اخبار

تاریخ خبر: 1395/12/23
زمان خبر :16: 25
نوع خبر :خبر

b_News شعار نایک "فقط انجام بده"

arangfilm agency

 

شعار نايک JUST DO IT "فقط انجام بده" مسلما بهترين شعار قرن بيستم است. اين شعار از تمامي موانع اجتماعي و سني افراد گذشته است و موفقيت را براي نايک به ارمغان آورده و توانسته است مصرف کنندگان را متقاعد کند که آنها مي توانند حتي فقط با پوشيدن محصولات اين برند موفق باشند.


مانند تمامي شعارهاي بزرگ، اين شعار هم ساده و هم به ياد ماندني است. همچنين وعده چيزي بيشتر از معناي تحت اللفظي شعار را مي دهد. در واقع به مردم اجازه مي دهد آن را هر طور که دوست دارند تفسير کنند و با اين کار، ارتباط شخصي با برند برقرار کنند.
اگر به عنوان يک ناظر اين جمله را بررسي کنيم: "فقط انجام بده" جمله اي دستوري، بي تاب، مغرور و کمي بي ادب است. در واقع از آن دسته جملات مرسومي که مصرف کنندگان عادت به شنيدن آن را داشته باشند، نيست.

جالب اينجاست که آقاي "فيل نايت"، از بنيانگذاران نايک، اعتقاد زيادي به تبليغات نداشت . اما با شروع رقابت با "ريباک" که روند رو به رشد بسيار بالايي در اواسط هشتاد ميلادي داشت، او شروع به همکاري با يک آژانس تبليغاتي کوچک به نام "وايدن و کندي" در پورتلند، اورگان کرد.
و آنجا بود که اين شعار افسانه اي به لطف "دن وايدن" از موسسان آن آژانس تبليغاتي بوجود آمد.

وايدن نگران اين بود که شش تبليغ اوليه کمپين که به موضوعات مختلف و ورزش هاي مختلف پرداخته است، هيچ پيام واحدي را به مخاطب نمي دهند. او از جايي که اصلا ارتباطي به اين موضوع و ورزش نداشت، الهام گرفت و اين شعار را براي نايک تعريف کرد. در واقع اين جمله ي الهام بخش، از آن "گري گيلمور" قاتل 2 نفر بود که در سال 1977 در ايالت يوتا اعدام شد. آخرين جمله معروف او اين بود :" انجام بديد".
يازده سال بعد، وايدن اين کلمات را کمي تغيير داد و شعار را درست کرد. سال ها بعد گفت : "ساختن اين شعار کار بسيار ساده اي بود."
در واقع، اين شعار با استراتژي نايک براي ايجاد يک نقطه تفاوت بين خود و ريباک بسيار همسو بود. تمرکز ريباک بر روي شور و شوق ايروبيک بود اما نايک بدون در نظر گرفتن سن، جنس و ميزان آمادگي جسماني و تناسب اندام، همه مردم را مخاطب قرار داد و با اين شعار باعث شد که مخاطبان، اين برند را بيش از يک لباس ورزشي و در سطح مد ببينند.

با کمپين "فقط انجام بده" نايک درصد سهم خود از کسب و کار کفش ورزشي در آمريکاي شمالي از 18 درصد به 43 درصد بين سال هاي 1988 و 1998 افزايش داد.
اولين اکران آگهي تجاري تلويزيوني "فقط انجام بده" در اول ژوئيه 1988 صورت گرفت. در اين آگهي "والت استاک" هشتاد ساله در حال ورزش روزانه خود، پياده روي هفده مايلي از روي پل گلدن گيت، نشان داده شد.
نايک در حال حاضر بزرگترين شرکت لباس ورزشي در جهان، با 25 ميليارد دلار درآمد و هفده درصد از سهم بازار است.

 

ام بي اي نيوز


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315