اخبار

تاریخ خبر: 1395/12/22
زمان خبر :21: 18
نوع خبر :خبر

b_News چگونه مشکلات را در زمان کمتر اما با دقت بالاتر حل کنیم

arangfilm agency
درباره آخرين باري که موفق شديد يک مشکل مربوط به کسب‌وکار را حل کنيد، فکر کنيد. به نظر شما کداميک از اين دو راهکار بهتر است؟ مسئله‌اي در يک چشم برهم زدن حل شود يا اين‌که در ابتدا مسئله مورد تجزيه و تحليل دقيق قرار بگيرد تا سطح آگاهي را افزايش دهد و در انتها راه‌حلي براي مشکل ارائه شود؟ جوابي که مشاهده مي‌کنيد ممکن است شما را کمي غافل‌گير کند.

زماني که طرحي يا مشکلي در ارتباط با يک موقعيت کسب‌وکار پيش روي شما قرار مي‌گيرد چه رويکردي را بر مي‌گزينيد؟ مشکل را از طريق ارائه ايده‌اي در ارتباط با ساخت يک محصول جديد حل مي‌کنيد؟ به فرموله کردن يک طرح بازاريابي جديد فکر مي‌کنيد؟ مشکل را بر مبناي حقايق و آمارهاي واقعي حل مي‌کنيد؟ چک‌ليست‌هايي را آماده مي‌کنيد و در ادامه موقعيت‌ها و فرصت‌ها را تا پيدا کردن راه‌حل مورد نظر مورد تحليل قرار مي‌دهيد يا به طور کلي بر مبناي يک بينش آني ‌راه‌حلي براي مشکل ارائه مي‌کنيد؟ به نظر مي‌رسد بخش عمده‌اي از مسائل را مي‌توان بر مبناي هر يک از اين دو راه‌کار حل کرد. اما اين دو روش در عمل تفاوت‌هايي با يکديگر دارند.

تيمي از پژوهشگران دانشگاه Northwestern به سرپرستي کارلو سالوي آزمايشي را ترتيب دادند تا بررسي کنند کداميک از اين دو رويکرد براي حل مشکلات مناسب‌تر هستند. براي پاسخ‌گويي به اين پرسش، آن‌ها بيش از 200 دانشجوي دانشگاه Northwestern و Milano-Bicocca را فراخواندند و مسائل مختلفي را پيش روي آن‌ها قرار دادند تا آن‌را حل کنند. اين مسائل در ارتباط با کلمات درهم ريخته، معماي تصويري، معماي کلمات و شناسايي يک شي بر مبناي بخشي از يک تصوير متمرکز بودند.

به دانشجويان اجازه داده شد تا مسائل را بر مبناي رويکرد انتخابي خود، بينش اوليه يا تحليل مسئله حل کنند. اما دانشجويان در انتها بايد گزارش مي‌کردند از چه راهکاري استفاده کرده‌اند. راه‌حل‌ها را بر مبناي تحليل يک مسئله ارائه کرده‌اند يا راه‌حل‌ها بر مبناي بينش اوليه به دست آمده‌اند. همان‌گونه که پيش‌بيني مي‌شد، طيف گسترده‌اي از راه‌حل‌ها بر مبناي بينش آني بود و جالب‌تر آن‌که جواب‌هايي که بر مبناي اين رويکرد ارائه شده بودند به درستي مسائل را حل کرده بودند. اين پژوهش نشان داد جواب‌هاي مبتني بر بينش در 94 از زمان‌ها و جواب‌هاي مبتني بر تحليل در 78 از زمان‌ها قادر هستند به درستي راه‌حل‌هايي را براي مسائل فوق ارائه کنند.

چرا بينش با اين ضريب بالا برنده آزمايش فوق شد؟

چرا بينش در اين زمينه بهتر ظاهر شده بود؟ در جواب بايد بگوييم، تجزيه و تحليل به طور معمول يک مسئله را به عنوان ورودي دريافت مي‌کند و آن‌را به قطعات يا مراحل کوچک‌تري مي‌شکند تا هر يک از اجزا را به صورت مجزا از يکديگر مورد بررسي قرار دهد. اگر در هر يک از اين مراحل بدون آن‌که موضوع را به درستي درک کرده باشيد به اشتباه راه‌حلي را ارائه کنيد اين احتمال وجود دارد که پاسخ اشتباه کل فرآيند را تحت تاثير خود قرار دهد و خروجي را به طور کامل خراب کند. در حالي که در ظاهر اين‌گونه به نظر مي‌رسد که بينش جايي در اين رويکرد ندارد. اما به طور معمول در اين فرآيند خروجي کار دانشي است که به صورت ترکيبي آماده شده است. به گونه‌اي که در بعضي از موارد ممکن است در حل يک مشکل از ضمير ناخودآگاه خود نيز استفاده کرده باشيد.

بينش يا شهود يک رويکرد همه يا هيچ دارد. با اين وجود پژوهش فوق نشان داد مردمي که تمايل دارند مشکلات را از طريق بينش حل کنند به احتمال زياد مي‌توانند هر نوع جوابي را در زمان کوتاهي ارائه کنند. در حالي که مردمي که با اتکا بر تحليل راه‌حل‌ها را ارائه مي‌کنند، ممکن است در بعضي موارد با مشکل روبرو شوند.

اما سوال اصلي اين است که نتيجه پژوهش فوق چه دستاوردي براي ما دارد؟  ما در ارتباط با ارائه يک راه‌حل براي يک مسئله و تصميم‌گيري در ارتباط با حل مشکل از چه رويکردي بهتر است استفاده کنيم؟ به نظر مي‌رسد دستيابي به راه‌حل‌ها بر مبناي بينش جواب‌هاي دقيق‌تري را نسبت به رويکرد تحليل گام به گام در اختيار ما قرار دهند. اما چگونه مي‌توانيم سطح آگاهي خود را افزايش دهيم؟

يکي از معدود مواقعي که خواندن را متوقف مي‌کنيد، فيلم ديدن را متوقف مي‌کنيد و معمولا با کسي صحبت نمي‌کنيد، زماني است که ذهن شما تلاش مي‌کند به ساده‌ترين شکل و با صرف کمترين انرژي ايده‌هاي روشني در اختيار شما قرار دهد. ايده‌هايي که شايد با نشستن پشت ميز کار هيچ‌گاه به ذهن شما خطور نمي‌کنند. حل مشکلات نيز بر مبناي همين قاعده کار مي‌کند. اگر کار کردن روي يک مشکل را متوقف کنيد و به ذهن خود اجازه دهيد مشکل را حل کند در اندک زماني پنجره‌هاي جديدي براي حل مشکل در اختيار شما قرار خواهد داد. اين رويکرد به شما اجازه مي‌دهد بخش‌هاي مختلف مغز خود را در ارتباط با حل مسائل ديگر به خدمت بگيريد. سعي کنيد در آينده زماني که به مشکل پيچيده‌اي برخورد کرديد آن‌را بر مبناي اين رويکرد حل کنيد. 

shabake
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط
arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315