اخبار

تاریخ خبر: 1395/12/10
زمان خبر :18: 24
نوع خبر :خبر

b_News لباس‌هایی که به اینترنت وصل می‌شوند

arangfilm agency
فرض کنيد يک کت جديد از برند محبوبتان خريداري کرده‌ايد. براي اولين بار آن را مي‌پوشيد و برچسبي که در آستين اين کت تعبيه شده را با گوشي همراه خود اسکن مي‌کنيد. منوي گزينه‌ها ظاهر مي‌شود.شما مي‌توانيد اطلاعات مربوط به طراحي کت، نحوه انتخاب مواد پايدار توسط برند و جزييات کارخانه‌اي که اين محصول در آن توليد ‌شده را بيابيد. هندزفري را در گوشتان مي‌‌گذاريد و به آهنگ‌هايي گوش مي‌دهيد که اين برند برايتان تدارک ديده است.

آخر هفته به يک مهماني مي‌رويد. نگهبان RFID  شما را اسکن کرده و به شما اجازه ورود مي‌دهد. ممکن است به طور اتفاقي کسي روي کت نوي شما نوشيدني بريزد. فقط کافي است وقتي به خانه برمي‌گرديد، آن را داخل ماشين لباس‌شويي بياندازيد. کت به طور خودکار با ماشين لباس‌شويي ارتباط برقرار مي‌کند تا تنظيمات مناسب شست‌وشو را انتخاب کند.

اين چشم‌اندازي از آينده است که توسط شرکت اوري دنيسون (Avery Dennison) طراحي شده است. اين شرکت توليدکننده برچسب‌هاي مراقبت در بسياري از لباس‌ها و همچنين توسعه‌دهنده راهکارهاي اطلاعاتي و خرده‌فروشي براي برندهاست. رانا سيدامد (Rana Sidahmed)، مدير نوآوري جهاني اين شرکت مي‌گويد، لباس‌هايي با اين قابليت‌ که به اينترنت هم وصل مي‌شوند، دور از دسترس نيستند و فکر مي‌کنم آينده همين‌جا در دستان ماست.
در واقع، لباس‌هايي که قابليت اتصال به اينترنت دارند، در حال حاضر در حال ساخته شدن هستند. اما تاکنون به صورت پراکنده مورد آزمايش قرار گرفته‌اند. در اجلاس مد در تاريخ دوم نوامبر، شرکت اوري دنيسون از يک کت بامبر هوشمند به نام Bright BMBR  پرده برداشت که با برچسب مد Rochambeau و يک استارتاپ اينترنت اشيا از لندن به نام EVERYTHING توليد شده است. اين کت داراي تراشه NFC (تراشه ارتباط ميدان نزديک همانند چيزي که گوشي شما براي پرداخت در فروشگاه‌ها استفاده مي‌کند) و کد شخصي QR است که به آن اجازه مي‌دهد در موقعيت‌هاي مختلف در سراسر نيويورک، همانند pass VIP (گذرنامه شخص بسيار مهم) عمل کند.‌ همچنين، قرار است به عنوان بليت در نمايشگاه بعدي هفته مد نيويورک مورد استفاده قرار گيرد.

در حال حاضر، لباس‌هايي که قابليت اتصال به اينترنت دارند، در حال ساخته شدن هستند.

کت هوشمند Bright BMBR در ماه دسامبر سال گذشته به قيمت 630 دلار به تعداد خيلي محدود يعني فقط 15 عدد به فروش گذاشته شد. البته اين هنوز آغاز راه است. شرکت اوري دنيسون و استارتاپ EVERYTHING در ابتداي سال ميلادي گذشته، طرحي را براي اتصال 10 ميليارد قطعه لباس و لوازم جانبي به اينترنت ارائه دادند. همانند کت Rochambeau قرار بود تمام اين لبا‌س‌ها و لوازم در پلتفرم محصولات هوشمند Avery Dennison و EVERYTHING به اجرا درآيند.

تاکنون فناوري‌هاي پوشيدني زيادي از جمله مچ‌بند، عينک و دستگاه‌هاي ديگر توليد شده‌اند، اما از آنجا که صنعت پوشاک خود را براي يک آينده متصل به اينترنت آماده مي‌کند، به خاطر خود اين لباس‌ها هم که شده طراحان بايد با اينترنت در ارتباط باشند و خود را با اين فناوري هم‌گام کنند.
در کنفرانس 10 نوامبر که توسط بنگاه روند WGSN برگزار شد، آندرا بل (Andrea Bell)  ـ مدير بخش بررسي رفتار مصرف‌کننده و تجارت ـ پيش‌بيني کرد تا سال 2030 فناوري‌هاي پوشيدني منسوخ خواهند شد و ما ديگر به اين پوشيدني‌ها نيازي نداريم، زيرا همه اين فناوري‌ها در لباس‌هايمان تعبيه خواهند شد.
شرکت اوري دنيسون در موقعيت خوبي قرار دارد تا به پيشبرد اين ديدگاه کمک کند. اين شرکت در حال حاضر به تعداي از شرکت‌ها از جمله نايک، آندر آرمور و هوگو باس، لوازمي همچون برچسب‌، برچسب‌هاي مراقبت و اقلام ديگر را ارائه مي‌دهد. اين شرکت براي تعدادي از کمپاني‌ها از جمله مارکس و اسپنسر، برچسب‌هاي RFID جهت رديابي‌ کالاها در انبار تهيه ديده است. بزرگ‌ترين هدف پيش رو، ادغام تمام اين کاربردهاست تا برچسب‌هاي RFID به طور مستقيم براي مشتريان کار کنند.
برخي برندها برچسب RFID را در لباس‌هاي خود تعبيه کرده‌اند تا مستقيم با مشتري در تعامل باشند. همانند بسياري از فناورهاي ديجيتالي در حوزه مد، برند بربري (Burberry) در اين عرصه پيش‌گام است. در سال 2012، اين شرکت فروشگاه مجهز به فناوري خود را در لندن افتتاح کرد. اين فروشگاه داراي آينه‌هاي تعاملي است که در مقابل لباس‌هايي که برچسب RFID به آن‌ها دوخته شده است، واکنش نشان مي‌دهند. براي مثال، اگر مشتري کتي با اين برچسب را بپوشد و مقابل اين آينه‌ها قرار بگيرد، شاهد تصاويري خواهد بود که نحوه دوخته شدن اين کت يا شوي لباس مربوط به اين کت را به نمايش مي‌گذارند.
در يکي از فروشگاه‌هاي Rebecca Minkoff که اولين آن‌ها در سال 2014 افتتاح شد، برچسب‌هاي RFID تعبيه شده در لباس‌ها، اتاق‌هاي پرو را به شکل تعاملي درمي‌آورند. وقتي مشتري لباس را به تن مي‌کند، آينه صفحه مربوط به کالا را نشان مي‌دهد که مشتري مي‌تواند لباس را در اندازه‌ها، رنگ‌ها و سبک‌هاي مختلف ببيند.

برخي برندها برچسب RFID را در لباس‌هاي خود تعبيه کرده‌اند تا مستقيم با مشتري در تعامل باشند. 

 شرکت اوري دنيسون قصد دارد اين تجربيات را به خارج از فروشگاه‌ها بياورد و قابليت‌هاي آن‌ها را گسترش دهد. سيدامد مي‌گويد اين شرکت هيچ نقشه‌ و استراتژي دقيقي براي موفق از کار درآمدن 10 ميليارد قطعه متصل به اينترنت ندارد، اما اين پروژه در جريان است. او مي‌گويد اولين همکاري آن‌ها با Rochambeau است و در حال حاضر مشغول مذاکره هستند. البته موانعي هم وجود دارند که بايد آن‌ها را برطرف کرد. به عنوان نمونه، لباس‌هاي داراي برچسب‌هاي RFID را نمي‌توان داخل ماشين لباس‌شويي انداخت و انتظار داشت هنوز کار کنند. البته نسخه‌هاي قابل شست‌وشوي آن هم موجود هستند، اما قيمت بسيار بالايي دارند. اما فعلاً اين برچسب‌ها بايد به گونه‌اي باشند که بتوان آن‌ها را از لباس جدا کرد و بنا به اظهارات سيدامن شرکت‌ها مشغول کار روي اين مشکل هستند.
فراتر از آن، بسياري از تجاربي که با RFID فعال در لباس‌هاي متصل به اينترنت شکل مي‌گيرند، تنها زماني کاربردي هستند که برچسب RFID با دستگاه‌هايي در ارتباط باشد که با آن‌ هم‌خواني دارند. اوري دنيسون به همراه سارا آنگولد، طراح جواهر در بريتانيا، روي گردن‌بندهايي کار مي‌کنند که مي‌توانند با يک آينه تعاملي ارتباط برقرار کنند. اين گردن‌بندها به شخص امکان مي‌دهند تا مثلاً رنگ ديگري را سفارش دهد. اما اکثر آينه‌ها، مثل اکثر ماشين‌هاي لباس‌شويي‌ها و اجناس ديگر، هنوز براي انجام چنين تعاملاتي طراحي نشده‌اند.
استفاده از RFIC به‌سرعت فراگير مي‌شود و سازندگان متوجه اين موضوع هستند و بر همين اساس پاسخ‌گو خواهند بود. درنهايت اين‌که RFID بُعد ديگري به لباس‌ها مي‌بخشد که در واقع بخشي از درخواست لورنس چندلر (Laurence Chandler) يکي ديگر از بنيانگذاران Rochambeau بود. او مي‌گفت: «مردم مي‌خواهند چيزي فراتر از اشيا را تجربه کنند.»
اگر اين فناوري به موفقيت برسد، آن تجربيات لايه ديگري از برندسازي را به هر لباس مي‌افزايند و آن لايه مي‌تواند هرچيزي باشد که يک طراح تصور مي‌کند.

شبکه
 


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315