اخبار

تاریخ خبر: 1396/01/13
زمان خبر :11: 38
نوع خبر :خبر

b_News 7ستون‌ بازاریابی برای تضمین موفقیت کسب‌وکار

arangfilm agency

قبل از تمرکز بر نقش بازاريابي در موفقيت يک کسب‌وکار خوب‌تر آن است که تعريف‌هايي از موفقيت کسب‌وکار و بازاريابي داشته باشيم.

نخست: زماني مي‌توان يک کسب‌وکار را موفق ارزيابي کرد که مورد اقبال بازار قرار گرفته و براي سال‌هاي پي‌در‌پي نرخ بازده سرمايه‌اش باتوجه به دامنه‌ بازدهي سرمايه در بازار براي سرمايه گذاران نرخ قابل قبولي بوده و تحليل شرايط، حاکي از پيش‌بيني تداوم فرآيند رشد و بازدهي مطلوب سرمايه در سال‌هاي آينده باشد.

دوم: بازاريابي علم درک هنرمندانه و پاسخگويي رضايتمندانه نياز مشتري با هدف توسعه‌ کسب‌وکار است. در سازمان‌ها، پس از تعريف رسالت، چشم‌انداز و ارزش‌هاي سازمان، بازاريابان به تلاش براي تعريف دقيق مشتريان بالقوه، تعريف و شناسايي مشتريان هدف و درک ويژگي‌ها، نيازها و فرآيند رفتار آنان مي‌پردازند. در ادامه طي يک برنامه‌ريزي علمي به کمک ساير واحدها به تعريف، توليد و عرضه‌ محصولات و خدمات مناسب براي پاسخگويي به نياز مشتريان اقدام مي‌کنند. بازاريابان تلاش دارند با گسترش دامنه‌ جغرافيايي بازار، محصولات شرکت و افزايش مستمر سهم بازار، همچنين استقرار نظام‌هاي مناسب جهت افزايش رضايت و وفادارسازي مشتريان، ايجاد و تداوم سودآوري شرکت را تضمين کنند.

چنانکه ملاحظه مي‌شود، براساس تعريف نخست مطلوبيت نرخ بازده سرمايه و کسب اطمينان از تداوم آن به‌عنوان عامل موفقيت سرمايه‌گذاري قلمداد شده و برمبناي تعريف دوم، بار اساسي اين ماموريت و موفقيت شرکت بر دوش بازاريابي است که پل ارتباطي سازمان با بازار است. بازاريابان با تنظيم سازوکارهاي مناسب، از يک‌سو مديريت بازار و فضاي ذهني مشتري و از سوي ديگر، ايجاد هماهنگي در سازمان جهت رويارويي مناسب با بازار را به عهده دارند. اينکه علم بازاريابي چگونه و با اتکا به چه اصولي در فضاي کسب‌وکار به چنين جايگاهي نائل شده، پرسشي است که در ادامه پاسخ داده خواهد شد.

7 ستون بازاريابي نوين

نقش راهبردي بازاريابي نوين در کسب‌وکار امروز با تکيه بر هفت ستون به شرح زير ايفا مي‌شود:

 

بازارگرايي و مشتري‌مداري

در سير تحولات بازاريابي، از آغاز دوران صنعتي تاکنون، با نگرش‌هاي متفاوتي، از بازاريابي توليدگرا، محصول‌محور، فروش‌مدار تا بازاريابي بازارگرا و در سال‌هاي اخير بازاريابي رابطه‌محور روبه‌رو مي‌شويم. مقايسه جمله‌ معرف هنري فورد در دوران بازاريابي توليدمحور که خطاب به مشتريان مي‌گفت: «هر رنگ اتومبيل که بخواهيد به شما خواهيم داد به شرط آنکه سياه باشد»، با شرايط بازاريابي بازارگرا که براساس آن بازاريابان در تلاشند تا اجزاي محصول را منطبق با ويژگي‌هاي موردنظر مشتري توليد و عرضه کنند، به‌خوبي سير تحولات را نشان مي‌دهد.

Image result for ‫مشتري مداري‬‎

امروز بازاريابان در تلاشند با بهره‌گيري از قابليت‌هاي فناوري، محصولات و خدمات خود را تا حد امکان براي هر فرد مشتري – نه مشتريان يک بخش – متناسب با نياز و خواست وي عرضه کنند تا در اثر وفاداري ناشي از استمرار احساس رضايت مشتري، به تداوم تعاملات سودآور با وي منجر شود.

ارتباط، رمز دلبري و تداوم تعامل

در آخرين نگرش بازاريابي دنياي صنعتي برقراري ارتباط به منظور نفوذ در ذهن و دل مشتري در دستور کار بازاريابان قرار گرفته است. چيزي فراتر از عرضه‌ کالا و خدمات منطبق بر انتظارات. نظريه‌پردازان بازاريابي رابطه‌گرا معتقدند بازاريابان بايد به مشتريان بالقوه اين احساس را بدهند که وظيفه آنان خشنودسازي مشتري است و نه فروش محصول، در اين راستا برقراري رابطه مهربانانه و اثربخش، جهت نزديک شدن به فضاي ذهني مشتري و شناسايي و درک مختصات نياز امروز او را – فراتر از آنچه مشتري ابراز مي‌کند – در دستور کار قرار داده‌اند.

تحقيق بازار

امروزه اهميت عوامل اثرگذار محيطي شامل محيط خرد و کلان بر عملکرد سازمان‌ها بر هيچ‌کس پوشيده نيست. به همين جهت شناسايي نيازها و ويژگي‌هاي مشتريان، عملکرد رقيبان، ويژگي‌ها و فضاي کاري ياوران و تامين‌کنندگان، همچنين عوامل مختلف محيط کلان از قبيل فاکتورهاي اقتصادي، جمعيتي، فرهنگي، اجتماعي، تکنولوژيک براي تحليل شرايط، هدف‌گذاري و تدوين برنامه‌ها بسيار اهميت دارد. ازاين‌رو تحقيق بازار ماموريت تامين اطلاعات مورد نياز بازاريابي را به عهده دارد.

برنامه‌ريزي يکپارچه

در بازاريابي بازارگرا، برنامه‌ها حول هدف‌هاي تعيين شده، در ابعاد مختلف طراحي مي‌شوند. محصولات و خدمات، قيمت، سيستم و کانال‌هاي توزيع و روش‌هاي فروش، همچنين برنامه‌هاي انگيزه‌ساز ارتباطي، تبليغاتي به‌طور هماهنگ و متناسب با ويژگي‌هاي مشتريان و فضاي بازار طراحي شده و به اجرا درمي‌آيند.

برندسازي

از آنجا که ايجاد برند معتبر و مورد علاقه مشتريان، زمينه بهره‌برداري بلند‌مدت از منابع مالي مشتريان را فراهم مي‌سازد، در بازاريابي امروز برندسازي از جايگاه ويژه‌اي برخوردار شده، به‌طوري‌که ساختن برند برنامه‌ريزي خاص خود را داشته و به تخصص جداگانه‌اي تبديل شده است. در شرايط حاضر در ترازنامه‌ شرکت‌هاي بزرگ، ارزش ريالي برندها سهم زيادي از مجموع دارايي‌هاي شرکت را به خود اختصاص داده است. شرکت‌هايي که موفق به ايجاد برند مقتدر مي‌شوند امکان کاهش تمرکز بر عمليات توليد و برون‌سپاري آنها را تا حد زيادي خواهند يافت.

بازاريابي همگاني

صاحب‌نظران نوگراي بازاريابي اعتقاد دارند امروزه ديگر نمي‌توان نقش بازاريابي را در سازمان به يک واحد تحت اين نام واگذار کرد. بلکه با گسترش فرهنگ مشتري‌مداري و نگاه بازارگرا در سطح شرکت، مي‌توان همه‌ واحدهاي سازمان را درگير عمليات بازاريابي کرد.

قابليت‌هاي فناوري نوين

گسترش روزافزون علوم کامپيوتر و اينترنت، زمينه‌ تحولات گسترده در فضاي کسب‌وکار و بازاريابي را فراهم کرده است. در اين راستا ايجاد بانک‌اطلاعات مشتريان براي تعامل مطلوب‌تر با آنان، بهره‌گيري از سايت‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي براي استقرار فضاي ارتباطي متناسب با رفتارهاي جديد مصرف‌کنندگان، ايجاد فروشگاه‌هاي اينترنتي جهت تسهيل خريد مشتريان و کاهش زمان مورد نياز آنان ازجمله موارد استفاده از فناوري‌هاي نوين در بازاريابي امروز است. بي‌ترديد کسب‌وکارهايي که موفق شوند در استقرار سيستم بازاريابي از اهرم‌هاي فوق به‌خوبي بهره گيرند موفقيت را در بازه‌ زماني بلندي تضمين خواهند کرد.

روزنامه ي فرصت امروز


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315