اخبار

تاریخ خبر: 1395/10/19
زمان خبر :13: 47
نوع خبر :خبر

b_News پنج ترفند موثر برای اینکه به خودتان انگیزه بدهید!

arangfilm agency

با انگيزه و تمرکز بالا پشت کامپيوتر مي نشينيد تا کار خود را شروع کنيد اما تنبلي بر شما غالب مي شود و بعد از مدتي مي بينيد که کار خود را شروع نکرده ايد و غرق در اتلاف وقت هستيد. چرا گاهي براي کاري انرژي و انگيزه نداريم؟

دو نوع انگيزه در ذهن انسان وجود دارد: نوع اول انگيزش دروني که وقتي ايجاد مي شود که عوامل دروني ما را به انجام کاري مجاب مي کنند و کار را انجام مي دهيم چون خودمان دوست داريم. نوع دوم يعني انگيزش بيروني بر اساس عوامل بيروني به وجود مي آيد و ما براي کسب جايزه يا دوري از تنبيه اين کار را انجام مي دهيم.

گرچه هر دو نوع انگيزش مي توانند مفيد واقع شوند اما انگيزش دروني مي تواند دربلند مدت مفيدتر واقع شود حال آنکه انگيزش بيروني براي انجام يک عمل دشوار در کوتاه مدت مي تواند تاثير زيادي داشته باشد. در واقع راز موفقيت در اين است که شما بتوانيد از هر دو نوع انگيزش بهره ببريد. در ادامه پنج روش مفيد براي تقويت انگيزش دروني توسط خودتان ارائه مي شود:

۱- به هدف بزرگتر بيانديش

وقتي مي بيني کمبود انگيزه داري سعي کن روي هدفي که پشت اين اعمال نهفته است تمرکز کني يا به اين فکر کن که چطور اين عمل به هدف اصلي شما  کمک خواهد کرد.

تمرکز روي هدف بزرگتر اين حس را به شما مي دهد که عضو يک مجموعه بزرگتر از خودتان هستيد و براي يک آرمان بزرگتر کار مي کنيد. با اينکار مقصود شما و کاري که براي انجام آن ساعات متمادي کار مي کنيد معنا و عمق بيشتري مي يابد.

به طور مثال به اين فکر کنيد که آنچه انجام مي دهيد چطور به زندگي مشتريان ارزش اضافه ميکند. يا اين که چطور کسب و کار شما براي جامعه مفيد واقع مي شود (ولو حتي در يک سطح کوچک) . وقتي به اثرهاي بزرگتري که کار شما و تيمتان ايجاد مي کند ارتباط بيشتري با مجموعه پيدا مي کنيد و مي توانيد با انگيزه بيشتري کار کنيد.

۲- زياد فکر نکنيد!

افرادي که زياد فکر ميکنند با فکر کردن به اتفاقاتي که هرگز نخواهد افتاد کار را بي دليل پيچيده ميکنند. وقتي زياد از حد ذهن خود را مشغول کاري کنيد براي شما استرس و فشار به همراه خواهد آورد و اين خودش مي تواند مانع انگيزه هاي شما شود.

تحقيقات نشان مي دهد که استرس مزمن و عصبانيت مي تواند مغز شما را کوچک کند. يک ذهن آرام و بي استرس بهتر مي تواند تمرکز کرده و مشکلات را حل نمايد.

براي مقابله با زياد فکر کردن هميشه سعي کنيد که اهدافتان را کوچک و ساده در نظر بگيريد (هدف هاي بزرگ را به اهداف کوچک و ساده تقسيم کنيد) اين کار باعث مي شود که اهداف و ماموريت هايتان بهتر مديريت شوند. درهر مرحله به تکميل کردن همان مرحله فکر کنيد. با همين کار مي توانيد به خود انگيزه بدهيد چون مدام خود را در حال تکميل اهداف و به دست آوردن موفقيت مشاهده خواهيد کرد.

۳- بر سدهاي ذهنتان غلبه کنيد

هيچ چيز به اندازه يک سد در ذهن شما که مثل چسب ريخته شده در مغزتان است شما را بي انگيزه نمي کند. فرآيند خلاقيت شما قفل مي شود و هيچ چيزي درست کار نميکند.

گير کردن عموما نشانه اين است که شما در يک حلقه منفي قرار گرفته ايد ،  به خودتان مي گوييد: “جواب اين سوال چيست؟” بايد چکار کنم؟ کاش جواب اين را مي دانستم!

هر بار که اين چرخه را تکرار مي کنيد فشار بيشتري روي خود قرار مي دهيد و بيشتر در اين حلقه مخرب گير مي کنيد.

براي آزاد کردن خود سوال را دوباره بپرسيد و يا اين که از يک منظر ديگر مسئله را ساختاربندي کنيد. يک نفس عميق بکشيد؛ آرام شويد و از ناخودآگاه خود براي يافتن جواب کمک بخواهيد؛ حالا به لحظه باشکوه “يافتم!” خواهيد رسيد.

۴- با برداشت هاي منفي مقابله کنيد

احساستان در آغاز انجام هر کاري را مورد مشاهده قرار دهيد؛ از اين تکليف هراس داريد؟ انتظار داريد انجام دادن آن سخت و خسته کننده باشد؟ اين نگرش ذهني مانع انگيزش شما مي شود و شوق شما را قبل از کار نابود ميکند.

انگيزه انگيزش مثبت انديشي

همان گونه که مي توانيد خاطره هاي تلخ را از ذهن خود پاک کنيد مي توانيد بر نگرش منفي نيز فائق آييد. براي تضعيف يک نگرش منفي نسبت به يک مقوله؛ به خود عمل فکر کنيد و فرآيند اجراي آن را در ذهن خود مرور کنيد. حال اين خاطره را مبهم تر و تاريک تر کنيد؛ درست مثل ديدن يک تلويزيون سياه و سفيد کوچک آن هم از فاصله دور. حال به دلخواه خود جزئياتي را به اين حافظه اضافه کنيد تا آن را عوض کنند. آن را خنده دار کنيد؛ احمقانه اش کنيد! کاري کنيد کمتر شما را بترساند؛ خيال کنيد که با آن درگير هستيد و از کارتان لذت ببريد.

اين کار را ۵ الي ۱۰ بار انجام دهيد و مي بينيد که برداشت شما تغيير کرده است و اين خاطره تلخ ديگر آن زهر سابق را ندارد.

۵- خاطرات خوبتان را تقويت کنيد

راه ديگري براي اينکه خود را در فرآيند انگيزش طبيعي قرار دهيد اين است که خاطرات مثبت خود را که در آن ها موفق بوديد و با اهدافتان مي رسيديد تقويت کنيد. با اين کار مي توانيد انگيزه و اشتياق خود را تقويت کنيد.

براي اين کار تا مي توانيد سعي کنيد با وضوح بالا و شفافيت کامل خاطره رسيدن به يک هدف يا کسب يک موفقيت را در ذهنتان مرور کنيد؛ سعي کنيد اين خاطره را طوري در ذهنتان زنده کنيد که انگار روي پرده يک فيلم سه بعدي قرار دارد!

خاطرات خوب را واضح و بلند به خاطر آوريد؛ حال احساسات مثبتي را که تجربه کرده ايد به آرامي تقويت کنيد. اين کار را هم ۵ الي ۱۰ بار انجام دهيد؛ حال خواهيد ديد آنچه تنها يک خاطره مثبت بود اکنون تبديل به يک محرک انگيزشي شده است. هر چه بيشتر اين خاطره را مرور کنيد بيشتر سعي خواهيد کرد آن را مجددا به واقعيت تبديل کنيد.

ترجمه و تلخيص از:

entrepreneur.com

بازنشر: دانشکده مديريت دانشگاه تهران


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315