اخبار

تاریخ خبر: 1395/09/22
زمان خبر :17: 39
نوع خبر :خبر

b_News روش هایی برای بالا بردن اعتماد به نفس

arangfilm agency

اغلب افراد موفق اعتماد به نفس بالايي دارند. پر واضح است که آنها به خود و آنچه که انجام مي دهند ايمان دارند. به ياد داشته باشيد موفقيت آنها سبب افزايش اعتماد به نفسشان نشده؛ بلکه روحيه ي خودباوري اين افراد، آنها را به سمت موفقيت سوق داده است.

يک انسان با اعتماد به نفس سالم و طبيعي مي تواند احساس خوبي نسبت به خود داشته باشد، ارزش خود را بداند و بخاطر قابليت ها، مهارت ها و موفقيت هايش احساس غرور و رضايت کند. اما کسي که اعتماد به نفس ضعيفي دارد، احساس مي کند مورد قبول و علاقه ي هيچ کس نيست و نمي تواند هيچ کاري را درست انجام دهد. امروز قصد داريم شما را با هشت راهکاري که به کمک آنها مي توانيد اعتماد به نفس خود را بالاتر ببريد، آشنا کنيم

 

در نظر داشته باشيد که شک، محصول باور نداشتن به خود است. وقتي شما خودتان را باور نداريد، چطور مي توان انتظار داشت کسي به شما، ايده ها و توانايي هايتان ايمان داشته باشد؟ براي غلبه بر چالش هاي جديد، بايد اعتماد به نفس داشته باشيد. افراد ترسو و هيچگاه نمي خواهند از حريم آسايش خود بيرون بيايند. به همين دليل افرادي که اعتماد به نفس کافي ندارند، همواره از کنار فرصت هاي مناسب عبور کرده يا در يک بن بست شغلي گير مي کنند. افرادي که اعتماد به نفس ندارند، مغلوب شرايط دشوار خارجي مي شوند

Believe yourself

افراد موفق هيچگاه موانع را باور نداشته و همواره در پي عبور از آنها هستند. هيچکس جز خودتان نمي تواند در رسيدن به موفقيت، پيشرفت و آنچه مي خواهيد انجام دهيد، مانع شما شود. حالا زمان آن فرا رسيده است که شک به خود و توانايي هايتان را دور بريزيد و با تلاشي دو چندان براي رسيدن به موفقيت، رو به جلو حرکت کنيد.

اعتماد به نفس يکي از ارکان اصلي پيشرفت شغلي است و اگر بتوانيد اين قابليت را در خودتان افزايش دهيد، به جاهايي خواهيد رسيد که حتي فکرش را هم نمي کنيد. هر کسي مي تواند با داشتن روشي مناسب و تلاشي مضاعف، اعتماد به نفس خود را بالا ببرد. مطمئناً با برداشتن هر قدم در اين راه، حس اعتماد به نفس بيشتري خواهيد کرد. سعي کنيد اين 8 راهکار را در بطن زندگي خود به کار ببنديد:
1- ارزيابي منصفانه اي از خودتان داشته باشيد

جاني يونايتس فوتباليست معروف آمريکايي مي گويد «بين غرور و اعتماد به نفس تفاوت وجود دارد؛ غرور زماني است که شما در مورد خودتان دست به بزرگنمايي بزنيد. در حاليکه اعتماد به نفس، به معناي باور داشتن به توانايي خود در انجام کارهاست. به عبارت ديگر اعتماد به نفس از طريق تلاش فراوان به دست مي آيد و آنهايي که اين ويژگي را دارند، افرادي خودآگاهند. به ياد داشته باشيد هنگامي که اعتماد به نفس شما از توانايي تان فراتر رود، دچار خود بزرگ بيني خواهيد شد؛ بنابراين بين اين دو تفاوت قائل شويد.

شالوده ي اعتماد به نفس حقيقي بر پايه ي واقعيت ها بنا شده است. براي اينکه بتوانيد اعتماد به نفستان را بالا ببريد، بايد ارزيابي دقيق و صادقانه اي از خود و توانايي هايتان داشته باشيد. اگر هنوز نقاط ضعفي در شما وجود دارد، براي بهبود آنها برنامه ريزي و راهي پيدا کنيد تا اثرات منفي شان را به حداقل برسانيد. به خاطر داشته باشيد بي توجهي نسبت به نقاط ضعف و يا نقطه ي قوت نشان دادن آنها، هيچ کمکي به از بين بردنشان نخواهد کرد. به همين ترتيب، داشتن درک درست از توانايي ها مي تواند انتقادات يا بازخورد هاي منفي را کاهش و به شما اعتماد به نفس بيشتري بدهد.
2- “نه” بگوييد

o-BUSINESS-MAN-NO-facebook

تحقيقات انجام شده در دانشگاه کاليفرنيا نشان داد که هر چقدر نه گفتن برايتان دشوارتر باشد، احتمال اينکه به اضطراب، فرسودگي شغلي و حتي افسردگي دچار شويد، بيشتر مي شود و همه ي اين عوامل باعث کاهش اعتماد به نفس در شما خواهند شد. افرادي که اعتماد به نفس بالايي دارند به خوبي مي دانند که “نه” گفتن، به نفع آنهاست. اين افراد چنان عزت نفسي دارند که مخالفت خود را به وضوح بيان مي کنند. وقتي زمان نه گفتن فرا مي رسد، آنها از جملاتي مانند “فکر نمي کنم بتوانم انجام دهم” يا “شک دارم” استفاده نمي کنند. اين افراد با اعتماد به نفس “نه” مي گويند زيرا مي دانند نه گفتن به يک تعهد جديد، احترام به تعهدات فعلي شان است و به آنها فرصت مي دهد تا با خيال راحت، وظايف قبلي شان را انجام دهند.
3- با رئيس خود ارتباط خوبي برقرار کنيد

يک ارتباط پرتنش با کارفرما مي تواند اعتماد به نفس افراد باهوش را نيز تخريب کند. البته با وجود انتقاد رئيستان از عملکرد شما يا تضعيف روحيه ي مشارکتتان در تيم، حفظ اعتماد به نفس دشوار است اما باز هم تلاش کنيد آن را از دست ندهيد. همواره سعي کنيد تا نقاطي که باعث سوتفاهم شده و ارتباط شما را با رئيستان خراب کرده بيابيد و در جهت رفع آن تلاش کنيد. اگر به هيچ وجه نتوانستيد اين ارتباط را درست کنيد، وقتش فرا رسيده است که به دنبال شغل ديگري باشيد.
4- به دنبال پيروزي هاي کوچک باشيد

افرادي که اعتماد به نفس دارند همواره خود را به چالش مي کشند و در برابر ديگران روحيه اي رقابتي دارند؛ هرچند تلاش شان به موفقيت هاي کوچک ختم شود. گفتني است پيروزي هاي کوچک مي توانند سبب ايجاد گيرنده هاي آندروژني جديدي در مغز شوند که باعث به وجود آمدن روحيه ي قدرداني و افزايش انگيزه خواهد شد. اين افزايش تعداد گيرنده هاي آندروژني باعث اثربخشي بيشتر هورمون تستوسترون شده و در نتيجه اعتماد به نفس و اشتياقتان براي مواجه با چالش هاي پيش رو بيشتر خواهد شد. بخاطر داشته باشيد وقتي موفقيت هاي کوچکي را پشت سر هم طي کرده باشيد، اين افزايش اعتماد به نفس براي مدتي طولاني با شما خواهد بود.
5- يک راهنما براي خودتان پيدا کنيد

هيچ کس به اندازه ي شخص باتجربه و باهوشي که راه صحيح را نشانتان دهد و شما را تشويق کند، نمي تواند باعث افزايش اعتماد به نفس در شما شود. در واقع، يک حامي خوب مانند آيينه عمل مي کند و ديدگاهي به شما مي دهد که بايد براي باور به خود آن را مد نظر داشته باشيد.

فراموش نکنيد آگاهي باعث افزايش اعتماد به نفس مي شود. دانستن اينکه در هر لحظه در چه جايگاهي قرار داريد، باعث افزايش تمرکز و اثربخشي انرژي شما در انجام امور خواهد شد. به علاوه، يک مشاور خوب مي تواند بعضي نکات مربوط به فرهنگ دروني شرکت ها را با توجه به روحيه اي که داريد، به شما آموزش دهد. دانستن قوانين نانوشته براي انجام کارها در محل کار، يکي از روش هاي عالي براي افزايش اعتماد به نفس است.
6- به طور منظم ورزش کنيد

shutterstock_17285236711

مطالعات انجام شده در مؤسسه ي تحقيقاتي اونتاريو نشان مي دهد افرادي به مدت 10 هفته و هقته اي 2 بار ورزش مي کنند، به مراتب از نظر اجتماعي، هوشي و جسماني توانمندي بيشتري دارند. ورزش کردن علاوه بر اينکه تناسب اندام شما را حفظ مي کند، اعتماد به نفستان را نيز بالا مي برد. تمرينات بدني سبب آزاد سازي اندورفين در بدن نيز مي شوند و روحيه ي شما را مثبت و پر نشاط خواهند کرد. بنابراين همواره براي تمرينات ورزشي خود برنامه ريزي کنيد؛ خواهيد ديد که اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت.
7- شيک لباس بپوشيد

چه بخواهيد چه نخواهيد، طرز لباس پوشيدنتان تأثير بسزايي در نگرش مردم نسبت شما دارد. رنگ، برش و نوع لباس و حتي اکسسوري هايي که استفاده مي کنيد نيز بيانگر نوع ارتباطي است که مي خواهيد با ديگران برقرار کنيد. از طرف ديگر، نحوه ي لباس پوشيدن هر فرد نشانگر ديدگاهي است که نسبت به خودش دارد. مطالعات نشان داده اند افراد، زماني که رسمي لباس مي پوشند در مقايسه با زماني که لباس هاي معمولي خود را به تن مي کنند، لحن و طرز حرف زدنشان فرق مي کند.
براي افزايش اعتماد به نفس، شيک لباس بپوشيد. خوش پوش بودن يکي از راه هاي ساده براي افزايش اعتماد به نفس است. لباسي را انتخاب کنيد که نشان دهنده ي شخصيت شماست، حتي اگر مجبور باشيد زمان بيشتري را براي انتخاب لباس در مراکز خريد صرف کنيد يا صبح ها زودتر از خواب بيدار شويد.
8- قاطعانه صحبت کنيد، نه تهاجمي

داشتن روحيه ي پرخاشگري نشان دهنده ي اعتماد به نفس نيست؛ بلکه زورگويي شما را نشان مي دهد. هنگامي که خودتان را باور نداشته باشيد، به راحتي و بدون اينکه بخواهيد، قلدري و ديگران را تهديد مي کنيد. سعي کنيد در اظهار نظر هاي خود، بدون اينکه تهاجمي عمل کنيد و شخصيت ديگران را زير سوال ببريد قاطعانه سخن گفتن را تمرين کنيد. بخاطر داشته باشيد هيچگاه نمي توانيد بدون اينکه روي خودتان کنترل داشته باشيد، اعتماد به نفستان را افزايش دهيد. همواره با صدا و لحن مناسب حرف بزنيد و نسبت به طرز ايستادن خود حساس باشيد. حالت بازوها، دست ها و استفاده ي بجا از آنها در هنگام حرف زدن، مي تواند اعتماد به نفس را در ظاهر شما نمايان کند.

با همه اين تفاسير، اعتماد به نفس صفتي است که خود شما آن را يا تقويت مي کنيد، يا از بين مي بريد. به ياد داشته باشيد اعتماد به نفس ريشه در واقعيات دارد. اين ويژگي مانند دانشي است که به مرور زمان بيشتر مي شود. مطمئن باشيد اگر با قدرت اعتماد به نفس، رو به جلو حرکت کنيد، از عهده ي هر کاري برخواهيد آمد

منبع: entrepreneur

بازنشر از :digiato


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315