اخبار

تاریخ خبر: 1395/10/21
زمان خبر :11: 11
نوع خبر :خبر

b_News بازاریابی ویروسی چیست؟

arangfilm agency

۱- مقدمه

ويروس، يک پوشش پروتئيني است که شامل مواد ژنتيک است. ويروس حمله ‌کننده از پوشش پروتئيني خود براي اتصال به يک سلول سالم استفاده مي‌کند. اولين بار که اتصال محکم و قابل اطميناني صورت پذيرفت، ويروس مواد ژنتيک خود را وارد سلول سالم مي‌کند و به صورت دايمي د. ان. اي (D.N.A) سلول ميزبان را تغيير مي‌دهد. يک ويروس نسبتاً مؤثر مي‌تواند سلول ميزبان را تبديل به يک کارخانه تکثير ويروس کند. حال بازاريابي ويروسي با تبديل شبکه اينترنتي مشتريان و مشترکان به ماشين عظيمي که خبرها را دهان به دهان پخش مي‌کنند، شرکت را در معرض ديد همه قرار مي‌دهد.

 پيام تبليغي يک شرکت با استفاده از ترغيب مشتريان به معرفي آن شرکت به دوستان و آشنايان مي‌تواند به طور چشمگيري افزايش يابد. در واقع شرکت از مشتريان خود براي انجام اين کار استفاده مي‌کند و مشتري با هر بار استفاده‌، بي‌اختيار فروشنده محصول شرکت مي‌شود. اگر درصد زيادي از دريافت‌کنندگان پيام، آن را به تعداد زيادي از دوستان خود ارسال کنند، رشد ارسال آن پيام بسيار قابل توجه خواهد بود و به طبع اگر تعداد تبادل کم شود، رشد با شکست مواجه خواهد شد. بازاريابي ويروسي (Viral Marketing) به معناي عرضه تسهيلاتي به طور مجاني و دادن اجازه به افراد براي انتقال آن به ديگران است.

    مقصود از عنوان “ويروسي” در اين نوع از بازاريابي آن است که محتواي بازاريابي بايد مثل يک ويروس واگيردار بين مخاطبان منتشر شود.

۲- مقصود از بازاريابي چيست؟

پراکندن پيام ميان مردم به هر تعداد که ممکن است، بدون اين‌ که پولي براي تبليغات صرف شود. در واقع اين نوع بازاريابي، مانند ويروس خود را تکثير مي‌کند و مشتري منتشرکننده آن است. متداول‌ترين روش براي انجام اين نوع بازاريابي شبکه جهاني اينترنت است که با افزايش تعداد کاربران اينترنت، اهميت آن روز به روز افزايش بيشتري مي‌يابد. خريداران کالا و خدمات به صورت online دايماً در حال توسعه شبکه خود هستند و بيشتر از گذشته به ساير خريداران براي يادگيري و يا توصيه محصولات و خدمات جديد متکي هستند.

 آغاز يک طرح بازاريابي ويروسي اثربخش، مستلزم ارايه يک دليل يا انگيزه قوي به افراد است تا آنها را تشويق به ارسال پيام و يا تبليغ مورد نظر به دوستان و اطرافيانشان کند. به طور مثال طنزها و لطيفه‌ها معمولاً خيلي سريع از فردي به فرد ديگر انتقال پيدا مي‌کند، صرفاً به اين دليل که بامزه و خنده‌دار‌ هستند. بنابراين کليد موفقيت در نهايت در دست بازاريابان است چرا که آنها بايد با ارايه ايده‌ها و تشويق خلاقانه، انگيزه لازم را به افراد براي ارسال پيام مورد نظر به ديگران بدهند. يک ايده جالب توجه، به عنوان مشوق مي‌تواند مشتريان را تشويق کند تا براي توصيه محصول و يا نام تجاري مورد نظر با هم ارتباط برقرار کنند.
۳- بازاريابي ويروسي راهبردي چيست؟

شرکتهايي از طريق پيامهايي دربرنامه‌هاي پست الکترونيک براي خود تبليغ مي‌کنند. بر اساس اين روش هر نامه‌اي که توسط خدمات پست الکترونيک اين شرکتها صادر مي شود، حاوي پيام تبليغاتي مختصر و مفيدي است، يعني به تعداد نامه‌هايي که مردم با استفاده از خدمات اين شرکتها بين هم مبادله مي‌کنند، اين پيامها هم توزيع مي‌شود. از آنجا که اين پيامها بدون فعاليت و دخالت مستقيم اين شرکتها توزيع مي‌شود و در تمام مکاتبات بين افرادي که نشاني الکترونيک خود را از اين شرکتها اخذ کرده‌اند، منتشر مي‌شود به اين شيوه بازاريابي، ويروسي راهبردي مي‌گويند.

بازاریابی ویروسی
۴- بازاريابي ويروسي

بازاريابي ويروسي هر استراتژي است که افراد را به انتقال پيام بازاريابي به ديگران تشويق مي‌کند و ايجادکننده امکان رشد ترويجي در نمايش و نفوذ پيام است.

دو بينش در بازاريابي ويروسي دارد که عبارت است از:

 •  دنيايي که در آن بازاريابان مي‌توانند با هزينه‌هاي تقريباً معادل صفر مشتري ايجاد کنند.
 •  پيشنهاد مي‌کند که ارتباطات از حالت “بازارياب – مصرف‌کننده” به طرف “مصرف‌کننده- مصرف‌کننده” جابه‌جا شود. در واقع، بيشترين قدرت در فروش محصولات و ايده‌ها از طريق بازارياب به مشتري صورت نمي‌گيرد، بلکه از طريق مشتري به مشتري انجام مي‌شود.

 

بازاريابي ويروسي

۴-۱- دليل محبوبيت بازاريابي ويروسي

شبکه‌هاي اجتماعي کاملاً به سمت وب حرکت کرده‌اند. اکنون بخش بزرگي از دوستان و اعضاي خانواده هر شخص روي خط است يا به زودي به آن متصل مي‌شود. تماس شخصي بر روي وب تقريباً به صورت رايگان است. هر شخص مي تواند در عرض کمتر از يک روز با صد نفر ارتباط برقرار کند و هر کدام از اين صد نفر نيز به نوبه خود مي‌توانند با بيش از صد نفر ديگر ارتباط برقرار سازند. در واقع هرم ارتباطي مي‌تواند در مدت يک روز ساخته شود، تاثير شبکه نقش مهمي را ايفا مي‌کند. همان طور که افراد بيشتري ثبت‌نام مي‌کنند، آنها مي‌توانند با گروه بزرگتري ارتباط برقرار کنند و به زودي تعداد کل به صورت تصاعدي افزايش مي‌يابد.

بازاریابی ویروسی

کارهاي شرکتها براي ايجاد انگيزه در مشتريان

 •  خدمات يا مفاهيم ارزشمند
 •  تشويق مالي (در شکل رقابت و مسابقه يا برنامه‌هاي حق و حساب)
 •  احساس تشخص به علت همراه بودن با نام و نشان تجاري شرکت
 •  سرگرمي (انيميشن، کارت پستال و …‌. )

۴-۲- انواع بازاريابي ويروسي

انواع بازاریابی ویروسی

 • ويروسي ارزشي: در اين حالت افراد تجربيات با کيفيت خود را با ديگران سهيم مي‌شوند. فرد “الف” محصولي را امتحان مي‌کند و آن را خوب مي‌يابد، پس او به فرد “ب” مي گويد که او نيز اين محصول را امتحان کند. در اين حالت محصولات بايد به اندازه کافي خوب باشند تا منجر به ترغيب افراد شوند. در واقع استفاده از اين جمله که “اين موضوع را براي دوستان خود به‌ صورت رايگان ارسال کنيد” يک محصول را ويروسي نمي‌کند، بلکه آنها فقط به استفاده‌کنندگان اجازه مي‌دهند تا درباره محصولات خوب با ديگران صحبت کنند.
 • ويروسي حيله‌اي: افراد به دلايل زيادي‌، از طريق تشويق ديگران سعي در فروش محصول مي‌کنند. فرد “الف” سعي مي‌کند تا فرد “ب” را متقاعد کند که محصول را امتحان کند، زيرا ممکن است در صورت استفاده فرد “ب” از آن محصول، فرد “الف” پاداشي دريافت کند. در اين حالت استفاده‌کننده بايستي احساس کند که پاداش ارزشمند است و اين که محصولات به اندازه کافي خوب باشند که براي نارضايتي احتمالي ديگران بتوان ريسک کرد. به عبارت ساده، زماني که محصولات به اندازه کافي با کيفيت نيستند، افزودن پاداش ممکن است منجر به واکنش شديد استفاده‌کننده در برابر فروش شود.
 • ويروسي حياتي: افراد مي‌خواهند تا در تجربيات خود با کساني شريک شوند که به محصولات معين و ويژه‌اي نياز دارند. فرد “الف” مي‌خواهد در تجربه يک محصول با فرد “ب” شريک شود و فرد “ب” نياز به محصول ديگر دارد و … نرم‌افزار آکروبات (acrobat) و سايت اي – بي (eBay) مثالهايي از اين دسته‌اند. در اين حالت استفاده‌کننده بايستي احساس کند که آن تجربه و محصول ارزشمند است تا علاوه بر ايجاد تغيير در خود شخص، دليلي براي ارسال آن به ديگران نيزداشته باشد.
 • ويروسي مارپيچي: افراد مي‌خواهند تا در تجربيات شاد، و يا جالب با ديگران شريک شوند. فرد “الف” مي‌خواهد تجربه خود را با فرد “ب” در ميان بگذارد، به خاطر اين که او فکر مي‌کند که فرد “ب” نيز آن موضوع را مثل خودش شاد، و يا جالب مي‌داند. ذکر اين موضوع لازم است که محصولات و کالاهاي اجباري مناسب اين طبقه نيستند.
 • ويروسي ناخوشايند: افراد به ديگران درباره تجربيات منفي خود هشدار مي‌دهند. فرد “الف” محصول را امتحان مي‌کند و درمي‌يابد که محصول خيلي بدي است سپس او مانع استفاده فرد “ب” از اين محصول مي‌شود. کسي که محصولاتي با کيفيت پايين ايجاد مي‌کند که مطابق با نظر و سليقه استفاده‌کننده نيست يا محصولاتي که استفاده‌کننده حالت مزورانه‌‌اي را در آن محصول مشاهده مي‌کند، اين نوع ويروس را ايجاد مي‌کند. 

نتيجه آن که براي ويروسي ساختن بايستي نوع آن را در نظر داشت. شرکتها بايد سعي کنند تا نيازها و خواسته‌هاي استفاده‌کنندگان خود را شناسايي و براي برآورده ساختن و ارضاي آن نيازها و خواسته‌ها، محصولاتي را ايجاد کنند که منجر به يک تجربه مثبت در استفاده‌کننده شود. مطابق با بررسي‌هاي صورت گرفته به طور متوسط استفاده‌کنندگان بر خط، دوازده نفر ديگر را از تجربه خريد خود آگاه مي‌کنند و اين پويايي، قدرت بازاريابي ويروسي است.
۴-۳- مشکلات بازاريابي ويروسي

 • کنترل نام و نشان تجاري: اين که شرکت، کنترلي بر روي نام و نشان تجاري خود ندارد. شرکت نمي‌داند که در آينده چه کسي قصد برقراري ارتباط را دارد. در نتيجه، بسياري از پيامها ممکن است توسط افرادي غير از مخاطبان هدف به پايان برسد. علاوه بر اين در بعضي موارد افراد ممکن است، پيام را تعديل يا چيزي را به آن اضافه کنند که اين باعث ادراک متفاوت افراد از نام و نشان تجاري شرکت شود، چيزي که مورد نظر شرکت نبوده است .
 • رشد بدون نمودار (نگاره): بازاريابي ويروسي مي‌تواند به مسيرهاي رشد غير قابل پيش‌بيني منجر شود. اين موضوع که چنين رشدي مورد انتظار شرکت بوده يا خير و اين که حتي اصلاً شرکت خواستار اين رشد بوده يا نه، به درستي مشخص نمي‌شود. چنين مسيرهاي رشدي ممکن است منجر به تغييرات ناگهاني و غير منتظره در مسير استراتژيک شرکت شود که مي‌تواند به صورت معمايي حل نشده در آيد.
 •  فقدان سنجش و اندازه گيري: شرکت هميشه نمي‌تواند فردي را که پستهاي الکترونيک را دريافت مي‌کند و آنچه را که انجام مي‌دهد، پيگيري کند. در بسياري از موارد مشخص کردن اين که چه افرادي خدمات شرکت را انتخاب کرده‌اند، از طريق تکنيکهاي بازاريابي ويروسي امکان‌پذير نيست.
 •  تهديد روابط شخصي: اگراين نوع بازاريابي به صورت ضعيفي عمل کند، اين نوع بازاريابي مي‌تواند در ابعاد وسيع باعث خدشه‌دار کردن موقعيت بازارياب شود. دريافت يک پست الکترونيک تجاري توسط يک دوست به طور ناخواسته، مي‌تواند روابط فرد را با شخصي که اين نامه را برايش ارسال کرده است، تضعيف کند که اين موضوع ممکن است باعث از دست دادن يک دوست و عصبانيت از بازارياب شود که اين پيام ناخواسته را براي فرد ارسال کرده است.

۴-۴- برخي راهکارهاي غلبه بر مشکلات بازاريابي ويروسي

 • ايجاد نام و نشان تجاري بسيار قوي که تحمل تعبير و تفسيرها را داشته باشد و يا ابداع رهيافت و راهکاري که فاقد نام و نشان تجاري باشد.
 • انتخاب و استفاده کردن از ويروسي که داراي ارزش زيادي است و محدود ساختن روابط.
 • آشنايي و شناخت قوانين و مقررات و آموزش طرفداران شرکت
 • گسترش، تنظيم و هدف‌گيري در مورد ويروسهايي که داراي ارزش هستند.

آنچه مسلم است بازاريابي ويروسي يک هدف نيست، بلکه بخشي از استراتژي جامع بازاريابي شرکت است. در واقع اگر هدف عمده فعاليتهاي پست الکترونيک، ايجاد نام و نشان تجاري است به منظور تحقق اين هدف، مي‌توان از بازاريابي ويروسي استفاده کرد.

نتيجه آن که اگر چه ممکن است شرکتي مهارت و زبردستي خاصي در ارايه پيامهاي مهم را داشته باشد و همه قوانين و مقررات مربوط به پست الکترونيک را نيز در نظر داشته باشد، ولي مهمترين مساله اين است که اگر مصرف‌کننده از سايت بازديد کند و چيزي کمتر از انتظار خود را مشاهده کند، شرکت در امر بازاريابي ويروسي موفق نخواهد شد و بايستي جدي‌تر به اين قضيه نگاه کند.

بازاريابي ويروسي

 

۴-۵- ده روش موثر براي بازاريابي ويروسي

بازاريابي ويروسي به مردم اين امکان را مي‌دهد تا از محصولات و سرويسهاي شما به صورت رايگان استفاده کنند. اين امکان در جهت چند برابر کردن و سرعت بخشيدن به فروش شما در اينترنت بسيار موثر خواهد بود. ايده پنهان در بازاريابي ويروسي اين است که شما تبليغ خود را به همراه جايزه‌اي در اختيار ديگران براي استفاده يا هديه آن به ديگران، قرار مي‌دهيد.

 1. به ديگران اجازه دهيد از مقاله‌هاي شما براي استفاده در وب‌سايت، مجله الکترونيکي، خبرنامه‌ها و کتب الکترونيکي خود بهره‌مند شوند. منبع و امکان چاپ مجدد مقاله را در انتهاي آن قرار دهيد.
 2. اجازه دهيد ديگران از هر هديه رايگان شما به عنوان جايزه براي فروش محصول يا معرفي خدمات شما استفاده کنند.
 3.  اجازه دهيد ديگران از صفحه تبادل نظر online شما روي وب‌سايت خود استفاده کنند. بعضي افراد اين صفحه را در اختيار ندارند، مي‌توانيد در ازاي اجازه استفاده ديگران از اين صفحه، بنر خود را در بالاي صفحه اضافه کنيد.
 4. به ديگران اجازه دهيد بر روي سرور شما وب‌سايتي به رايگان ايجاد کنند. به ازاي فضاي رايگاني که در اختيار آنها قرار مي‌دهيد، از فضاي تبليغاتي وب‌سايتهاي آنان استفاده کنيد.
 5.  به ديگران اجازه دهيد لينک سايت خود را در دفترچه راهنماي رايگان وب‌سايت سايت شما قرار دهند و در مقابل از آنها بخواهيد لينک وب‌سايت شما را در وب‌سايت خود قرار دهند.
 6. سرويسهاي online رايگاني مانند: Email رايگان، ثبت رايگان در موتورهاي جستجوگر و … در وب‌سايت خود ارايه نماييد. به ديگران اجازه دهيد از اين سرويسها در وب‌سايت يا مجله الکترونيکي خود بهره گيرند.
 7.  به ديگران اجازه دهيد نرم‌افزارهاي رايگان شما را به دوستان خود هديه دهند. فراموش نکنيد تبليغات خود را در داخل برنامه‌ها قرار دهيد.
 8. امکان بهره‌گيري از نمونه طرحهاي گرافيکي وب‌سايت و يا خبرنامه را براي ديگران فراهم آوريد تا از آنها استفاده نموده يا به ديگران هديه دهند، شما فقط تبليغات خود را در آنها بگنجانيد.
 9. اگر کتاب الکترونيکي داريد، به ديگران اجازه دهيد تبليغات خود را به رايگان در آن اضافه کنند. به ياد داشته باشيد با اين کار، آنها کتاب الکترونيکي شما را در اختيار بازديدکنندگان وب‌سايت خود يا مشترکين مجله الکترونيکي خود قرار مي‌دهند.
 10.  امکان استفاده از کتاب الکترونيکي خود را براي ديگران فراهم آوريد. اجازه دهيد ديگران کتاب الکترونيکي شما را به بازديدکنندگان خود ارايه نمايند. بازديدکنندگان جديد نيز بايد بتوانند کتاب را در اختيار ديگران بگذارند. ادامه اين کار موجب پخش شدن ويروسي کتاب الکترونيکي شما و در حقيقت تبليغ شما و محصولات و خدمات شما در اينترنت مي‌شود.

۴-۶- چند استراتژي بسيار موثر در بازاريابي ويروسي

 • ارايه اين امکان که افراد از مجموعه محصولات و خدمات در سايت به طور مجاني استفاده کنند، اين در واقع قوي‌ترين استراتژي بازاريابي ويروسي است. ايده‌اي که در پس بازاريابي ويروسي قرار دارد، اين است که شرکت تبليغ خود را با ارايه يک کالا يا خدمت مجاني به افراد عرضه کند.
 •  نوشتن مقالاتي که موضوعات آن مرتبط با محصول يا خدمت مورد نظر نيز هست. در اين ارتباط، بايد به افراد اجازه استفاده مجدد از اين مقالات را در وب‌سايتشان يا جاي ديگر داد، چرا که آنها با معرفي مرجع و منبع مقاله و اشاعه محتويات آن به طور غير مستقيم و ناخودآگاه اقدام به بازاريابي به نفع شرکت مي‌کنند.
 • امکان ارسال هر يک از صفحات يا متون موجود در وب‌سايت شرکت به وسيله بازديدکنندگان به دوستان و اطرافيانشان، به طوري که افراد تنها با وارد کردن نام و نشاني ايميل مورد نظر خود بتوانند متن مورد علاقه‌شان را به فرد ديگري ارسال کنند.
 • ايجاد امکان عضويت بازديدکنندگان در سايت شرکت و همچنين ايجاد امکان ارسال خبرنامه به ايميل کاربران و ارايه فضاي کافي به آنها براي ساخت سايت شخصي به طور رايگان و در زيرمجموعه سايت اصلي شرکت، تا از اين طريق هم آنها به فضايي براي ارايه مطالب خود و رسيدن به اهدافشان دست يابند و هم شرکت امکان تبليغ براي کالا و خدمات خود را در آن فضا داشته باشد.
 • در نظر گرفتن تالارهاي گفتگو به منظور تماس و گفتگو با افراد و نيز برقراري ارتباط ميان آنها با يکديگر به صورت online به اين ترتيب تبادل اطلاعات و ارتباطات ميان افراد با هم و با شرکت بسيار آسان مي‌شود.
 •  انتشار يک کتاب الکترونيک (Ebook) و دادن اين اجازه به افراد که تبليغات مورد نظر خود را ضميمه اين کتاب کنند که به آنها انگيزه لازم را جهت انتقال کتاب مورد نظر به سايرين مي‌دهد. به اين ترتيب پيام يا تبليغ مورد نظر شرکت به آساني انتقال مي‌يابد. به علاوه حتي محتوا و موضوع کتاب در صورت جذابيت مي‌تواند مورد توجه و علاقه خوانندگان قرار گرفته و انگيزه لازم را براي فرستادن آن به ديگران در آنها ايجاد کند.

منبع : کلاس های استادان گرامی  جناب آقای مهندس محسنی و جناب آقای مهندس کرمی

نویسنده مقاله : مصطفی رجبی

بازنشر : سایت همه چیز

 
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315