اخبار

تاریخ خبر: 1395/11/01
زمان خبر :13: 58
نوع خبر :خبر

b_News چرا رفتار عالی با مشتری های قدیمی اهمیت دارد؟

arangfilm agency

 

 

براي يک صاحب کار، صحبت و آشنا شدن با مشتري هاي جديد کار سختي نيست، اما مهم نحوه ي رفتار آنهاست وقتي مشتري ها براي بار دوم باز مي گردند.

Karen Mishra (مشاور بازاريابي) تحقيقي راجع به وفادار و اعتماد سازي مشتري ها انجام داده است. او متوجه شده که نشان دادن علاقه ي فروشنده به خدمت کردن به مشتري باعث خريد مجدد او مي شود.

Frederich F Reichheld نويسنده ي کتاب «اثر وفاداري» معتقد است نگه داشتن مشتري هاي قديمي و وفادار سودمندتر از يافتن مشتري هاي جديد است. از نظر او مشتري هاي وفادار، مشتري هاي جديد و نهايتا سود بيشتري را با خود به مغازه مي آورند. اين مشتري ها به جاي هدر دادن وقت و گشتن مکان هاي ديگر براي پيدا کردن کالايي با قيمت ارزان تر، ترجيح مي دهند از مغازه اي خريد کنند که به آن اعتماد دارند.

در زير چندين نکته در خصوص نحوه ي رفتار با مشتري ها آورده شده است:


    رفتار مودبانه اي داشته باشيد

به اين فکر کنيد که دوست تان قصد دارد براي مهماني به منزل تان بيايد. چگونه با او رفتار مي کنيد؟ اسمش را فراموش مي کنيد؟ يا جوري رفتار مي کنيد که انگار آنجا حضور ندارد؟ خير، بلکه با لبخندي بر لب درب منزل را باز، او را به درون منزل راهنمايي کرده و تمام تلاش تان در فراهم کردن آسايش و راحتي وي مي کنيد. پس با مشتري که قبلا ديده ايد نيز به همين خوبي رفتار کنيد.

Mishra:

    خشک شويي محله ي ما در نگه داشتن مشتري ها عالي است. کارمندان او اسم مرا مي دانند و هميشه با روي گشاده از من استقبال مي کنند.

    مسئول پذيرش خوش رويي استخدام کنيد

http://digiato.com/wp-content/uploads/2017/01/receptionist.jpg

صاحبان کار هميشه مسئول پذيرش خوش رويي را استخدام مي کنند تا رفتارها و اتفاقات نامناسبي در آنجا رخ ندهد.

Mishra:

    به خاطر دارم يک بار دندان پزشکم را تغيير دادم. دليل اين کار، دکتر من نبود بلکه منشي او بود. عصبانيت و بد خلقي منشي باعث مي شد از رفتن به آنجا اجتناب کنم. اکنون به مطبي مي روم که منشي آن بسيار خوش رو، گرم و صميمي است و من با خيال راحت به آنجا مي روم.

    اسامي را به ياد داشته باشيد

Mishra مي گويد:

    هميشه نحوه ي مديريت استارباکس در دورهام مرا به شگفت وا مي داشت. مدير آنجا خانمي بود که اسم همه ي مشتري ها را به خاطر داشت و براي اينکه باريستاهاي (کسي که قهوه سرو مي کند) آنجا نيز مشتري ها را بشناسند، همه ي اطلاعاتش را با آنها مبادله مي کرد.

او نه تنها اسامي را به ياد داشت بلکه اسم مرا روي فنجانم نقاشي مي کرد و يا پيامي را روي آن مي نوشت.

    بپرسيد چه خدمتي مي توانيد کنيد و سپس گوش دهيد

اغلب کارکنان به هنگام ورود مشتري به مغازه به اين فکر مي کنند که به چه دليلي آمده است؟ به چيزي نياز دارد؟ وسيله ي خريده شده ي او مشکلي دارد و …؟ مشکل او هر چه باشد، شما بايد به خوبي به حرف هايش گوش دهيد.

هر چه بيشتر گوش دهيد، بيشتر مي توانيد در خريد به او کمک کنيد.

Mishra:

    خدمه ي رستوراني که من گاهي به آنجا مي روم به خوبي مي دانند که من از غذاهايي خوشم مي آيد که بدون گلوتن باشند. از اين رو هر زمان که به آنجا مراجعه کنم، غذاي جديد بدون گلوتن شان را به من معرفي مي کنند.

    و تشکر

http://digiato.com/wp-content/uploads/2017/01/ideas-for-thanking-your-customers-and-increasing-their-loyalty.jpg

از بازگشت مشتري هاي قديمي تشکر کنيد. رقيبان زيادي براي کسب و کار شما وجود دارد اما با گفتن اينکه اميدواريد باز هم مشتري تان را ببينيد، در اين رقابت برنده مي شويد.

Mishra:

    نانوايي فانتزي که از آن خريد مي کنم، به خوبي از سليقه ي من آگاه است و مي داند من از شکلات هاي تمشک و پودينگ نان بدون گلوتن خوشم مي آيد. هميشه بعد از خريد از من تشکر کرده و دعوت مي کنند که باز هم به مغازه ي آنها سر بزنم.

منبع: entrepreneur
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315