اخبار

تاریخ خبر: 1396/01/22
زمان خبر :11: 09
نوع خبر :خبر

b_News سریال های کمدی موقعیت؛ بهترین بازدهی برای تبلیغات تلویزیونی

arangfilm agency

مدير تحقيقات "سي‌بي‌اس" مي‌گويد نسل واي (متولدين دهه هشتاد و نود ميلادي) به زودي اقبال بيشتري به تلويزيون نشان خواهد داد.

کمدي‌هايي مثل خانواده مدرن (Modern Family) بيش از هر برنامه تلويزيوني ديگري براي برندها بازخورد تبليغاتي دارند.
منبع : اي بي سي

شرکت هايي که علاقمند به کسب بيشترين بازخورد از سرمايه گذاريشان در تبليغات تلويزيوني هستند طبق تحقيق جديد "سي بي اس" و "نيلسن کاتالينا"، بايد تمرکز ويژه اي بر روي سريال هاي کمدي سيت-کام (کمدي موقعيت) داشته باشند.
اين نتيجه حاصل تحقيقي (که همچنان ادامه دارد) بر روي نفوذ و اثرگذاري بافتاري تبليغات است. "ديويد پولتراک"، سرپرست واحد تحقيق شرکت سي بي اس و مديرعامل "سي بي اس ويژن،" در سخنراني خود در کنفرانس سالانه بنياد تحقيقات تبليغات (Advertising Research Foundation’s) به اين مطلب پرداخته است.

 

سريال هاي کمدي موقعيت؛ بهترين بازدهي براي تبليغات تلويزيونياين مطالعه بخشي از تحقيقات برنامه حسابرسي عملکرد تبليغاتي سي بي اس (به اختصار سي پي اي) است که چگونگي ايجاد يک کمپين تبليغاتي اثرگذار با استفاده از پنج فاکتور سي پي اي را بررسي مي کند:
1- آزمايش کردن پيام مورد نظر
2- افزايش بازديد هفتگي مخاطبان
3- ايجاد حس تعجيل در خريد
4- بازارسنجي و تعيين مخاطب هدف
5- توجه به زمان بندي پخش تبليغ و تناسب با برنامه هاي متاخر و متقدم (ارتباط محتوايي برنامه هايي که تبليغ ها در بين آن ها پخش مي شوند.)
در بحث تناسب محتوايي، نيلسن کاتالينا جدول زماني تبليغاتي شش برند CPG (کالاهاي پرمصرف با مصرف روزانه) مختلف را در ربع دوم سال 2016 در برنامه هاي مختلف (بجز برنامه هاي خبري،ورزشي و کودک) براي مشخص کردن بيشترين ميزان فروش، مورد بررسي قرار داد.
نتيجه اين شد که تبليغات نمايش داده شده در خلال سيت-کام ها بيشترين بازگشت سرمايه را در مقايسه ساير گونه ها دارد. در مجموع، برنامه هاي ابتداي شب (8 تا 11) با امتياز بالا براي تبليغات برندها زمينه مناسبي براي کسب بيشترين ميزان بازگشت سرمايه ايجاد مي کند.

به گفته پولتراک طبق شاخص فوق اين برنامه ها بازدهي فوق العاده اي را ايجاد مي کنند.
با اين وجود، در عين حال که تناسب محتوايي به نوبه خود اهميت بالايي دارد، اما به نسبت بقيه فاکتورها در بحث اثرگذاري بر فروش، در درجه اهميت پايين تري قرار مي گيرد. ترتيب اهميت اين موارد طبق همان رتبه بندي که پيش تر ذکر شد، در نظر گرفته مي شود.

 

سريال هاي کمدي موقعيت؛ بهترين بازدهي براي تبليغات تلويزيونياين مطالعه "قطعا" امسال به عنوان يکي از سرفصل هاي اصلي در دستورکار سي بي اس قرار خواهد گرفت. پولتراک همچنين مي افزايد: "اين نتايج، صحت مشاوره هاي 3 سال اخير ما به تبليغ کننده هاي سي پي جي را تاييد مي کند. تاکيد ما همواره بر اهميت برنامه هاي ابتداي شب و غيرقابل انکار بودن تاثيرگذاري آن ها در موفقيت کمپين هاي تبليغاتي بوده است."

"اين تحقيق نشان مي دهد که اگر شما بخواهيد يک کمپين تبليغاتي موفق داشته باشيد، بايد اولويت نخست‌تان ديده شدن توسط تعداد هر چه بيشتر مخاطبان باشد. زماني که شما سرمايه تبليغاتي خود را از تلويزيون به فضاي ديجيتال انتقال دهيد و برنامه هاي ابتداي شب را از دست بدهيد يک ضرر قطعي خواهيد ديد، چرا که محدوده مخاطبان احتمالي خود را عامدانه کاهش داده ايد و اثرگذاري تبليغ خود را از بين برده ايد."

درصد سرمايه گذاري رسته CPG در برنامه هاي ابتداي شب از سال 2000 رو به نزول بوده است. اين ميزان تا سال 2013 به 40 درصد رسيد و در 3 سال بعد با افت شديد به 22 درصد کاهش يافت. اما در سال 2016، اين ميزان، اولين افزايش سالانه در قرن اخير را با رسيدن به عدد 25 درصد شاهد بوده است.
"اين پيام تلنگري براي شرکت ها بوده است و آن ها مجددا در حال بازگرداندن سرمايه تبليغاتي خود از فضاي ديجيتال به تلويزيون هستند. اگر شما يک کمپين تبليغاتي تلويزيوني اثرگذار داشته باشيد، درصدد اين خواهيد بود که آن را به بيشترين مخاطب ممکن نمايش دهيد و بدون استفاده از جدول زماني که بارها مورد اشاره قرار گرفت اين اتفاق نخواهد افتاد."

افزايش سن نسل واي (متولدين دهه 80 و 90) و تاثير آن بر ميزان هزينه کردن آن‌ها
پولتراک در سخنراني خود در بنياد تحقيقات تبليغات به داده هاي جديد در مورد نسل واي هم اشاره کرد؛ نسلي که بر خلاف تصور خيلي ها اکنون سن بالايي دارد.
پولتراک مي‌گويد: "اگر از فعالان صنعت تبليغات بپرسيم که براي هدف گذاري روي نسل واي بايد چگونه عمل کرد پاسخشان رده سني دموگرافيک 34-18 سال خواهد بود."

با اين وجود بازه سني نسل واي در حال حاضر 22 تا 40 سال است و از بازه دموگرافيک تعريف شده 18-34 سال خارج مي شود. البته ميانه بازه سني نسل واي 30 سال است و در دموگرافيک فوق قرار مي‌گيرد. ميزان تماشاي تلويزيون در اين بازه دموگرافيک هر ساله افزايش خواهد يافت و در عين حال قدرت خريد و ارزش سرمايه گذاري تبليغاتي روي آن ها آن ها نيز در سال هاي آتي بيشتر مي شود.
سي بي اس به يک مفهوم جديد با نام"بلوغ فکري باتاخير" رسيده است که طبق آن نسل واي تا سن 30 سالگي به بلوغ فکري نمي‌رسند. پولتراک مي گويد در نسل هاي قبلي سن بلوغ حدود 22-23 سالگي در نظر گرفته مي شد.

با توجه به اين مفهوم، اکنون اتفاقات مهم زندگي اين نسل با تاخير اتفاق مي‌افتد و به عنوان مثال آن‌ها براي خريد خانه، وسايل مهم و خريد خودرو تا سنين بالاتري، به نسبت گذشتگان خود دست نگه مي‌دارند. البته پولتراک اشاره مي‌کند که در سال‌هاي پيش رو و در دهه آينده و با رسيدن به بازه سني 40 تا 50 سال ميزان هزينه کرد اين نسل به حداکثر خود خواهد رسيد. او مي گويد به علت تاخيري که پيش آمده شتاب هزينه کردن آن ها به نسبت گذشتگان بيشتر خواهد بود.

پولتراک: "تا سال 2025، اين نسل در بازه دموگرافيک 18-49 قرار مي گيرد و اين جايي ست که صنعت تبليغات رسانه در اقتصاد نقش مهمي خواهد داشت و اين نسل چرخه اقتصادي تجارت ما را در 10 سال آينده تعيين مي‌کند."
"در سنيني که اين نسل به سن ازدواج و تربيت فرزند و خريد خانه و ... برسند، به ميزان بيشتري براي ديدن تلويزيون وقت خواهند گذاشت."
نيلسن نگاهي به ميزان افزايش تماشاي 4 شبکه بزرگ تلويزيوني با تغيير بازه دموگرافيک سني مخاطبان در سال هاي "پايه"(1990-2001 و 2006") انداخته است و نتايج حاصله را با سال 2016 مقايسه کرده است. در سال هاي پايه، افراد بالغ در دموگرافيک 25-34 به طور متوسط 60 درصد بيشتر از زماني که در بازه 18-24 بوده‌اند تلويزيون تماشا کرده‌اند. اما در سال گذشته ميزان اين پرش به 67 درصد رسيده است. اين تغيير در بازه سني 35-39 حتي بيشتر از بازه قبلي محسوس است. در اين بازه سني با تغيير از بازه 25-34، ميزان افزايش تماشاي تلويزيون به 40 درصد رسيده است که در مقايسه سال هاي پايه 3 درصد افزايش داشته است.

 

سريال هاي کمدي موقعيت؛ بهترين بازدهي براي تبليغات تلويزيونيپولتراک در نتيجه گيري اين بحث مي گويد: "با افزايش سن مردم، شتاب رشد ميزان "افزايش تماشاي تلويزيون با افزايش سن" به نسبت آن چيزي که در قبل بوده است بيشتر شده است."

ام بي اي نيوز


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoEmirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (55)5490543