اخبار

تاریخ خبر: 1395/09/25
زمان خبر :11: 32
نوع خبر :خبر

b_News نگاهی به شیوه های مدیریتی کمپانی مواد غذایی هاینز / بهترین چیز ها، نصیب افراد صبور می شود

arangfilm agency

گاهي به شيوه هاي مديريتي کمپاني مواد غذايي هاينز / بهترين چيز ها، نصيب افراد صبور مي شود

کمپاني Heinz به وسيله يک پسربچه آمريکايي که تنها دارايي اش يک سوم يک هکتار زمين با يک گاري بود، ايجاد شد. هنري جي. هاينز تا پيش از تاسيس کمپاني، در کارگاه آجرپزي پدرش کار مي کرد. زماني که ۱۰ ساله شد، والدينش به او يک باغ کوچک هديه دادند. هاينز بعد از مدتي سبزيجات باغش را به فروش رساند و به اين ترتيب، قدم هاي اوليه براي آغاز توليد محصولات غذايي را برداشت.

 

 

هاينز، (به انگليسي: Heinz) شرکت آمريکايي توليد و توزيع موادغذايي است، که سس‌هاي کچاپ آن، شهرتي جهاني دارد. دفتر مرکزي اين شرکت، در شهر پيتسبورگ، پنسيلوانيا قرار دارد.

شرکت هاينز در سال ۱۸۶۹ توسط هنري جان هاينز تاسيس شد و هم‌اکنون روزانه هزاران تن از محصولات غذايي توليد شده خود را، در شش قاره و در بيش از ۲۰۰ کشور به فروش مي‌رساند. نشان تجاري اين شرکت، جزء ۱۵۰ برند شناخته شده در جهان مي‌باشد.

در تاريخ ۱۴ فوريه ۲۰۱۳، شرکت هاينز توسط برکشاير هاتاوي (۵۰٪ درصد از سهام) و ۳جي کپيتال (۵۰٪ درصد از سهام) به ارزش ۲۳ ميليارد دلار به فروش رسيد

در آن دوره، شرکت ها مواد غذايي خود را داخل ظروف رنگي بسته بندي مي کردند تا از اين طريق، کيفيت پايين آنها مشخص نشود، اما هاينز، از قوطي هاي شيشه اي براي بسته بندي محصولات خود استفاده کرد. اينجا بود که نخستين قدم کمپاني در جهت تامين نياز مصرف کنندگان و حفظ کيفيت محصولات برداشته شد.

 

امروزه هاينز يکي از بزرگ ترين کمپاني هاي جهان است که دفاتر آن در ۲۰۰ کشور مختلف اداره مي شود. اين کمپاني حدود ۵۷۰۰ محصول متنوع توليد کرده و بازار بيش از ۵۰ کشور دنيا را به خود اختصاص داده است.

ساختار سازماني

در يک کسب و کار، منطقي تر اين است که روي محصول يا خط توليدي که در آن بهترين عملکرد را داريد، تمرکز کنيد. براي اين کار، کليه سازمان ها به ايجاد يک ساختار سازماني نياز دارند.

پروژه هاينز تماما در مورد توانمند کردن سازمان براي سازگاري و تغيير بوده، تا از اين طريق، انعطاف پذيري لازم را براي جذب موقعيت هايي که بازدهي بالايي دارند شناسايي کند. به عنوان بخشي از برنامه رشد و سازماندهي جهاني، هاينز پروژه اي را مختص مديريت بخش اروپايي کسب و کار خود در نظر گرفته است.

در اين رويکرد مديريتي، محصولات و بازار ها بيشترين پتانسيل را براي پيشرفت  آينده سازمان و بازگشت سود سرمايه ها فراهم مي کنند، در حالي که توسعه محصول، توليدات، فروش و بازاريابي در جهت بهره برداري از فرصت ها در مقرون به صرفه ترين حالت هاي ممکن به کمک سازمان مي آيد. با اجراي اين رويکرد تازه، هاينز قادر بود الگوي تغيير ذائقه مصرف کنندگان اروپايي را به سرعت شناسايي کند.

شناسايي فرصت هاي تازه

رويکرد تازه هاينز در صورتي موفقيت آميز خواهد بود که بتواند فرصت هاي تازه را رشد و پرورش دهد. يکي از مثال هاي خوب در رابطه با توانايي اين کمپاني براي شناسايي فرصت هاي تازه، روشي است که هاينز براي توسعه خود در بازار شرق و مرکز اروپا در پيش گرفته است. اين شيوه براي دوره کوتاهي به کار گرفته شد، اما با توجه به رشد اخير هاينز در اين بازار ها، ديدگاه خوش بينانه اي در به کارگيري اين شيوه در آينده، پيش بيني شده است.

در حال حاضر هاينز در تجارت غذاي کودک جايگاه قابل قبولي در بازار بسياري از کشور هاي اروپاي شرقي از جمله روسيه، جمهوري چک و مجارستان به خود اختصاص داده است. اين کمپاني اخيرا Publitski، يک برند سس لهستاني را خريداري کرده، که هم زمان با برند هاينز در بازار لهستان و ساير کشور هاي اروپاي شرقي فعال است.

به اين ترتيب، انتظار مي رود که هاينز طي پنج سال آينده با ۲۵درصد رشد روبه رو شود. توليد غذاي حيوانات خانگي در اروپاي شرقي و روسيه، جزو پروژه هاي تازه اين کمپاني به شمار مي رود. در روسيه نسبت به ايالات متحده، افراد بيشتري صاحب حيوانات خانگي هستند، همين مسئله، پتانسيل بالاي بازار اين کشور را در اين زمينه پيش بيني مي کند.

هاينز به مدت ۱۸ ماه، کنسرو لوبياي خود را به بازار روسيه معرفي کرد. معرفي اين محصول، پشتوانه اي براي توسعه کسب و کار غذاي کودک اين کمپاني شد. روس ها از خوردن لوبيا لذت مي برند اما به مصرف سس کوجه فرنگي داخل آن عادت نداشتند. در نتيجه هاينز به اين نتيجه رسيد که اين موضوع، موقعيت بزرگي را براي آنها فراهم مي کند تا به کمک آن، اين محصول را در روسيه به محبوبيت برساند. البته معرفي چنين برند مشهوري در يک بازار تازه و در بين افرادي که آشنايي کمي با کنسرو لوبيا داشتند، نياز به ظرافت خاصي داشت.

نوآوري

آژانس خلاقيت و نوآوري بر اين باور است که در دنياي کسب و کار، برند هايي که خلاقيتي ندارند، خطرات بيشتري را پيش روي خود خواهند داشت. امروزه اطلاعات با يک اشاره، از يک سازمان يا يک فرد به سازمان هاي ديگر منتقل مي شود. سرعت سيستم انتقال اطلاعات نشان مي دهد که علم، در دوره اوج خود قرار گرفته است. در اين دوره، رقبا به صورت روزانه و نه سالانه از اطلاعات و روش هاي شما کپي برداري مي کنند. تنها مزيت رقابتي يک کمپاني، توانايي آن در سازگاري با تغييرات و معرفي آن است.

در گذشته، بزرگ ترين و بهترين سازمان ها آنهايي بودند که به بهترين ماشين آلات و تجهيزات مجهز بودند. اما در اين دوره، ايده پردازي و نوآوري، بزرگ ترين سرمايه يک سازمان است. با اين وجود، صرفا داشتن يک ايده خوب کافي نيست، اين ايده پردازي ها بايد مستمر و هميشگي باشد. خلاقيت بايد تبديل به سبک زندگي شود.

تحقيق

سازمان ها به طور معمول و با استفاده از تکنيک هاي خاصي، عملکرد گذشته، حال و آينده سازمان را بررسي مي کنند. به عنوان مثال، تحقيقات سازمان يافته، به منظور شناسايي تقاضاي مصرف کنندگان و روش هاي توليد و هزينه توزيع، به کار برده مي شود. يک سازمان با تحليل و بررسي شکاف ها، تفاوت ميان توانايي بالقوه و عملکرد واقعي سازمان را ارزيابي کرده و نيز با بهره گيري از تکنيک هايي مانند بنچ مارکينگ، بهترين و ارزش مندترين درس ها را از خطوط مختلف کسب و کار خود کسب خواهد کرد.

مزيت به کارگيري اين رويکرد، مطمئن و قابل پيش بيني بودن آن است. اين رويکرد مي تواند مزاياي بزرگي دربر داشته و با ايجاد طرز فکري تازه، به کمپاني اين امکان را بدهد که از رقباي خود پيشي بگيرد.

ترويج و پيشبرد

در مارس سال ۲۰۰۰، هاينز کمپيني را با هزينه ۱۰ ميليون يورو راه اندازي کرد که شامل اين موارد بود:

تبليغات راديويي و تلويزيوني

استفاده از پوستر ها و مطبوعات

ساخت وب سايت

برپايي کمپين هاي تبليغاتي و سمپلينگ

هر يک از اين موارد، موضوع و تِم واحدي را در پيش گرفتند: «هر غذايي با سس هاينز، خوش طعم تر مي شود». پوستر ها، مطبوعات، مجلات و تبليغات بدنه اتوبوس ها، با کمپين تلويزيوني هاينز همراه شده بودند.

شرکاي جديد

شرکت هاي موفق هميشه به دنبال شرکاي خلاق هستند تا از طريق آنها ميزان سوددهي شرکت شان را افزايش دهند. هاينز با پيوستن به شرکت Walkers، تصميم داشت طعم تازه و بي همتايي را توليد کند که همان سس کچاپ هاينز بود. اين نوآوري، دو برند سرشناس را در کنار يکديگر قرار داد و به هاينز اين امکان را داد تا بازار خود را در سطح وسيع تري گسترش دهد.

نتيجه گيري

در زمينه نوآوري و خلاقيت، هاينز نمونه  يک سازماني است که توانسته به شکل پويا و فعال، از رقباي خود پيش افتاده و به موفقيت برسد. سازمان ها براي رشد و باقي ماندن در بازار، بايد دائما خطر کرده و ايده هاي نو ارائه دهند.

آنها موظفند به انتقادات و پيشنهادات مصرف کنندگان و کارمندان خود گوش دهند. اين امکان وجود دارد که سازمان ها در آغاز راه، با شکست هايي مواجه شوند، اما با قبول شکست و پيمودن ادامه راه، بدون شک به پيروزي مورد انتظار خواهند رسيد و همين پيروزي، تضمين کننده موفقيت هاي آتي سازمان نيز خواهد بود. هاينز با پاسخگويي به تغيير ذائقه و نياز مصرف کنندگان و نيز با ارضاي نياز مشتريانش در بازار هاي خود، از ساير برند ها پيش افتاده است.


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315