اخبار

تاریخ خبر: 1395/10/07
زمان خبر :11: 11
نوع خبر :خبر

b_News 10 اشتباه بزرگ در بازاریابی محتوا

arangfilm agency

اگر بازاريابي محتوا بخشي از استراتژي بازاريابي شما باشد بهتر است قبل از شروع کردن اين بخش با اشتباهات رايج و بزرگ در اين روش آشنا شده باشيد.

به گزارش آلامتو و به نقل از ibazaryabi.com؛ خواه محصولي را به‌صورت آنلاين بفروشيد، فروشگاه فيزيکي خود را در فضاي آنلاين تبليغ کنيد يا اينکه از سفارش‌دهندگان تبليغ که براي حضور بر روي وب‌سايت شما هزينه مي‌کنند، کسب درآمد کنيد. سودآوري خود را با ارتکاب اين اشتباهات بازاريابي محتوا به خطر نيندازيد.

اگر مي‌خواهيد از فضاي آنلاين کسب درآمد داشته باشيد، بايد به‌خوبي با اصول بازاريابي محتوايي آشنايي کامل داشته باشيد. خواه کسب‌وکار شما به‌طور 100% آنلاين باشد يا داراي يک فضاي فيزيکي هم باشيد، هيچ جايگزيني براي استفاده از مقالات آموزشي، ويدئو و تصاوير مختلف براي جلب مشتريان بالقوه به سمت خودتان وجود ندارد.

در ادامه مجموعه‌اي از اشتباهات بازاريابي محتوا مختلف را براي شما جمع‌آوري کرده‌ايم که اغلب افرادي که در اين حوزه وارد مي‌شوند، مرتکب آن مي‌شوند:

1. محتوا آري، اما بدون رعايت جنبه بازاريابي

فقط و فقط به اين دليل که شما آن‌ها را درست مي‌کنيد، به اين معني نيست که همه آن را مي‌بينند. خيلي از وب‌سايت‌ها باوجود داشتن مطالب خوب و دسته اول بازهم بازديدکننده زيادي ندارند. بازاريابان محتوايي خوب مي‌دانند که ترويج و تبليغ يک محتواي خوب و کاربردي گاهي بيش از فرايند توليد آن نياز به زمان دارد.

به عبارتي بايد به هر بخش از محتوا خودتان به‌عنوان يک موجودي انبار نگاه کنيد. از شبکه‌هاي اجتماعي، ايميل و … براي اطلاع‌رساني در مورد آن استفاده کنيد و با ديگران وبلاگ نويسان شبکه‌سازي کنيد و محتوا خود را بشناسانيد.


2. تهيه خيلي سريع محتوا

تهيه يک بخش محتوا براي شما چقدر زمان مي‌برد؟ پاسخ بسياري از افراد حرفه‌اي به اين پرسش چيزي در حدود 4 تا 5 ساعت است و البته برخي هم چيزي در حدود 10 ساعت را اعلام مي‌کنند. براي قضاوت عادلانه در اين رابطه مي‌توان گفت که مراحل ويرايش و تائيد آن توسط ديگر بخش‌ها و سپس انتشار شايد بيشتر زمان شما به خود اختصاص دهد، اما اگر درمجموع شما زماني کمتر از 1 ساعت براي هر بخش از محتواي خود استفاده مي‌کنيد، بايد گفت که اين روند خيلي استاندارد نيست.


3. سعي در تهيه محتوا به‌صورت انفرادي و تنها

همچنين همين تحقيق اعلام مي‌کند که توليدکنندگان محتوا تصور مي‌کنند که پيدا کردن ايده براي تهيه محتوا کاري سخت و دشوار است. اما اگر توجه داشته باشيد که بسياري از توليدکنندگان خبره و قديمي هم با چنين مسئله‌اي روبرو بوده و براي پيدا کردن ايده تلاش بسياري مي‌کنند، آنگاه اذعان خواهيد داشت که نياز داشتن به‌قدري کمک شايد براي شما نطقي باشد.


4. توليد محتوا براي خودتان

پيش‌ازاين شنيده‌ايد که مشتريان خود را مي‌شناسيد و بايد حتماً بشناسيد. البته زماني که درگير کسب‌وکار خودتان باشيد، شايد اين کار قدري سخت و مشکل باشد. بايد توجه داشته باشيد که مشتريان شما هم به‌طور طبيعي همواره اطلاعاتي کلي در مورد شما و صنعت شما دارند و سپس تبديل به مشتري شما شده‌اند. پس بايد محتوايي تهيه کنيد که آن‌ها خواهان استفاده از آن باشند. اگر زماني در اين رابطه شک داشتيد، از مشتريان خود بپرسيد که خواهان مطالعه چه چيزي هستند، مطمئناً از پاسخ‌ها شگفت‌زده مي‌شويد.


5. زياد در مورد خودتان صحبت نکنيد

باهم صادق باشيم! مردم اصلاً تمايلي در رابطه با خواندن درباره استخدام کارمند جديد شما، باز کردن يک شعبه جديد يا شکسته شدن رکورد فروش شما ندارند. مگر اينکه يک ستاره معروف سينما يا . . . باشيد! (پس درج اين مطالب را براي انتشار در وبلاگ شخصي نگاه‌داريد).

مردم خواهان سرگرمي، آموزش ديدن، به چالش کشيده شدن و حرکت کردن هستند. اگر مثلاً رئيس‌جمهور قبلي اکنون براي شما کار مي‌کند، اين شايد موضوع خوبي براي نوشتن در مورد استخدام شما باشد، در غير اين صورت آن را براي موقعيت ديگري نگاه‌داريد.


6. همواره در مورد محصول و خدمات خود صحبت نکنيد

اگر يک تبليغ تلويزيوني، يک شبکه تلويزيوني خريد خانگي يا يک نمايشگاه را قبلاً ديده باشيد، به‌خوبي مي‌دانيد که اين موارد همه و همه فقط در مورد محصول خودشان صحبت مي‌کنند، اين استراتژي را براي محتواي آنلاين خود استفاده نکنيد. باوجوداينکه همه اين کار را مي‌کنند، اما مطمئن باشيد که مشتريان شما از اين موضوع خوشحال نمي‌شوند. در رابطه با يک مشکل بنويسيد و مرحله‌به‌مرحله در مورد حل و رفع آن با استفاده از محصول خودتان توضيح دهيد، البته اين هم همچنان يک تبليغ است، ولي در پوشش يک محتواي آموزشي ارائه‌شده است.


7. با مشتريان خود تعامل برقرار کنيد

اگر محتوايي فوق‌العاده توليد مي‌کنيد، احتمالاً مخاطبان شما بر روي سايت شما و يا شبکه‌هاي اجتماعي انتشاردهنده آن شروع به ابراز نظر و عقيده خود مي‌کنند. زماني که چنين مي‌شود، بايد حتماً به اين نظرات پاسخ دهيد. به هر يک به‌صورت کاملاً شخصي و انفرادي پاسخ دهيد و در پاسخ از نام آن‌ها استفاده کنيد. اگر با محتوا و نظر شما مخالف هستند، ازنظر آن‌ها تشکر کنيد، اما وارد هيچ‌گونه بحثي با آن‌ها نشويد. از طريق تعامل داشتن با مخاطبين و خوانندگان خودتان، شما درواقع در حال تبليغ کردن براي محصول خودتان، شرکت خودتان هستيد، البته بدون اينکه مخاطب شما به اين موضوع پي ببرد.


8. عدم وجود فراخوان به عمل

گاهي اوقات شايد روي آوردن به شيوه‌هاي فروش سخت خوب و مناسب باشد. اگر يک متن تبليغي يا توصيفي در مورد محصول خود تهيه‌کرده‌ايد، اگر به‌طور مستقيم از مشتري درخواست خريد محصول را داشته باشيد، نه‌تنها خوب است، بلکه حياتي است. اين گفته قديمي را به ياد داشته باشيد که اگر شما درخواست خريد از مشتري را مطرح نکنيد، نبايد خريداري شدن محصول خود را هم انتظار داشته باشيد.


9. فراموش کردن ايميل

امروزه همه و همه به شما مي‌کنند که براي بازاريابي فقط و فقط بر روي شبکه‌هاي اجتماعي تمرکز داشته باشيد. البته شکي نيست که شبکه‌هاي اجتماعي بخش مهمي از استراتژي بازاريابي محتوايي شمارا تشکيل مي‌دهند اما هرگز آن ليست ايميل‌هاي وفادار به خودتان و برند خودتان را فراموش نکنيد. به‌طورکلي ايميل نرخ تبديل بيشتري نسبت به شبکه‌هاي اجتماعي دارد و مشتريان شما هم در فضاي ايميل نسبت به شبکه‌هاي اجتماعي انتظار ديدن چيزي فروش محور را بيشتر دارند.


10. عدم توجه به هدف‌گذاري مجدد

اگر براي توليد يک بخش از محتواي خودتان به چيزي در حدود 5 ساعت زمان نياز داريد، اين محتوا نمي‌تواند تنها به‌عنوان يک فعاليت و يک تلاش در نظر گرفته شود که پس‌ازاين 5 ساعت ديگر کار تمام‌شده و نياز به کار مجدد و مضاعف بر روي آن وجود ندارد. توليدکنندگان بزرگ محتوا به‌خوبي مي‌دانند که يک محتوا توليد براي يک هدف داراي کاربردها و استفاده‌هاي بسيار زيادي است. مصلا يک ويدئو مي‌تواند تبديل به يک محتواي وبلاگ براي شما شود. يک وبينار مي‌تواند تبديل به يک محتواي آموزشي و حتي تبليغي شود و آن محتوا آموزشي مي‌تواند خود در چندين نوبت و بخش قابل تهيه و انتشار باشد. يک قانون سرانگشتي در اين رابطه مي‌گويد که هر بخش محتوايي که توليد مي‌کنيد، قابليت استفاده براي 5 نوبت متوالي ديگر را هم دارد. پس آن زمان 5 ساعتي براي تهيه يک بخش از محتوا، خيلي هم زياد به نظر نمي‌رسد، درست است؟


نتيجه‌گيري

استفاده از بازاريابي آنلاين براي جلب‌توجه مخاطب در فضاي آنلاين بسيار لازم و حياتي است. به روش‌هاي استفاده از محتوا در فضاي آنلاين بيشتر فکر کنيد. مطمئناً خودتان به‌عنوان مخاطب وارد اين فضا نمي‌شويد که محتوايي مملوء از تبليغات براي فروش فقط و فقط يک محصول خاص را ببينيد. شايد تمايل به خنديدن داشته باشيد، بخواهيد چيزي ياد بگيريد يا احساس خاصي را تجربه کنيد. پس‌ کاري کنيد که محتواي توليد شما متناسب با آن چشم‌انداز باشد. سپس در مرحله بعد آن را ترويج و تبليغ کنيد تا خوانندگان زيادي را جلب کنيد.


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315