اخبار

تاریخ خبر: 1395/12/18
زمان خبر :12: 13
نوع خبر :خبر

b_News چرا خوشحالی مانع خلاقیت می‌شود؟

arangfilm agency
ابرشرکت‌هايي که مصمم هستند کارمنداني خلاق‌تر و پرکارتر داشته باشند، به عنوان راهکار روي شادي آنان تمرکز مي‌کنند. «مدير ارشد شادي» پست جديدي است که از سوي شرکت‌هاي زيادي يک شغل واقعي محسوب مي‌شود. «مدير ارشد شادي» باور دارد که کارمندان خوشحال کارمندان بهتري هستند.

اکثر دانشمندان مي‌گويند که خلاقيت به مهارت‌هاي حل مسئله و پشتکار نياز دارد، نه مثبت بودن. آنا جوردانوس(Anna Jordanous) دانشمند محاسباتي از دانشگاه کنت و بيل کلر(Bill Keller) زبانشناس از دانشگاهي در انگلستان بيش از نيم قرن به مطالعه در خصوص فرآيند خلاقيت در زمينه‌هاي مختلف پرداختند و براي خلاقيت 14 مولفه تعريف کردند که شادي در ميان آن‌ها نبود.

خلاقيت موضوع پيچيده‌اي است. 14 مولفه‌اي که اين دو دانشمند و زبان‌شناس يافتند، همگي بسته به نوع کاري که انجام مي‌شود، مستلزم همکاري در سطوح مختلف هستند. هيچ مولفه‌اي مهمتر از ديگري نيست، گرچه فعاليت‌هاي مختلف خلاقيت و مراحل متفاوت يک تلاش خلاقانه ممکن است مستلزم يک يا چند مولفه باشد. مارک داويس (Mark Davis) ، روانشناس دپارتمان مديريت در دانشگاه تکزاس خلاقيت را به دو مرحله تقسيم مي‌کند: ايجاد ايده اوليه و سپس حل مشکلات پس از آن. بررسي‌هاي او از تحقيقات به عمل آمده در خصوص احساسات و خلاقيت حاکي از آن بود که يک خلق وخوي مثبت زماني مفيد واقع مي‌شود که ابتدا بارش فکري و پردازش اطلاعات تا حد امکان با ايده‌هاي زيادي اتفاق بيافتد- شما نمي‌خواهيد قضاوت را وارد اين کار کنيد، چون ايده سازي را سرکوب مي‌کند.      

اما جديت و موشکافي، کليد غلبه بر موانع و انجام  وظايف است و خلق و خوي خوب هيچ کمکي به پيشبرد حل مسئله نمي‌کند. چون حل مسئله با قضاوت (نقد و ارزيابي، آزمايش و شکست) همراه است که بالاجبار حس خوبي نخواهد داشت. استرس برآمده از مشکلات ممکن است ناخوشايند باشد اما به ما انگيزه مي‌دهد تا وظايفمان را به انجام برسانيم. به عبارت ديگر، احساسات منفي در واقع به نفع فرآيند خلاقيت هستند.

همچنين، پرفسورهاي روانشناس، جنيفر جورج (Jennifer George)  و Jing Zhou  در دانشگاه رايس دريافتند که چالش‌ها ضرورتاً ما را خوشحال نمي‌کنند، اما موجب ايجاد عملکرد خلاقانه خوب مي‌شوند. طبق تحقيقاتي که توسط اين دو روانشناس صورت گرفته، دليل اين موضوع آن است که وقتي حالات و احساسات بد بيان مي‌شوند، در واقع از وجود مشکلات خبر مي‌دهند، مشکلاتي که بعدها راهکارها و بهبودهاي را به همراه خواهند داشت. بيش از 160 کارمند ظرف يک هفته از حمايت مدير و خلق و خوي شخصي گزارش تهيه کردند، در حالي که رئيس‌شان آن‌ها را از نظر خلاقيت مورد ارزيابي قرار مي‌داد. کارمنداني که به عنوان افراد بسيار خلاق معرفي شدند هر دو خلق مثبت و منفي را داشتند و احساس مي‌کردند از مديران پشتيبان و همدلي برخوردار هستند. خلاقيت کارمندان خوشحالتر که رئيس‌هاي خوبي هم داشتند به شکل چشمگيري کمتر از کساني بود که احساسات مختلط داشتند. کارمنداني هم که احساسات مختلط و رئيس بدي داشتند کمترين خلاقيت را نشان دادند.

روانشناسان پيشنهاد نمي‌کنند که به خاطر خلاقيت در يک گرداب عاطفي زندگي کنيد. اما سپالا (Seppala)، مدير علوم مرکز "شفقت و نوعدوستي" در دانشگاه استنفورد و نويسنده کتاب " در مسير خوشبختي" مي‌گويد:" احساسات شديداً مثبت گاهي اوقات مي‌توانند به اندازه احساسات بسيار منفي ناگوار و شاق باشند. وقتي ما تحت فشار روحي و احساسات شديد باشيم، خلاقيت چندان اتفاق نمي‌افتد."

امي آرنستن (Amy Arnsten) عصب شناس دانشکده پزشکي در دانشگاه Yale مي‌گويد علوم مغز اين موضوع را ثابت مي‌کند. اين مديريت خلق و خو است که براي حفظ عملکرد بهينه مغز در جهت خلاقيت، بسيار مهم است، نه خوشحالي يا استرسي که هدفمند ايجاد شده باشد. فشار عاطفي شديد، خوب يا بد، مي‌تواند باعث اختلال در قشر جلوي مغز (PFC) ‌شود، منطقه‌اي از مغز که مي‌تواند در خلاقيت نقش داشته باشد. PFC با آزاد کردن مقداري دوپامين که در اندازه محدود خوب است، به محرک عاطفي پاسخ مي‌دهد. اما احساسات خارج از کنترل، بي‌هدف و نسنجيده موجب آزاد شدن بيش از حد دوپامين شده و همين باعث اختلال عملکرد PFC، تضعيف قضاوت و مانع خلاقيت مي‌گردد.

براي آن که عملکرد خود را به دقت ارزيابي کنيم و تصميم بگيريم که گام بعدي در فرآيند حل مسئله چيست، به قدري آرامش نياز داريم. اما احساس خيلي خوب به کاري که انجام مي‌دهيم، مي‌تواند چشمان ما را بر روي اين حقيقت که کار هنوز به سرانجام نرسيده، ببندد. آرنستن اين گونه توضيح مي‌دهد که تا زماني که احساس کنيم اين کار مي‌تواند تکميل شود، آنقدر استرس نمي‌گيريم که PFC ما از کار بيافتد، و مي‌توانيم بلاتکليفي و ناخشنودي را مديريت کنيم، با انگيزه بمانيم و در نهايت به راهکارهاي خلاقانه دست پيدا کنيم.

تلاش براي حل مسائل مي‌تواند نااميدکننده باشد و باعث درماندگي و نااميدي و خشم گردد. اما آن خلق و خوهاي منفي هم به نفع ما هستند و کمک مي‌کنند تا ايده‌ها که به يک پايان خوش ختم مي‌شوند را ببينيم. ممکن است در طول آن مدت اخم کنيم، اما براي داشتن بارقه‌هايي از نبوغ،  بهاي ناچيزي است. 

شبکه
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط
arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315