/01/30
زمان خبر :13: 26
نوع خبر :خبر

b_News هرگز این ۱۴ کار را هنگام صرف ناهارهای کاری انجام ندهید!

arangfilm agency
به احتمال زياد مي‌دانيد که بسياري از ملاقات‌هاي مهم هنگام خوردن غذا به‌خصوص ناهارهاي کاري صورت مي‌گيرند و همين موضوع نشان مي‌دهد که صرف غذا همراه با مديران و کارمندان يک شرکت يا کساني که در شبکه‌هاي کاريمان با آن‌ها در ارتباط هستيم، چقدر مي‌توان روي روابط بعدي و آينده شغلي ما تاثيرگذار باشد.

بسياري‌‌ها از آداب صرف ناهار با همکاران يا افراد غريبه‌اي که در شبکه کاري آنان وجود دارند، چندان مطلع نيستند و نمي‌دانند چه کارهايي مودبانه و چه کارهايي بي‌ادبي محسوب مي‌شوند؛ به همين خاطر ليستي از کارهايي را در اختيار شما قرار مي‌دهيم که هرگز و هرگز هنگام صرف ناهارهاي کاري نبايد انجام‌شان دهيد!

 

1- غريبه‌اي را به ناهار دعوت مي‌کنيد " تا از او مشاوره بگيريد"

اگر براي نظر و ديدگاه برخي‌ افراد ارزش قائليد، پس نظر فني آنان بيشتر از پول ناهارشان ارزش دارد. بنابراين کسي را به ناهار دعوت کنيد که مي‌خواهيد او را ملاقات کنيد، نه به اين دليل که مي‌خواهيد از او مشاوره رايگان بگيريد.

2- غريبه‌اي را به ناهار دعوت مي‌کنيد و رستوران و تاريخ و زمانش را مشخص مي‌کنيد

شما نمي‌خواهيد به همه نشان دهيد که خواسته‌هاي شما بر خواسته‌هاي آنان تقدم دارد.اگر غريبه‌اي را به ناهار دعوت مي‌کنيد، اينگونه از او درخواست کنيد " آيا وقت داريد با هم ناهار بخوريم؟" هرگز و هرگز رستوران، تاريخ يا زمان را براي فرد غريبه‌اي که مي‌خواهد با شما ملاقات داشته باشد، تعيين نکنيد.

3- فرد را براي ناهار به محلي دعوت مي‌کنيد که به شما نزديک و از او دور است

بسيار بي‌ادبانه است که وقتي به دوستي رسيديد به او بگوييد " مي‌خواهي دفعه ديگري که نزديک محل کار من بودي با هم ناهار بخوريم؟" اگر مي‌خواهيد او را ملاقات کنيد، در جايي قرار بگذاريد که بين راه شما و او باشد.

4- غريبه‌اي را به ناهار دعوت مي‌کنيد بدون آن که بگوييد که پول ناهارش را حساب مي‌کنيد

اگرغريبه است و شناختي از او نداريد  و او مايل بود ناهار را با شما صرف کند، بايد پول ناهارش را بپردازيد.

5- کسي را به ناهار دعوت مي‌کنيد، بدون آن که مطمئن شويد رستوران مورد نظرتان باز است- و اگر مناسب بود رزرو کنيد

درست نيست فردي را که به ناهار دعوت مي‌کنيد مدت‌ها در صف رستوران و منتظر جاي نشستن بماند. حتماً بررسي نماييد رستوراني که پيشنهاد مي‌کنيد براي زماني که شما مي‌خواهيد قادر به ارائه سرويس باشد.

6- در مورد غذا و سرويس با خدمتکار بحث مي‌کنيد

اگر غذاي شما سرد است يا سرويس‌دهي به خوبي انجام نمي‌گيرد. خوب بحث کردن براي چيست؟ نگذاريد زمان خوش صرف ناهار با جر و بحث‌هاي بيهوده تلف شود. فقط بگذاريد بگذرد.

7- کسي را به ناهار دعوت مي‌کنيد يا دعوت او به ناهار را مي‌پذيريد، بدون آن که قول و قرار مالي آن را مشخص کنيد

هرگز فرض را بر آن نگذاريد که کسي که شما را به ناهار دعوت مي‌کند پول ناهار شما را مي‌پردازد. يک راه ساده براي اين که مشخص شود چه کسي قرار است پول ناهار را حساب کند، اين است که به دعوت ناهار اينگونه پاسخ دهيد " مي‌دانيد که من به فکر جيبم هستم، اما مي‌توانيم يک قرار بگذاريم و با هم قهوه بخوريم." اگر دوست شما قصد حساب کردن پول ناهار شما را داشته باشد، حتماً پاسخ شما را خواهد داد.

8- زمان ناهار را در آخرين دقيقه کنسل مي‌کنيد ( مگر اين که واقعاً ضروري باشد)

منظور از واقعاً ضروري زماني است که دوست صميمي شما يا يکي از اعضاي نزديک خانواده مريض يا دچار آسيب شده باشد. اگر زمان ناهار را براي آخرين دقيقه کنسل مي‌کنيد، به اين دليل که سرتان خيلي شلوغ است، پس شايسته هيچ قرار ناهاري ديگري نيستيد.

9- غذايي را سفارش مي‌دهيد که دوستتان را معذب مي‌کند

مردم وقت ندارند، سرشان شلوغ است. نمي‌خواهند مدتها بنشينند تا سرآشپز غذاي زمان‌گير شما را آماده کند.

10- هنگام ناهار، با تلفن صحبت مي‌کنيد، به پيام‌ها پاسخ مي‌دهيد يا با گوشي خود بازي مي‌کنيد

از زماني که وارد رستوران مي‌شويد، گوشي خود را برعکس روي ميز بگذاريد، يا آن را داخل جيب‌تان قرار دهيد. شما با کسي همراه هستيد که شايسته تمام توجه شما است. پس گوشي خود را کنار بگذاريد.

11- مي‌گذاريد زيردستان‌تان پول غذاي خود را حساب کنند

اگر مدير هستيد و برخي از کارمندان تيم خود را به ناهار دعوت کرده‌ايد، پول غذاي آن‌ها را حساب کنيد- استثناء هم ندارد. احتمالاً شرکت با توجه به سياست‌‌هايي که دارد، پول ناهار زيردستان را پرداخت مي‌کند. شما از کارمندان تيم خود مي‌خواهيد از زمان خصوصي ناهار خود به خاطر مصاحبت با شما صرف نظر کنند، پس بايد پول ناهار آنان را حساب کنيد.

12- درباره کارمندان ديگر صحبت مي‌کنيد

با صحبت کردن در مورد موضوعات خصوصي شرکت يا درباره ديگران در هنگام صرف ناهار، همراهان خود را معذب و ناراحت نکنيد. صحبت کردن پشت سر ديگران کار مودبانه‌اي نيست.

13- به ديگران هجوم مي‌بريد

بسياري از مديران اجرايي توسط مديرعامل خود به ناهار دعوت مي‌شوند تا درست در وسط ناهار خوردن به آن‌ها گفته شود " ما تصميم گرفته‌ايم اجازه دهيم شما از اين شرکت برويد". هجوم ناگهاني به ديگران هنگام ناهار تکنيک مديريتي بسيار زشت و ناخوشايند است. اين تکنيک توسط افراد ترسويي استفاده مي‌شود که خبرهاي بد را در مکان‌هاي عمومي به طرف مقابل خود مي‌دهند تا او نتواند همانند وقتي که در يک مکان خصوصي مثل اداره هست، نسبت به آن واکنش نشان دهد.

14- وقتي کسي پول ناهار شما را حساب مي‌کند، از او "تشکر" نمي‌کنيد

رفتار درست و صحيح آن است که رئيس يا کسي که ديگران را به ناهار دعوت کرده، صورت‌حساب را بپردازد؛ اما اين به آن معني نيست که فرد دعوت شده به ناهار از شخصي که پول ناهارش را حساب کرده، تشکر نکند. بلکه بايد اين کار را انجام دهد. حتي اگر ناهار و سرويس آن رستوان رضايت‌بخش نباشد، باز هم نبايد از تشکر کردن غافل شد.  

شبکه
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoEmirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (55)5490543