اخبار

تاریخ خبر: 1395/09/08
زمان خبر :07: 53
نوع خبر :خبر

b_News گزارشی از روش تبلیغات شرکت های بزرگ IT

arangfilm agency

 

 

 

 

 

 

 

زمين مي چرخد؛ چه از شمال به جنوب برويم يا از جنوب به شمال. اما چرخش زمين را حس نمي کنيم و تنها طلوع و غروب خورشيد را به عنوان نتيجه نظاره گر هستيم.

چرخش زمين تنها يک نمونه است از تمام اتفاقاتي که هر روز در اطرافمان مي افتد و ما را بي آنکه بخواهيم با خودشان همراه مي کنند.

مقاومتي در کار نيست، چون در اين بازي ما هيچ انتخاب ديگري نداريم.

تبليغات و آگهي هاي رنگارنگ و مختلف هم درست همين منوال را در پيش مي گيرند و در واقع به اين علت است که خواسته يا ناخواسته ما را تحت تاثير خودشان قرار مي دهند. به اين ترتيب در همين جنگ هاي تبليغاتي است که شرکتي به شهرت رسيده و به سود سرشاري دست پيدا مي کند و در مقابل شرکتي ديگر از گردونه رقابت خارج مي شود و رکود را تجربه مي کند.

در اين ميان شرکت هاي بزرگ فعال در عرصه تکنولوژي هم با چنين جنگ هايي رو به رو هستند.

در واقع اگر بخواهيم دقيق تر در اين مورد قضاوت کنيم بهتر است بگوييم که اين شرکت ها به دليل نوع فعاليتشان که آنها را با تکنولوژي روز همراه مي کند و البته به علت حجم محصولات جديدي که در هر سال يا حتي هر ماه روانه بازار مي کنند، شايد بيشتر از شرکت هاي ديگر با چالش هاي عرصه تبليغات درگير هستند.

به همين دليل اين شرکت ها هر روز روش تازه اي را براي معرفي محصولات و خدمات خود انتخاب کرده و به کار مي گيرند.

با اين اوصاف بد نيست با بعضي از روش هاي تبليغاتي که برخي شرکت هاي بزرگ تکنولوژي به کار مي گيرند آشنا شويم.

 

نت Microsoft روي آنتن


غول بزرگ نرم افزاري دنيا هم اگرچه نيازي به معرفي ندارد اما براي عقب نيفتادن از اين روند رقابتي، شيوه هاي متنوعي را براي تبليغاتش برمي گزيند.

Microsoft در حالي که اين راه هاي مختلف را در طول سال ها تجربه کرده است، اما گويا نمايش و تيزرهاي تلويزيوني را بهترين راه معرفي محصولات خودش يافته است.

درست به همين علت هم هست که تمام محصولات اين شرکت معمولا در تيزرهاي تلويزيوني با موسيقي جالب پخش مي شوند.

Microsoft اولين بار در سال ۱۹۹۵ «ويندوز ۹۵» را در يک آگهي تلويزيوني با موسيقي و صداي «رولينگ استون» معرفي کرد.

در سال ۱۹۹۶ هم اين شرکت «ويندوز ۹۸/۹۵» خود را با شعار تبليغاتي «امروز مي خواهي به کجا بروي؟» و در مونتاژي هنرمندانه از نرم افزارهاي مختلف تحت ويندوز معرفي کرد.

«آفيس ۲۰۰۳» اين شرکت هم در يک تيزر چند دقيقه اي که در آن به مخاطبان تاکيد مي شد که اگر نرم افزارت را به روز نکني، يک دايناسور باقي خواهي ماند، به کاربران سرتاسر جهان معرفي شد.

نمايش تبليغاتي Xbox۳۶۰ هم در سال ۲۰۰۵ توجه اغلب کاربران را به خودش جلب کرد.

در اين آگهي جالب مسافران ايستاده در ايستگاه قطار شهري در صحنه اي خيالي توسط چندين تيرانداز محاصره مي شوند.

«ويندوز ويستا» اما با تبليغات ساده اي که در آنها هيچ اشاره اي به قابليت هاي آن نشده بود معرفي شد و انتقاد بسياري از کارشناسان را هم برانگيخت.

پخش کننده موسيقي Zune شرکت Microsoft اما در سال ۲۰۰۷ با نمايشي جذاب و موسيقي جالبي که به خوبي با صحنه ها تلفيق شده بود، براي اولين بار به نمايش درآمد.

اين تيزر تبليغاتي به اندازه اي جذاب بود که بسياري از بينندگان تاييد کردند که ويدئوکليپ اين موسيقي به اندازه اين تيزر زيبا نبوده است.

در سال ۲۰۰۸ هم Microsoft يک بار ديگر براي تبليغ نسخه جديد Xbox۳۶۰ در يک نمايش تلويزيوني متخصصاني را در يک آزمايشگاه به تصوير کشيد که راه هاي برقراري ارتباط بهتر والدين با کودکان را آموزش مي دادند.

به اين ترتيب Microsoft سعي مي کند با به کارگيري تصاوير زنده و موسيقي توجه مخاطبان را به محصولاتش جلب کند.

 

Apple، سيبي که متفاوت مي انديشد


يکي از بزرگترين شرکت هاي کامپيوتري دنيا از تبليغات مختلف چاپي و تلويزيوني براي معرفي محصولاتش استفاده مي کند.

اگرچه اغلب کاربران محصولات Apple را با شعار تبليغاتي «متفاوت بينديش» مي شناسند، اما اين شرکت راه هاي مختلفي را براي القاي اين ايده به کار مي بندد.

اولين تبليغات Apple در سال ۱۹۸۳ و براي معرفي کامپيوترهاي مکينتاش بود. اين آگهي در قالب يک بروشور ۱۸ صفحه اي در مجله هاي معتبر عرضه مي شد.

«۱۹۸۴» هم نام يک آگهي تلويزيوني بود که در آن کامپيوتر شخصي مکينتاش معرفي شد.

شعار «متفاوت بينديش» هم در سال هاي دهه ۱۹۹۰ به صورت آگهي هاي چاپي، آنلاين و تلويزيوني در ذهن مخاطبان نقش بست.

«ipod people» هم نام يک تيزر تبليغاتي بود که براي معرفي ipod با صحنه هايي جالب از ترکيب نور و موسيقي در دهه ۲۰۰۰ به نمايش گذاشته مي شود.

Apple اما در سال هاي اخير حجم بيشتر تبليغاتش را در کليدواژه هايي خاص در همايش هاي سالانه Macworld متمرکز کرده است.

 

?=HP+شما


شرکت بزرگ HP هم مانند اغلب شرکت هاي ديگر از روش هاي مختلف تبليغاتي استفاده مي کند.

HP اما معمولا از تصاوير ساده براي نمايش تکنولوژي هاي کاربردي بهره مي برد. اين تصاوير که به صورت بنرهاي تبليغاتي و تيزرهاي تلويزيوني به کار گرفته مي شوند، در حقيقت تاثير تکنولوژي در زندگي روزمره را به نمايش در مي آورند.

اين شرکت در يکي از تيزرهاي تبليغاتي خود براي پرينترهاي هوشمند عکس خود از بازيگر ۱۰ ساله و محبوب فيلم «خانم سان شاين کوچک» استفاده کرده است.

عنصر اصلي تبليغات HP اما استفاده از عکس، تصاوير و رنگ هاي متنوع و ترکيب آنهاست.

HP اما بزرگترين پروژه تبليغاتي خود را در سال ۲۰۰۳ با هزينه ۳۰۰ ميليون دلاري براي بنر تبليغاتي «HP+ شما» (HP+YOU)، انجام داده است.

 


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315