اخبار

تاریخ خبر: 1395/10/20
زمان خبر :07: 51
نوع خبر :خبر

b_News ۴ گام اصلی تحقیقات بازاریابی

arangfilm agency

 

شکست در مورد استارتآپ ها امري و رايج و معمول است. عموما از هر ۱۰ استارتآپ ۹ تاي آنها شکست مي خورند. در واقع ۴۲ درصد شکست ها به اين خاطر بوده که کسي محصول ساخته شده توسط آنها را نمي خريده است.

به همين خاطر ما تاکيد داريم پيش از ارائه محصول يا خدمت، حتما تحقيقات بازار را انجام دهيد و فارغ از اينکه ايده شما چقدر خوب است دريابيد که آيا کسي براي اين برنامه و طرح شما اهميتي قائل مي شود يا نه. به همين دليل در اين مطلب در مورد ۴ گام تحقيقات بازاريابي اندکي بيشتر صحبت خواهيم کرد؛ با ما همراه باشيد:

۱-مشکلي که حل مي کنيد را بررسي کنيد

فاز اول، ايده زدن، مرحله اي است که شما آن لحظه تاريخي آها! را پيدا مي کنيد، به راه حل دست پيدا مي کنيد؛ فراموش نکنيد که پيدا کردن مشکل کافي نيست. در همين ابتداي مطلب بگذاريد به صراحت خدمت شما عرض کنم اگر استارتآپ شما مشکلي را از کسي حل نمي کند کلا بهتر است اين استارتآپ را تعطيل کنيد و به خانه برويد! به بيان ساده تر اگر مشکلي از کسي حل نمي کنيد اصلا بهتر است خود را خسته نکنيد و استارتآپ راه نياندازيد!

راز بقاي شما در اين است که مشکل کسي را حل کنيد!

در همين مرحله اول شما بايد اولين گام از مطالعات بازاريابي خود را انجام دهيد. به طور مثال کمپاني Pay By Touch را در نظر بگيريد؛ اين کمپاني با ايده انجام پرداخت الکترونيک و آنلاين بر اساس شناخت بيولوژيک (اثر انگشت و ساير موارد مشابه) شروع به کار کرد. ابتدا مطالعات بازار اين نتيجه را اعلام کرد که مخاطبان چندان علاقه اي به اين ايده ندارند اما پس از مدتي ورق برگشت و اطلاعات کارت هاي اعتباري ۴۰ ميليون مشترک لو رفت مردم به اين مسئله اهميت دادند.

    اگر استارتآپ شما مشکلي را از کسي حل نمي کند کلا بهتر است اين استارتآپ را تعطيل کنيد!

از Pay By Touch درس بگيريد و ابتدا از خود بپرسيد: آيا اين راه حل وجود دارد؟ آيا مي توانيد آن را بهبود دهيد؟ پاسخ اين سوال سازنده جوهره وجودي شرکت شما خواهد بود. حال بايد به مرحله بعد برويد و با مخاطبان خود به صورت اتفاقي ارتباط برقرار کنيد. اين ارتباط مي تواند يا به صورت آنلاين باشد يا به صورت حضوري.


۲-چراغ سبز بگيريد!

حال که مطمئن شديد ايده شما جذاب است از خود بپرسيد آيا مي توانم محصولي بسازم که مردم آن را بخواهند (و براي آن پول بدهند؟) اين مرحله اعتبارسنجي نام دارد و شما بايد ايده و شهود خود را با داده هاي معتبر محک بزنيد.

به طور مثال WebTV در سال ۱۹۹۷ با ايده محک نخورده تلويزيون تعاملي اينترنتي تلاش کرد خود را مطرح کند. WebTV قول داد اينترنت را بدون نياز به اينترنت شخصي به خانه هاي مردم بياورد اما با يک مشکل اساسي رو به رو بود: نياز.

مديران شرکت به اين سوال جواب ندادند: آيا مردم به اين محصول نياز دارند؟ آيا واقعا کسي مي خواهد در تلويزيون خود وبگردي کند؟ حتي در سال ۲۰۱۲ نيز کمتر از ۱۰ درصد مردم از تلويزيون هاي هوشمند به منظور استفاده از اينترنت استفاده مي کنند. اين آمار در سال ۹۶ باز هم کمتر بود. مشخص است اين ايده در آن زمان جالب نبود و راه به جايي نمي برد.

نياز و خواست بازار رکن اساسي موفقيت شما است. بايد بدانيد آيا مخاطب هدف شما حاضر است براي استفاده از محصول شما پول بدهد يا نه؟ براي اين سوال هم داده هاي کمي جمع کنيد هم داده هاي کيفي. از بررسي هاي بي نام و رودر رو استفاده کنيد.


۳-به ذائقه مشتري احترام بگذاريد

تبريک مي گويم! اگر به دو سوال قبلي پاسخ داده ايد مي توانيد وارد مرحله توسعه فرآيند شويد. مردم به ايده شما کمابيش چراغ سبز داده اند. حال شما کم کم مخاطبان را به مشتري تبديل کرده ايد اما سوال اصلي اين است: چگونه ايده را به محصول تبديل کنم؟

در سال ۹۸ boo.com نخستين سايت جامع خرده فروشي بر محور وسايل ورزش را در جهان راه اندازي کرد. با بازار هدف اغوا کننده ۶۰ بيليون دلاري و سرمايه ۱۳۰ ميليون دلاري و ممتاز بودن ايده شروع به کار کرد اما چندان موفق نبود. تنها ۵۰۰۰۰ نفر روز اول از سايت بازديد کردند و فقط ۲۵۰ سفارش ثبت شد؛ يعني تنها ۰٫۲۵ درصد پاسخ به سايت!

تجربه مشتري

کمپاني در مورد تکنولوژي کاربران براي استفاده از سايت بررسي نکرده بود، سرعت لود شدن پايين بود و زمان ارائه محصول دير بود در ضمن محصولات گران بودند. براي پيش گيري از موارد اين چنيني بايد به بازخورد گرفتن ادامه دهيد؛ نظرات کاربران را بررسي کنيد و عملکرد خود را مطابق با خواست مشتري بهبود دهيد. فراموش نکنيد که تنها تضمين کننده بقاي شما در بازار رضايت مشتري است. کمبود هاي خود را پيدا کنيد. آيا مشتري در صفحه اول سايت شما به راحتي براي ثبت نام ترغيب مي شود؟ عملکرد و نظرات مشتريان را به دقت بررسي کنيد تا بفهميد هر کس کجا از شما جدا شده است و دليل عدم رضايت او چه بوده است.


۴-وقت برداشت کردن است!

شما محصول خود را با نياز بازار انطباق داده ايد؛ به اندازه کافي مخاطب مجازي و حقيقي داريد و حال زمان بررسي رشد کردن يا نکردن است. آيا مي توانيد رشد را کنترل کنيد؟ آيا تغيير کاري براي شما مناسب است؟ مي توانيد وارد بازار جديدي شويد؟ شما بايد ارزش عمر مشتريان جديد را با هزينه کسب آنان مقايسه کنيد.

هفتاد درصد استارتآپ ها در مرحله رشد شکست مي خورند. اين عدد نشانگر اهميت اين مرحله است. اگر هنوز محصول شما کامل نيست، اگر امکانات غيرضروري دارد، اگر نيروي انساني ناکافي و يا زيادي داريد و اگر سرمايه و ظرفيت اجرايي شما کافي نيست در مرحله رشد به مشکل مي خوريد. روي مدل کسب و کار خود تمرکز کنيد و آن را با نياز بازار تطبيق دهيد.

براي رشد به صورت پايدار و مداوم شما بايد روي بازارهاي جديد کار کنيد. بازارهاي متفاوتي که تا امروز با آنها کار نکرده ايد را امتحان کنيد. به بازارهاي رقبا، بازارهاي شهرهاي ديگر و … نگاهي بياندازيد، انها را به صورت آزمايشي امتحان کنيد و سعي کنيد محصول خود را براي هر بازار تمايز دهيد. بي گدار و با عجله به آب نزنيد. رشد سريع و بي برنامه به شما آسيب دائمي مي زند.

آرام و با برنامه رشد کنيد

فضاي استارتآپ ها فضاي شکست خوردن و اشتباه کردن است؛ آنچه مهم است واکنش شما به اين اشتباهات است، ياد گرفتن از آنها، جلو رفتن و بهتر شدن مهم است. به نظر شما در زمينه تحقيقات بازار چه مواردي مهم است؟ نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

ترجمه و تلخيص از: entrepreneur.com

بازنشر : دانشکده مديريت دانشگاه تهران


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315