اخبار

تاریخ خبر: 1395/08/12
زمان خبر :17: 50
نوع خبر :خبر

b_News تعدادی از بهترین کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی(و دلیل موفقیت آنها)

arangfilm agency

 

کمپین تبلیغاتی یک دسته تبلیغ است که حول یک پیام متمرکز شده اند. در کمپین تبلیغاتی از مجاری مختلف بازاریابی برای رساندن این پیام استفاده می‌شود. همچنین زمان بندی برای این کمپین ها بسیار مهم است...

 

 

 

 

1. نايکي: فقط انجامش بده!

آيا مي دانستيد زماني بوده که محصولات نايکي تنها مختص دوندگان ماراتن بوده است؟ بعد از مدتي، موج تناسب اندام در دنيا به راه افتاد و کارشناسان فروش نايکي مي دانستند که بايد از اين موقعيت استفاده کنند تا از رقيبشان، ريباک (Reebok)، پيشي بگيرند. در آن زمان فروش کفش ريباک بيش تر از نايکي بود. اينگونه بود که در دهه ي ۱۹۸۰ نايکي کمپين «فقط انجامش بده!» را خلق کرد.

اين کليد موفقيت آنها بود.

در سال ۱۹۸۸، فروش نايکي ۸۰۰ ميليون دلار بود ولي در سال ۱۹۹۸ اين عدد به ۹.۲ ميليارد دلار رسيد. «فقط انجامش بده» کوتاه، دل نشين و در بين مردم فراگير بود. مردم هر کجا که در حال ورزش کردن بودند مي توانستند آن را حس کنند و البته امروزه هم مردم اين حس را مي‌توانند لمس کنند. «مي خواهي ۵ مايل بدوي؟ فقط انجامش بده!»

اين شعاري است که مي تواند به همه ي ما مربوط شود. محرکي است که باعث مي شود خودمان را به چيزي فراتر از محدوديت هايمان ترغيب کنيم. پس وقتي مي خواهيد بهترين راه را براي معرفي برندتان پيدا کنيد بايد از خودتان اين سوال را بپرسيد که قرار است چه مشکلي را براي مشتري‌هايتان حل کنيد؟ محصول يا خدمات شما چه راه حلي ارائه مي دهد؟ با استفاده از انتقال پيام به مشتري ها براي فروش، مي توانيد يک رابطه ي احساسي با آنها برقرار کنيد که به سادگي خدشه پذير نيست

2. فولکس واگن: به کوچک بودن فکر کن!

خيلي از شرکت ها و متخصصين بازاريابي فولکس واگن (Volkswagen) را با عنوان «به کوچک بودن فکر کن» ياد مي کنند. در سال ۱۹۶۰ يک گروه تبليغاتي بزرگ تصميم گرفت به اين سوال پاسخ بدهد که: چطور مي توان طرز فکر مردم را در مورد يک ملت تغيير داد؟

براي مثال، آمريکايي ها هميشه تمايل داشتند ماشين هاي بزرگ توليد خودشان را خريداري کنند به طوري که حتي ۱۵ سال بعد از پايان جنگ جهاني دوم هم اغلب آنها علاقه اي به خريد خودروهاي کوچک آلماني نداشتند. حال اين سوال مطرح مي شود که تبليغات فولکس واگن چطور نظر آنها را عوض کرد؟ آنها دقيقا به انتظارات مردم توجه کردند.«شما فکر مي کنيد محصولات ما کوچک هستند؟ بله، دقيقا همين طور است.» آنها هيچ وقت تلاش نکردند تا آن چيزي را که نبودند نمايش بدهند.

مهم ترين درسي که مي توان از اين کمپين گرفت اين است که سعي نکنيد محصول، شرکت يا خدماتتان را در قالب چيزي که نيست معرفي کنيد، چون مشتري ها به درستي تشخيص مي دهند و قضاوت مي کنند.

3 . گروه فرآوري شير کاليفرنيا: شير داري؟

اين گروه با استفاده از شعار «شير داري؟» توانستند فروش شير در کاليفرنيا را تنها طي يک سال ۷ درصد افزايش دهند. اما اين پايان داستان نبود و اين شعار از مرزها عبور کرد و تا امروز هم مي‌توانيد ميليون ها شعار را با عنوان «فلان محصول را داري؟» ببينيد. اما به اين نکته توجه کنيد که هدف اين شعار اصلا کساني که شير مصرف نمي کنند نبود و تنها روي مشتري هاي قبلي سرمايه‌گذاري مي کرد. پس، لازم نيست هميشه به دنبال مشتري هاي جديد براي خدمات يا محصولات خود باشيد. گاهي بايد مشتري هاي فعلي خود را به استفاده ي بيش تر از محصولاتتان ترغيب کنيد؛ در واقع بايد کاري کنيد که مشتري هاي شما حامي‌تان باشند و از محصول و خدمات شما لذت ببرند

4.اپل: از مک استفاده کن

از بين همه ي کمپين هاي عالي تبليغاتي مک (mac)، شعار «از مک استفاده کن» عملکرد خيره‌کننده تري داشت. نزاع بين سيستم عامل مک و کامپيوترهاي ويندوزي تبديل به موفق‌ترين کمپين تبليغاتي اپل شد. در سال اول به کارگيري اين کمپين اپل توانست سهم خود را در بازار ٪۴۲ درصد افزايش دهد. اين کمپين هر آنچه لازم بود مشتري ها در مورد محصولات اپل بدانند، بدون اينکه مشخصات را در بوق و کرنا کند، به آنها ارائه مي‌داد.

بايد بدانيم که اگر محصول ما کارايي هاي جديد و فوق‌العاده اي دارد، نبايد آنها را مثل چماق بر سر مشتري هايمان بکوبيم. در عوض، بايد اين مزايا را به صورت قابل فهمي بيان کنيم و کاري کنيم که آنها بتوانند خودشان را در حال استفاده از محصول مجسم کنند و براي استفاده از آن ترغيب شوند.

5.De Beers: يک الماس براي هميشه

در سال ۱۹۹۹، مجله‌ي تبليغات AdAge شعار شرکت دِبريس با عنوان «يک الماس براي هميشه» را به عنوان بهترين شعار قرن بيستم معرفي کرد. دِبريس صرفا از آب گل آلود ماهي نگرفت و در واقع پايه گذار اين سنت بود. آنها باعث شدند همه فکر کنند که حلقه ي الماس يک کالاي لوکس واجب براي ازدواج است. آنها مي خواستند اين فکر در ذهن مردم رسوخ کند که هر کس قرار است ازدواج کند بايد يک حلقه ي الماس براي نامزدي تهيه کند. اما درسي که مي توانيم از اين کمپين بگيريم اين است که با بازاريابي صحيح مي توان کاري کرد که يک محصولِ تقريبا ارزان، لازم و تجملي به نظر برسد.

6.وِنديز (Wendy’s): گوشتش کو؟

 

شايد به نظر برسد که اين کمپين با نشان دادن يک همبرگر بزرگ و تعدادي خانم مسن بامزه به موفقيت رسيده اما حقيقت چيز ديگري است.

شرکت وِنديز رقيب هايش را هدف گرفت که اين روشي جسورانه در بازاريابي است. عبارت ساده ي «گوشتش کو؟» براي اين استفاده شد که نشان دهد ساير رقبا در ساندويچ هايشان از گوشت کمي استفاده مي کنند. اين عبارت به سرعت فراگير شد و براي هر چيزي که جاي خالي آن در زندگي مردم حس مي شد قابل استفاده بود.

چون پيش بيني کردن اينکه آيا يک شعارِ همه گير مي تواند به موفقيت خود ادامه بدهد يا نه سخت بود، شرکت ونديز به طور هوشمندانه‌اي از استفاده‌ي بيش از حد از آن خودداري کرد. آنها تنها به مدت يک سال از آن استفاده کردند و اجازه دادند تا همه چيز روال طبيعي خود را طي کند. اما درسي که مي توان از اين کمپين گرفت: حواستان به عوامل موفقيت و شکست‌تان باشد. صرفا چون چيزي پيدا کرده ايد که موفقيت آميز بوده نبايد آنقدر از آن استفاده کنيد که کارايي خودش را از دست بدهد.

بگذاريد شرکت‌تان تغيير و رشد کند، خواهيد ديد که ايجاد تغييرات و انجام کارهاي جديد حتي موفقيتي بيشتر از قبل براي‌تان به ارمغان مي‌آورد.

ترجمه شده از سایت:http://blog.hubspot.com
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط
arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315