اخبار

تاریخ خبر: 1395/10/05
زمان خبر :10: 41
نوع خبر :خبر

b_News انواع روش های نقد و بررسی تبلیغات

arangfilm agency

اگر براي تبليغاتي که با شور و شوق روانه بازار کرده ايد منتقد وجود دارد بهتر است زياد عصبي نشويد چراکه وجود منتقد براي تبليغات شما طبيعي است و بايد از آن نهايت استفاده را ببريد.

به گزارش آلامتو و به نقل از ibazaryabi.com؛ طبيعتاً تبليغات نقشي حياتي در برنامه بازاريابي شما بازي مي‌کند. به‌منظور جلب و جذب مؤثر مشتريان بايد از تبليغاتي استفاده کنيد که استفاده از محصولات و خدمات شما را ترويج مي‌کند، پس بايد همواره براي روبرو شدن با نقد تبليغات خود آمادگي داشته باشيد، خصوصاً از سوي کساني که تصور مي‌کنند تبليغات شما فريبنده هستند. بخش عمده‌اي از انتقادها در رابطه با تبليغات حول محور ادعاهايي مطرح مي‌شود که در ترويج محصولات و خدمات از آن‌ها استفاده مي‌کنند و همين ادعاها هستند که اغلب انگيزه لازم براي خريد کردن را به مشتريان مي‌دهد و موجب مي‌شود تا آن‌ها پول به‌سختي کسب‌شده خود را براي خريد برخي از کالاها و محصولاتي صرف کنند که در عمل نيازي به آن‌ها ندارند.


غيراخلاقي

موضوع اخلاق در کمپين‌ها تبليغاتي اغلب زير سؤال قرا مي‌گيرند، خصوصاً زماني که اطلاعات نادرست ارائه کرده و يا مصرف‌کننده را مجاب به خريد کالاها و خدماتي مي‌کنند که در عمل نيازي به آن ندارند. مثلاً قرار دادن قيمتي بر روي يک محصول درواقع مربوط به يک محصول باکيفيت پايين‌تر است، هم موضوعي غيراخلاقي و البته مسئله‌اي غيرقانوني است. موضوع ديگر در اين رابطه وابسته کردن يک محصول يا خدمت به يک جنسيت يا نژاد کليشه‌اي است. البته گاهي اوقات براي سلب مسئوليت از موارد اين‌چنيني در برخي از تبليغات موارد با فونت خيلي ريز در بخش پايين درج مي‌شود که ازنظر قانوني و اخلاقي به‌هيچ‌وجه موجب سلب مسئوليت صاحبان آن برند نمي‌شود.


اغراق‌آميز

تبليغاتي که موجب اغراق در رابطه با تفاوت‌هاي موجود بين محصول شما و رقبا مي‌شود همواره موردانتقاد بوده و به‌عنوان تبليغات غلط و گمراه‌کننده شناخته مي‌شوند. اين دسته از تبليغات گاهي موجب بي‌اعتبار کردن رقابت به صورتي ناعادلانه شده مشتريان را فريب مي‌دهد. مشتريان هم درنتيجه سرخورده شده و در درازمدت تنها نتيجه حاصل‌شده براي آن برند از دست دادن اعتبار خودش در بين مصرف‌کنندگان است.


اهانت‌آميز

منتقدان تبليغات اغلب به استفاده از جنسيت و کنايه‌هاي جنسي به‌عنوان مواردي اهانت‌آميز و غيرضروري اشاره مي‌کنند. برخي از اين تبليغات نيز منجر به شکل‌گيري اعتراضاتي در قالب گروه‌هاي مختلف شامل زنان و مردان و . . . خصوصاً در محيط‌هاي کليسا مي‌شود که در برخي از موارد منجر به قطع پخش برخي از تبليغات برندها و حتي پرداخت جريمه توسط آن‌ها مي‌شود. البته در برخي از موارد اين اعتراض‌ها خود به‌نوعي منجر به تبليغات بيشتر و مطرح‌شدن بيشتر نام اين برندها در اذهان عمومي مي‌شود، مانند کمپين تبليغاتي “عدم تنفر” از برند بِنِتُن در سال ۲۰۱۱ که در تبليغات خود در حالي رئيس‌جمهور آمريکا باراک اوباما را نشان مي‌داد که رهبر ونزوئلا، هوگو چاوز را در بغل گرفته و در حال بوسيدن وي بود.


ماترياليستي

انتقاد ديگري که ممکن است در رابطه با تبليغات مطرح باشد اين است که تبليغات به‌طورکلي موجب ترويج مادي‌گرايي در جامعه مي‌شود که خود به‌نوعي سوءاستفاده از فضاي شکل‌گرفته براي ترويج محصول يا خدمتي خاص در يک جامعه از مصرف‌کنندگان است. نتيجه هم البته چيزي نيست جز جامعه از مصرف‌کنندگان بي‌اطلاع و کم‌توجه که اقدام به خريدهايي مي‌کنند که در عمل نيازي به آن‌ها ندارند، يا اينکه منافع معرفي‌شده در آن تبليغات به‌هيچ‌روي به اين خريداران منتقل نمي‌شود. باوجوداينکه اين تبليغ‌کنندگان نمي‌توانند مصرف‌کنندگان را مجبور به خريد کنند، اما از اين طريق بر خواسته‌ها و نياز آن‌ها تأثير مي‌گذارند.


قيمت‌هاي بالاتر

از ديگر انتقادهاي مطرح اين است که تبليغات موجب بالاتر رفتن قيمت محصول و خدمات شده که درنهايت اين تفاوت قيمت به مصرف‌کننده منتقل‌شده و هزينه بالاتري را به وي تحميل مي‌کند. اين انتقاد زماني مي‌تواند درست باشد که تقاضا بدون کشش براي محصول يا خدمتي وجود داشته باشد. اما برخي طرفداران حوزه تبليغات بر اين باورند تبليغات مؤثر اغلب موجب ايجاد تقاضا و افزايش حجم مصرف مي‌شود.


ايجاد انحصار

تبليغات به‌طورکلي موجب ايجاد تمايل نسبت به يک برند شده و رقابت را تا حدودي محدود مي‌کند. شرکت‌هاي بزرگ که قدرت هزينه کردن مبالغ بزرگ براي تبليغات خود دارند از طريق ايجاد انحصار منجر به حذف شرکت‌هاي کوچک‌تر و ضعيف‌تر مي‌شوند. ازاين‌رو تبليغات موجب درصحنه ماندن کسب‌وکارهاي قدرتمندتر بجاي کسب‌وکارهاي بهتر و يا بهترين مي‌شود. اما نکته قابل‌توجه اين است که اغلب اين انحصارهاي ايجادشده توسط يک برند بسيار کوتاه‌مدت است و رقابت توسط يک خلاقيت توسط يک شرکت يا برند ديگر خيلي زود باز به جريان مي‌افتد.

بازنشر: آلامتو


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315