اخبار

تاریخ خبر: 1395/12/15
زمان خبر :16: 15
نوع خبر :خبر

b_News ۵ شغلی که در اولین گام به تصاحب روبات‌‌ها درخواهند آمد

arangfilm agency
از ژانويه سال جاري ميلادي روبات انسان‌نماي شرکت SoftBank در ورودي سالن فرودگاه بين‌المللي هنگ‌هنگ مورد استفاده قرار گرفت. روبات فوق اولين روباتي است که به منظور برقراري يک ارتباط احساسي با انسان‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين روبات به خوبي قادر است يکسري وظايف پيچيده‌ کارمندان اين فرودگاه را انجام دهد. پذيرش مسافران و ترجمه گفته‌هاي آن‌ها از جمله اين وظايف است.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد تخمين زده‌‌اند در حدود 47 درصد از مشاغل ايالات متحده ممکن است در دو دهه آينده به طور کامل خودکارسازي خواهند شد.

 

روبات‌ها در ابتداي امر چه مشاغلي را به تصرف خود در خواهند آورد؟

بهتر است روبات‌ها را به عنوان يک فناوري توصيف کنيم. ابزارهايي که الگوريتم‌هاي يادگيري ماشيني را روي پلتفرم‌هاي مبتني بر کامپيوترها اجرا مي‌کنند. الگوريتم‌هاي هوشمند به گونه‌اي آموزش ديده‌اند تا يکسري کارهاي مربوط به انسان‌ها را انجام دهند. با اين توصيف، اجازه دهيد به بررسي مشاغلي بپردازيم که در آينده‌اي نه چندان دور به دست روبات‌ها سپرده خواهند شد.

مديريت مياني

اگر کار اصلي شما اين است که يک عددي از درون يک سلول اکسل برداريد و آن‌را درون سلول ديگري قرار دهيد و در ادامه براي آن توضيحي بنويسيد که چگونه اين عدد از مکاني به مکان ديگر وارد شده است، بايد بدانيد روبات‌ها در يک قدمي شما قرار دارند. اگر صاحب شغلي در صنعت هستيد که دانش شما در ارتباط با آن شغل منحصر به فرد و خاص است، اما از طرفي در ارتباط با اعدادي است که به درون ماتريسي وارد مي‌شوند بايد بدانيد روبات‌ها در اولين گام جايگزين شما خواهند شد.

فروشندگان کالا (آگهي فروش، لوازم و...)

روبات‌ها اين توانايي را دارند در هر مرحله از فرآيند فروش کالاها هزينه‌ها را به شکل محسوسي کاهش دهند. به دنبال پيشنهاد از سوي فروشنده هستيد، به اطلاعات بيشتري نياز داريد، به دنبال آن هستيد تا روند سفارش يک کالا را به سرعت به پايان برسانيد، در تمامي اين مراحل روبات‌ها به سادگي قادر هستند به شما کمک کنند. در نتيجه اين احتمال وجود دارد که مديرعامل يا هئيت مديره يک شرکت تصميم بگيرند يک روبات را به جاي شما استخدام کنند. در نتيجه شما از ميدان خارج خواهيد شد به دليل اين‌که در حال مبارزه با جاذبه هستيد!

روزنامه‌نگاران، نويسندگان، گويندگان و گزارش‌نويسان

نوشتن کار دشواري است. اما گزارش‌نويسي کار دشواري نيست. ماشين‌ها مي‌توانند ياد بگيرنند که داده‌ها را خوانده، الگوهاي تصويري يا ويدويي را مطابقت داده يا هر نوع موضوع پژوهشي را تحليل کرده و موجوديت با ارزشي را تحت عنوان يک گزارش خلق کنند. سامانه‌هاي تبديل متن به گفتار با رويکرد نزديک شدن به يک صداي واقع‌بينانه به سرعت به سمت تکامل به پيش مي‌روند. اين سامانه‌ها در آينده نزديک به اندازه‌اي پيشرفت خواهند کرد که قادر خواهند بود گزارش‌هاي مالي را نوشته يا حتا اخبار روز را براي مخاطب بگويند.

حسابداران و دفترداران

به نظر مي‌رسد مشاغل مرتبط با پردازش داده‌ها بيش از ساير مشاغل در معرض حذف شدن قرار دارند. به واسطه آن‌که يادگيري ماشيني اين توانايي را دارد تا کار حسابرسي و دفترداري را حتا بهتر از نمونه انساني انجام دهد. در حالي که الگوريتم يادگيري ماشيني  Robo-accounting در مراحل ابتدايي کار خود قرار دارد اما در همين آغاز کار به شکل شگفت‌انگيزي موفق شده است فعاليت‌هايي همچون بررسي ميزان پرداختي‌ها و دريافتي‌ها را محاسبه کرده، موجودي‌ها را کنترل کرده و حتا فرآيندهاي زمان‌بري که روزگاري براي انجام آن‌ها به نيروي انساني نياز بود را به خوبي مديريت کند.

پزشکان

يکي از نتايج کاملا مثبت ورود روبات‌ها به مشاغل انساني در ارتباط با صنعت پزشکي است. جديدترين گزارش منتشر شده از سوي سازمان ملل اعلام مي‌دارد که در حال حاضر جمعيت جهان 7.3 ميليارد نفر است و انتظار مي‌رود تا سال 2030 اين رقم به 8.5 ميليارد نفر و تا سال 2050 به 9.7 ميليارد نفر و تا سال 2100 به 11.2 ميليارد نفر برسد. اين گزارش به ما اعلام مي‌دارد که در سال‌هاي آينده با کمبود پزشک روبرو خواهيم شد. اما خبر خوب اين است که روبات‌ها مي‌توانند به پزشکان حاذقي تبديل شوند. سامانه شناختي آي‌بي‌ام که اولين بار در مرکز سرطان‌شناسي مموريال مورد استفاده گرفت و در حال حاضر در بيش از دوازده بيمارستان ايالات متحده مورد استفاده قرار مي‌گيرد قادر است بهترين مشاوره‌ها و راهکارهاي درماني را در ارتباط با سرطان و حتا شناسايي سرطان پوست در مراحل اوليه ارائه کند. روبات‌ها قادر هستند در زمينه جراحي از جراحي‌هاي ظريف استخوان گرفته تا جراحي‌هاي چشم را به خوبي انجام دهند. اين روند پيشرفت به شکل باورنکردني در حال تکامل است.

مشاغل بسيار کمي وجود دارند که از ورود روبات‌ها در امان هستند

شبکه
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315