اخبار

تاریخ خبر: 1395/12/02
زمان خبر :09: 40
نوع خبر :خبر

b_News چرا افراد باهوش از چند وظیفه‌گی اجتناب می‌کنند؟

arangfilm agency
مالتي تسکينگ (Multitasking) يا چند وظيفه‌گي به شرايطي گفته مي‌شود که فرد به طور همزمان در حال انجام چند وظيفه است. با وجود باور عده‌اي که تصور مي‌کنند چند وظيفه‌گي موجب بالا بردن بهره‌وري و تقويت عملکرد افراد مي‌شود، اما تحقيقات اخير داستان ديگري را نقل مي‌کنند.

چند وظيفه‌گي واقعاً وسوسه‌کننده است ولي اصلاً براي شما خوب نيست. شايد شنيده باشيد که چند وظيفه‌گي يا انجام همزمان چند کار براي شما خوب نيست، اما مطالعات جديد نشان مي‌دهند که چند وظيفه‌گي عملکرد شما را مختل مي‌کند و حتي ممکن است به مغز شما آسيب برساند. انجام همزمان چند کار در لحظه فقط به عملکرد شما آسيب نمي‌زند، بلکه اين احتمال وجود دارد که بخشي از مغزتان که براي موفقيت آينده کاري شما بسيار مهم و حياتي است، به شکل جدي آسيب ببيند.

تحقيقات به عمل آمده از سوي دانشگاه استندفورد بيانگر آن است که چندوظيفه‌گي  در مقايسه با انجام يک کار در لحظه بهره‌وري کمتري به دنبال دارد. محققان دريافتند افرادي که به طور مرتب با جريان‌هاي متعدد اطلاعات الکترونيکي بمباران مي‌شوند، نمي‌توانند به خوبي کساني که در لحظه فقط يک کار انجام مي‌دهند، توجه داشته باشند؛ اطلاعات را به ياد بياورند يا از يک شغل به سراغ شغل ديگر بروند.

يک مهارت خاص؟

اما اگر برخي‌ها چند وظيفه‌گي را هديه‌ خاص خدادادي بدانند چه؟ محققان استندفورد گروه‌هايي از افراد را مبتني بر تمايل آنان به چند وظيفه بودن و باور آن‌ها که اين کار به عملکردشان کمک مي‌کند، مقايسه کردند. آن‌ها دريافتند افرادي که همزمان کارهاي زيادي انجام مي‌دهند و احساس مي‌کنند که اين کار عملکرد آنان را تقويت مي‌کند، در واقع در مقايسه با کساني که در لحظه فقط يک کار را انجام مي‌دهند، خوب عمل نمي‌کنند و عملکرد ضعيفي دارند. به اين دليل که اين افراد در سازماندهي افکار و فيلتر کردن اطلاعات نامربوط  دچار مشکل مي‌شوند و در سوييچ کردن از يک کار به کار ديگر کندتر هستند.

چند وظيفه‌گي کارايي و عملکرد شما را کاهش مي‌دهد، چون مغز شما مي‌تواند در يک لحظه فقط روي يک چيز تمرکز کند. وقتي سعي مي‌کنيد دو کار را همزمان انجام دهيد، مغز شما فاقد اين ظرفيت است که هر دو کار را به طور موفق انجام دهد.

چندوظيفگي IQ را پايين مي‌آورد

تحقيقات نشان مي‌دهند که چندوظيفه‌گي علاوه بر اين که عملکرد شما را کند مي‌کند، IQ شما را هم پايين مي‌آورد. مطالعات صورت گرفته در دانشگاه لندن نشان داد که امتياز IQ شرکت‌کنندگاني که در ضمن کارهاي شناختي  کارهاي ديگري انجام مي‌دهند به اندازه زماني که شب‌ها تا صبح بيدار مي‌مانند، کاهش مي‌يابد. افت 15 امتيازي مرداني که همزمان چندين کار انجام مي‌دهند، نمره آنان را به ميانگين IQ يک بچه 8 ساله مي‌رساند.  بنابراين دفعه ديگري که ضمن جلسه با همکاران خود مشغول نوشتن ايميل به رئيس‌تان هستيد، به خاطر داشته باشيد که ظرفيت شناختي شما تا جايي کم مي‌شود که انگار به يک کودک 8 ساله اجازه داده‌ايد تا اين ايميل را براي شما بنويسد.

آيا ذهن از چندوظيفه‌گي آسيب مي‌بيند؟

مدت‌ها باور افراد اين بود که اختلات شناختي ناشي از چندوظيفه‌گي موقتي است، اما تحقيقات جديد چيز ديگري را نشان مي‌دهند. محققان مقدار زماني که افراد صرف کار کردن با چندين دستگاه ( مثل تايپ کردن ضمن تماشاي تلوزيون) مي‌کنند را با اسکن MRI  مغز آنان مقايسه کردند. آنان دريافتند که افرادي که چندين کار را با هم انجام مي‌دهند، تراکم مغزي کمتري در قشر کمربندي قدامي يعني منطقه‌اي که مسئول همدردي و نيز کنترل احساسي و شناختي است، دارند. با وجود اين که لازم است محقيقين تحقيقات بيشتري در زمينه آسيب‌ فيزيکي  چندوظيفگي به مغز انجام دهند (و اين که آيا اين آسيب مغزي موجود است که افراد را مستعد انجام همزمان چند کار با هم مي‌کند) ولي آنچه مسلم است اين است که چند وظيفگي تاثيرات منفي دارد.

عصب‌شناس کپ کي لوح (Kep Kee Loh)، مولف اصلي اين تحقيق- در مورد اين موضوع اين گونه توضيح مي‌دهد که " به نظر من ايجاد آگاهي مهم است، روش تعامل ما با دستگا‌ه‌ها ممکن است روش فکر کردن ما را تغيير دهد و اين تغييرات مي‌توانند در سطح ساختار مغز اتفاق بيافتند." 

ارتباط چندوظيفه‌گي با EQ

هيچ چيز به اندازه وررفتن با گوشي همراه يا تبلت در طول گفتگو، افراد را ساکت و خاموش نگاه نمي‌دارد. چندوظيفه‌گي در ملاقات‌ها يا نشست‌ها و ديگر ارتباطات اجتماعي نشانه پايين بودن آگاهي فردي و اجتماعي افراد است؛ يعني دو مهارت هوش هيجاني (EQ) که براي موفقيت در کار مهم هستند. تلنت اسمارت بيش از يک ميليون نفر را مورد آزمايش قرار داده  و دريافته است که 90 درصد مجريان رده بالا EQ بالايي دارند. اگر انجام همزمان چند کار همانگونه که محققان مي‌گويند به واقع به قشرکمربندي قدامي ( منطقه اصلي مغز  مخصوص هوش هيجاني) آسيب برساند، انجام اين کار هوش هيجاني شما را پايين مي‌آورد، ضمن اين که همکارانتان را هم با شما بيگانه مي‌کند.

اگر شما مايل به انجام همزمان چند کار هستيد، اين عادتي نيست که بخواهيد در آن زياده‌روي کنيد-  اين کار به طور حتم موجب کاهش کيفيت کار شما مي‌شود حتي اگر آسيب ذهني به شما وارد نيايد، مشکلات شما در خصوص تمرکز، سازماندهي و توجه به جزييات تشديد مي‌‌گردد.

شبکه
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315