اخبار

تاریخ خبر: 1395/12/29
زمان خبر :13: 50
نوع خبر :خبر

b_News تکنیکی که سرعت وای‌فای را به مرز ۴۰ گیگابیت می‌رساند

arangfilm agency
 
 
 
 
 
 
 
 
در حالي روز به روز بر خيل استفاده‌کنندگان از واي‌فاي افزوده مي‌شود که سرعت واي‌فاي پيشرفت چشم‌گيري نداشته است و مشکلات اساسي اين روش ارتباطي هنوز پابرجا هستند. وقتي چندين کاربر يا دستگاه روي يک فرکانس و روتر بي‌سيم مشغول به تبادل اطلاعات باشند؛ سرعت و کارايي واي‌فاي به شدت افت مي‌کند.

مراکز تحقيقاتي و شرکت‌هاي تجاري زيادي در سراسر دنيا به دنبال رفع موانع و محدوديت‌هاي واي‌فاي هستند و سعي مي‌کنند سرعت و کارايي واي‌فاي را يک جهش اساسي بدهند. در جديدترين تحقيق صورت گرفته، در دانشگاه تکنولوژي آيندهوون هلند، از نور فروسرخ(اينفرارد) به جاي امواج راديويي براي انتقال اطلاعات استفاده شده است. 

«جوان او» دانشجوي دکتري اين دانشگاه دارد روي طرحي کار مي‌کند که از نور فروسرخ به جاي امواج راديويي براي انتقال اطلاعات استفاده کند. کلا نور مي‌تواند اطلاعات را با سرعت بيشتري نسبت به هوا منتقل کند و در ساير بخش‌ها نيز شاهد هستيم که نور جايگزين بسياري از رساناها مانند سيم‌هاي مسي شده است. اين دانشجوي دکتري توانسته با يک طيف نور فروسرخ سرعت واي‌فاي را به مرز ۴۰ گيگابيت بر ثانيه برساند. پيش‌بيني مي‌شود در صورتي که از پرتوهاي بيشتري استفاده شود، سرعت انتقال اطلاعات افزايش يابد. 

در اين روش، آنتن‌هاي نوري پرتوهاي نور فروسرخ را منتشر مي‌کنند و دستگاه‌هايي مانند گوشي‌هاي موبايل، تبلت و کامپيوترها سعي مي‌کنند اين پرتوهاي نوري را دريافت کنند. از مزاياي ديگر فناوري جديد واي‌فاي؛ عدم تداخل امواج راديويي و عدم کاهش کارايي شبکه با افزايش تعداد کاربران يا دستگاه‌ها است. 

البته، پرتوهاي نوري فروسرخ يک عيب بزرگ دارند: نمي‌توانند از موانعي مانند ديوار يا اجسام بزرگ عبور کنند. بنابراين، ارتباطات واي‌فاي در روش جديد بايد به طور مستقيم باشد يا اينکه چندين آنتن در يک خانه استفاده شود. مشکل ديگر اين سيستم، استفاده از پرتوهاي نوري فروسرخ براي دانلود اطلاعات است و دستگاه‌هايي که مي‌خواهند روي شبکه ارسال اطلاعات داشته باشند بايد از واي‌فاي معمولي استفاده کنند. 

در حال حاضر، سريع‌ترين شبکه‌هاي واي‌فاي تجاري سرعتي بيشتر از چند گيگابيت بر ثانيه ندارند؛ بنابراين اگر اين فناوري به ثمر بنشيند و اجرايي شود؛ شايد بتواند گره واي‌فاي را باز کند و کسب‌وکارهاي کوچک و کاربران خانگي به واي‌فاي با سرعت‌هاي چند ده گيگابيتي دسترسي پيدا کنند. 

شبکه


بر چسب خبر : واي فاي نورفروسرخ


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315