اخبار

تاریخ خبر: 1395/10/25
زمان خبر :10: 14
نوع خبر :خبر

b_News روش های عالی برای کاهش استرس کارمندان

arangfilm agency

دانشکده مديريت دانشگاه تهران، روش هاي عالي براي کاهش استرس کارمندان
اين مقاله از نشريه معتبر هاروارد بيزينس ريويو (HBR) نقل و ترجمه شده است.

مطمئنا مديريت کردن و کاهش استرس خودتان بسيار سخت است حال اگر بخواهيد به تيم زيردست و کارمندان خود کمک کنيد که استرس خود را مديريت کنند حتما کار سخت تري خواهيد داشت. امروزه کارها و مشاغل پيچيده تر و سخت تر از قبل شده اند و بسياري از ما نيز در تمام ساعات شبانه روز به نحوي با کار خود از نظر ذهني درگيري داريم. حال در اين شرايط اين که بتوانيم با کنترل کردن استرس در محيط کار موثر و مفيد باشيم از اهميت زيادي برخوردار است. براي ارتقاي عملکرد و کيفيت تيم تحت سرپرستي خود مي توانيد از اين روش ها براي کاهش استرس نهايت استفاده را ببريد:


همدردي و شفقت نشان دهيد

مهربان بودن هزينه اي ندارد، اما مزاياي زيادي به همراه دارد. يکدلي و دلرحمي به طور چشمگيري عملکرد و سودآوري کارمندان را ارتقا مي دهد. نتايج تحقيقات دانشگاه New South Wales روي ۵۶۰۰ نفر در ۷۷ سازمان نشان مي دهد که “بزرگترين عامل موثر بر سودآوري و موثر بودن يک سازمان اين است که … رهبران بتوانند زمان و تلاش بيشتري را براي شناخت و آشنايي کارمندان خود صرف کنند؛ به بازخوردها اهميت دهند، انتقاد پذير باشند و همکاري ميان کارمندان خود را افزايش دهند” در ادامه نتايج اين تحقيق بيان مي کند که توانايي مدير در مهربان و دلسوز بودن و درک انگيزه ها، مشوق ها و ايجاد ساختاري که کارمندان بتوانند هر چه بهتر از قبل باشند بيشترين ارتباط را با سودآوري دارد. دلسوزي و مهربان بودن تاثير انکارناپذيري روي مديريت انسان ها دارد. بايد قبل از هرچيز به کارمندان خود به چشم انساني نگاه کنيد.


 اجازه دهيد کارمندان زماني از کار فارغ شوند

آمار سازمان جهاني توسعه و همکاري اقتصادي بيان مي کند که کارمندان در طول هفته به طور ميانگين از ۳۴ تا ۴۸ ساعت در هفته کار مي کنند و برخي نيز پس از پايان ساعت کاري با کار خود درگيري و مشغله ذهني دارند. کارهايي که هميشه کارمندان در آن به انجام چند کار مشغول هستند خلاقيت را شديدا کاهش مي دهند، اثربخشي را به شدت کم مي کنند و باعث نارضايتي کارمندان مي شوند.

بسياري از کارمندان نمي توانند پس از اتمام ساعت کاري از کار خود فارغ شوند و دغدغه هاي ذهني محل کار را با خود به همراه مي برند، اين اتفاق باعث مي شود نتوانند در ساعات فراغت از کار نيز به استراحت بپردازند.

در حالي که معيارها و استانداردهاي فرهنگ کار زياداز شما تمرکز دائم روي کار را طلب مي کنند، الگوي ذهني “هميشه در حال کار بودن” خطرناک است زيرا زماني را براي فراغت ذهني و به دست آوردن مجدد قوا به شما نمي دهد. حتي بزرگترين و قوي ترين ورزشکاران و قهرمانان نيز زماني مشخص و کافي را براي استراحت دادن به عضله خود در نظر مي گيرند پس شما هم بايد به مغز و روان خود زماني را براي بازپروري و ريکاوري در نظر بگيريد.

پس براي حضور خود و همکاران تان در دفتر و در خدمت شرکت بودن (زماني که به صورت مجازي خود را به کار اختصاص مي دهند) تعيين کنيد و براي برخي زمان ها نيز (مثل آخر هفته و هشت شب به بعد) هيچ دستور و ايميل و پيام کاري در نظر نگيريد.

کاهش استرس

در هر لحظه يک کار انجام دهيد

چندوظيفگي و انجام چندکار به طور همزمان يک افسانه است! مغز ما انسان ها براي کار همزمان روي چند موضوع طراحي نشده است. ما مثل کامپيوتر ها نيستيم! عصب شناس برجسته دکتر ژوان ديک مي گويد انجام کارها به صورت همزمان: ” عموما زمان لازم براي انجام هر کار را دوبرابر مي کند، و تعداد خطاهاي انجام شده در حين هر کار را حداقل دوبرابر خواهد کرد”

کارمندان شما در انجام کارها به صورت تکي و سريالي (ابتدا يک کار سپس کار ديگر) موفق تر خواهند بود. مديران بايد با تعيين اهداف شفاف و واضح که با هم تداخل زماني ندارند از کارمندان خود بخواهند که در هر زمان يک کار انجام دهند. براي کارمندان خود اهداف و بايدهايي تعيين کنيد که با هم تداخل و هم پوشاني نداشته باشند و تفاوت بين مهم و فوري را درک کنيد. اگر کاري فوري است کار مهمتر را فعلا رها کنيد و ابتدا کار فوري را تمام کنيد سپس با خيال راحت به انجام کار مهم برگرديد.

    انجام چندکار به طور همزمان يک افسانه است!

زمان هايي را براي وقفه در کار به کارمندان خود بدهيد

در دادن زمان هاي براي وقفه و کاهش سرعت کار در طول دوره کاري و زمان هاي افت کارمندان خسيس نباشيد. هر هيزم شکني بايد زماني را به تيز کردن تبر خود اختصاص دهد. اگر زماني براي وقفه و استراحت در طول سال کاري کارمندتان وجود ندارد بايد اين زمان را ايجاد کنيد. اگر مدام از کارمندان خود کار بکشيد بعد از زماني عملکرد آنها افت خواهد کرد. مشاور و مدرس مديريت آرتور شوارتز “Arthur Shawrtz” مي گويد مديران بايد بدانند کار طولاني و بزرگ يک ماراتن و دو استقامت نيست بلکه مجموعه اي از دو هاي سرعت است که بايد بين آنها توان خود را احيا کنيد.

تعداد ساعات کاري که کارمندان شما ارائه مي دهند مهم نيست بلکه کيفيت و مقدار کاري که در اين ساعت ها ارائه شده مهم است. پس به جاي توجه بيش از حد به تعداد ساعات کاري اين سوال را از خود بپرسيد که “چکار مي توانم بکنم که وقتي کارمند من پشت ميز نشسته حتما در حال کار مفيد باشد؟”

    هر هيزم شکني بايد زماني را به تيز کردن تبر خود اختصاص دهد.

مغزتان را براي آشوب آماده کنيد

تحقيقات علمي عصبشناسي نشان مي دهد که روش هاي مناسبي براي کنترل مشغول بودن ذهن (Mindfulness) وجود دارد و مي تواند شما را براي انعطاف پذيري و موثر بودن در محيط کار و زندگي شخصي آماده کند. با تسلط بر روش ها و تکنيک هاي کنترل مشغوليت ذهني مي توانيد از استرس خود به صورت مفيد استفاده کنيد و عملکرد بالاتري داشته باشيد. براي کنترل مشغله ذهني لازم نيست يک متخصص در اين زمينه باشيد و براي شروع مي توانيد از نرم افزارهايي همچون Calm, Headspace  و Muse استفاده کنيد.


برنامه هاي ارتقاي روحيه ترتيب دهيد

سطح استرس کارمندان در حال افزايش است. در حال حاضر حدود ۵۳% از نيروي کار جهاني اعلام کرده اند که در معرض فرسودگي شغلي قرار دارند. (اين آمار از بررسي حدود ۲۲۰۰۰ کارمند در بيش از ۱۰۰ کشور جهان استخراج شده است) استرس در محيط هاي کاري به صورت واگيرداري و جمعي منتقل مي شود و به طور بالعکس نيز صحت دارد: وقتي يکي از اعضاي تيم از نظر روحي در وضعيت خوبي باشد مي تواند اين وضعيت را به ديگران نيز انتقال دهد.

يک بررسي آماري تازه از گالوپ روي ۱۰۵ تيم کاري در مدت زمان ۶ ماه نشان مي دهد که افرادي که وضعيت روحي و شخصي مناسبي را تجربه کرده اند، پس از ۶ ماه تا حدود ۲۰% رفاه و خوشحالي تيمي بيشتري را براي گروه خود گزارش داده اند.

سعي کنيد به نحوي ميزان استرس فردي خود و تيم خود را کنترل کنيد، براي اين کار مي توانيد از ابزارهايي مثل برنامه هاي توسعه فردي مثل جلسات آموزش مهارت هاي شخصي استفاده کنيد. زمان هايي را براي جلسات تجديد روحيه با تيم خود اختصاص دهيد و در ساعات خارج از کار به برنامه هايي مثل پياده روي و رستوران اختصاص دهيد. با تيم زير دست خود رفتاري انساني و دوستانه داشته باشيد و نسبت به اتفاق هاي زندگي شخصي آنها واکنش نشان دهيد. برنامه کاري و زمان تحويل کار را براي کارمندان خود مديريت کنيد تا بتوانند سرعت و انعطاف پذيري کار خود را کنترل کنند.


فوايد کاهش استرس کارمندان

تحقيقات انجام شده در مورد ۱۲۰۰۰ کارمند که در برنامه هاي کنترل مشغله ذهني شرکت کرده بودند حدود يک ساعت در هفته افزايش توليد و عملکرد داشته اند. بررسي ديگري نشان مي دهد که در شرکت هاي با اندازه متوسط محل کار شاد و بي استرس تا حدود ۴۶% از خروج و برگشت کارمندان جلوگيري کرده است، ۱۹% هزينه هاي خروج و بازسازي نيروي انساني را کاهش داده است و ۱۲% عملکرد و بهره وري سازمان را ارتقا داده است. شادترين کارمندان تا ۴۶% از زمان خود را با تمرکز بيشتري روي کار صرف کرده اند و ۶۵% از همکاران خود انرژي بيشتري داشته اند.


آيا اين کارها وظيفه مديران است؟

شايد به عنوان يک مدير از خود بپرسيد که آيا اين وظيفه من است که روي انعطاف پذيري و مهارت هاي ذهني کارمندان خود کار کنم؟ آيا من بايد مشغله ذهني آنها را مديريت کنم؟  نتايج جديدترين بررسي گالوپ نشان مي دهد اين حرف که بايد کارمندان مسائل شخصي خود را در خانه رها کنند شايد منطقي به نظر برسد ولي واقع گرايانه نيست. گالوپ نشان داده که خوشحالي و رضايت ما روي کاري که مي کنيم، افرادي که با آنها کار مي کنيم و افرادي که براي ما کار مي کنند تاثير دارد.

مونيکا بروکر مدير عامل مرکز توسعه شخصي مي گويد وظيفه مديران است که مهارتهاي ذهني و احساسي کارمندان خود را توسعه دهند. مديران بايد توجه کنند که توسعه شخصي (از جمله موارد توسعه شخصي مهارت غلبه بر استرس است) باعث مي شود هر فرد عملکرد بهتري داشته باشد و در نتيجه عملکرد تيم بهتر شود؛ ايجاد احساس رضايت و خوشي در افراد در محل کار لازمه يک کار تيمي با عملکرد درخشان است.

ترجمه از HBR


arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315