اخبار

تاریخ خبر: 1395/08/12
زمان خبر :17: 15
نوع خبر :خبر

b_News چگونه یک شعار تبلیغاتی مناسب خلق کنیم ؟

arangfilm agency

واژه انگليسي SLOGAN (شعار) از عبارت slough-gharim ( با تلفظ soloorm) اززبان گاليک اسکاتلندي به معناي battle cry ( نعره هنگام رجز خواني )گرفته شده است.
امروزه در اين عصر جديد که با بمباران اطلاعات رسانه هاي گوناگون و بي شمار مواجه هستيم ,شعارها جذابيت خاصي پيدا نموده اند.

شعار، عبارتي به يادماندني است که براي بيان مکرر عقيده يا هدفي در زمينه امور سياسي يا کسب و کار به کار مي روند. شعارهاي تبليغاتي (وشعارهاي غير تبليغاتي) از نوشته ها و تصاوير معمولي ديگر متفاوت هستند. غالباً به دليل ساختار ساده خود امکان انتقال جزئيات و مفاهيم زيادي را ندارند و به همين دليل شعار به مخاطب خاصي اشاره نمي کند و بيشتر براي اعلان يک هدف مشخص به عموم مخاطبان به کار مي رود.

امروزه کمتر شرکت يا موسسه اي ديده ميشود که شعار تبليغاتي خود را بر مبناي استراتژي بازاريابي و تبليغاتي خود تنظيم و تدوين کند.در واقع شعار تبليغاتي که بر مبناي تامين نيازها بر مبناي تحقيق تيم تحقيقا ت بازار شکل نگيرد اثراتي عميق ,پايدار و ماندگار نخواهد داشت.واين فقط بدليل دوري و ناآگاهي تمامي قسمتها از نحوه فعاليت يکديگر و عدم هماهنگي از توليد تا بازاريابي و تبليغات و فروش ميباشد.

ما در دوره اي زندگي مي کنيم که برندهاي کوچک و بزرگ از شعارهاي تبليغاتي براي پابرجايي برند خود استفاده مي کنند. شعار تبليغاتي هسته ي اصلي و زير بناي برند مي باشد. شعارهاي بسياري، از شرکت هاي مختلف شنيده مي شود؛ اما بهترين شعارهاي تبليغاتي آن هايي هستند که به هسته اصلي برند اشاره دارند.

شعار تبليغاتي عبارتي اسـت دربـاره سازمان يا مـحصولي خاص ، که درباره ويـژگي ها و مزيـت هاي آن مطرح مي گردد. اين عبارت در کليه تبليـغات سازمان تکرار مي شود و همچـنين در ذهـن مخاطـب ماندگار خواهـد شـد.

خصوصيات شعار تبليغاتي

– مزيت اصلي يک محصول يا خدمت را براي مصرف کنندگان فعلي يا خريداران آينده بيان نمايد.

– تفاوت يک محصول با محصولات شرکتهاي رقيب را به روشني نشان دهد . البته با رعايت محدوديت هاي قانوني مربوطه.

– داراي جملاتي ساده، کوتاه، صريح، بديع و مناسب باشد.

– غالباً نکته دار باشد . البته در صورت لزوم نه اينکه همه شعارهاي تبليغاتي اين گونه باشند.

– با «شخصيت» صاحب آن شعار تناسب محصولي داشته باشد.

– احساس خوشايندي از يک نام تجاري يا محصول به مخاطب بدهد.

– احساس « خوب بودن » را در مصرف کننده ايجاد کند.

– احساس تمايل يا نياز را در مصرف کننده برانگيزاند.

– به سختي فراموش شود. شعار بايد به طور ناخودآگاه در حافظه مخاطب حک گردد. به همين علت است که شعارها معمولاً با ترفندهاي به يادآورنده اي نظير ترانه، تصاوير متحرک، فيلم يا آگهي تلويزيوني همراه مي گردند.

شرکت هاي بسيار زيادي وجود دارند که شايد عرضه کننده خدمات يا فروشنده محصولي مشابه با آنچه شما يا شرکتتان عرضه مي کند باشند. مشتري که به دنبال محصول يا خدماتي بوده است ، از طريقي با شما آشنا شده است. حال اين شما هستيد که بايستي تنها ظرف چند ثانيه ، توجه او را به آنچه به او ارائه مي دهيد ، جلب کنيد.
در غير اينصورت ، ممکن است او را براي هميشه از دست بدهيد.

ما تنها چند ثانيه فرصت داريم که توجه مشتريان بالقوه مان را به خود ، محصول يا خدماتي که شرکت عرضه مي کند جلب کنيم. تازه اين اول کار است و بعد بايد کاري کنيم که مشتريان بالقوه ما بار ديگر و يا چندين بار ديگر به دنبال ما بگردند تا شايد پس از آن با مذاکراتي که با آنان انجام مي شود ، بتوانيم درصد و نرخ تبديل را بالا ببريم.

يک عنوان خوب بايد بتواند توجه مخاطب را به خود جلب کند و يک عنوان حرفه اي بايد او را به انجام اعمالي مثل مطالعه ، تحقيق و يا خريد محصول يا کالا ترغيب و تشويق کند.

«شعارهاي تبليغاتي» مثل «عناوين مقالات» و يا «تيتر اخبار» بايستي مخاطب يا مشتري احتمالي را به خود جذب کنند. گيرايي و جذابيت «شعار هاي تبليغاتي» براي بالا بردن «فروش» کافي نيست ، نگارشِ حرفه اي ، خلاقيت و رنگ و لعاب دادن به آنچه براي جذب ، حفظ و افزايش تعداد مشتريان لازم است ؛ به عنوان يک کارحرفه اي مد نظر ماست. استفاده از عبارت هاي کليشه اي نه تنها به شما کمکي نمي کند ، بلکه مي تواند فرصت ها ، پول و زمان شما را به هدر دهد. واژه ها و عباراتي که براي شعارهاي تبليغاتي خود انتخاب مي کنيد بايستي آنچنان قوي باشند که بتوانند مشتريانتان را در همان چند ثانيه اول ميخکوب کنند و آنان را به انجام آن عملي که شما انتظارش را داريد سوق دهند.

تنظيم شعار تبليغاتي کار چندان ساده اي نيست. ولي تکنيک هايي نيز براي تنظيم شعار تبليغاتي مطرح مي باشد که در زير به چند مورد آن اشاره مي شود :

۱- بر روي نياز خاصي تأکيد کنيد : در اين حالت بازار هدف با توجه به اشاره مستقيم به يک نياز خاص ، درک صحيحي از شعار خواهد داشت.

۲- بر اهداف سازماني تأکيد نماييد : شعارهايي که بر مأموريت و اهداف سازمان تأکيد دارند ، نشان دهنده تعهد سازمان به اهداف و مأموريت هايش نيز مي باشد. شعار زير از اين گروه به شمار مي رود ؛ “صا ايران، هر روز، بهتر از ديروز” که شعار شرکت صا ايران است.

۳- سؤال مطرح کنيد : اين تکنيک تنظيم شعار تبليغاتي که توسط معدودي از سازمانها و شرکتها مورد استفاده قرار گرفته است ، با يک سؤال ، مخاطب را ترغيب به فکر کردن به يک محصول و يا کل سازمان مي نمايد. ” از کي تا حالا؟”

۴- شعارهاي تک کلمه را به کار گيريد : برخي به اشتباه مي پندارند که هر چه تعداد کلمات به کار رفته در شعار بيشتر باشد پيام راحت تر منتقل خواهد شد. اما در نقطه مقابل اين گروه از شعارها ، شعارهاي کوتاه تک کلمه اي قرار دارند.
۵- نام سازمان يا محصول را با مزيت رقابتي تان پيوند بزنيد : اين تکنيک از رايج ترين تکنيک هاي تنظيم شعار تبليغاتي است. به تعبيري اين تکنيک جزو سهل ترين شيوه هاي تنظيم شعار تبليغاتي نيز به شمار مي آيد. “با بس، تفاوت را احساس کنيد” شعار تبليغاتي شرکت بس از نمونه هاي موفق اين تکنيک مي باشند.

شناساندن يک محصول در يک بازار جديد ، با به کارگيري سياست‌هاي تبليغاتي آن بازار، دشواري‌هاي خاصي را به همراه دارد و نيازمند درک دقيقي از فرهنگ ، زبان و نوع نگاه و زندگي مردماني است که در آن بازار حضور دارند. گاهي حتي برگرداندن نام کالا يا انتخاب يک نام يا لفظ جديد ، به دليل بي‌توجهي به تفاوت‌هاي زباني و فرهنگي ، بسياري از شرکت‌هاي بزرگ بين‌المللي را در بازار جهاني با مشکل مواجه کرده است.

نهايتا ايجاد يک شعار تبليغاتي مناسب توسط کارشناسي متخصص در رشته تبليغات و بر مبناي استراتژيهاي يک موسسه و توجه دقيق به مزيت رقابتي محصول مورد نظر, کمک شاياني به تيم بازاريابي و گروه تبليغات کالا جهت تاثيري عميق و هدفمند بر ذهن مشتري ايجاد خواهد نمود.

بررسي سطوح مختلف شعارهاي تبليغاتي :

شعار صورت گفتاري نشان تجاري (Logo) است و در تبليغات چاپي معمولاً درست در زير يا کنار نام يا نشان تجاري قرار مي‌گيرد. شعار مجموعه اي از ماهيت، تخصص، مزيت، موقعيت ارزيابي و تعهد يک شرکت را نشان مي دهد. شعار در تقويت هويت يک شرکت بسيار مؤثر است. شعار مي تواند حتي نيرومندتر از نشان تجاري عمل کند. زيرا مردم به راحتي مي توانند شعار تبليغاتي يک شرکت را به يادآورده يا حفظ نمايند درصورتي که احتمالاً نمي توانند نشان تجاري آن شرکت را ترسيم کنند. به همين دليل مهم است که شعار تبليغاتي يک شرکت به روشني آنچه را که « هست » بيان کند تا آنچه را که بايد «بشود». اما اگر بتواند به هر دوي آنها هم دست يابد مطلوب تر خواهد بود !

به کارگيري شعارهاي تبليغاتي داراي دو هدف اصلي است اولاً موجب تداوم اجراي برنامه هاي تبليغاتي در يک کمپين تبليغاتي مي شود و ديگر اين که استراتژي تبليغات به شکل يک عبارت قابل باور، تکرار پذير و به يادماندني خلاصه مي گردد. شعار تبليغاتي مي بايست هميشه و در همه جا به کار رود. زيرا شعار تبليغاتي مثل سايه به نام شرکت وابسته است. لذا بايد آنرا همه جا از جمله در کارتهاي ويزيت، تبليغات چاپي، بروشورها، تابلوها، نامه ها، کتابهاي اطلاع رساني و يا هرجايي که بتوان، استفاده نمود.

ويژگي اصلي شعار تبليغاتي هميشه کوتاه و نکته دار بودن آن است (مثل جملات قصار) و اين ويژگي خود به تأثيرگذاري بيشتر و به يادماندن آن کمک مي نمايد.

در اينجا به بررسي سطوح مختلف شعارهاي تبليغاتي به زبان انگليسي مي پردازيم تا ببينيم شعارها چگونه ما را براي رسيدن به اهداف مورد نظر ياري مي نمايند:

۱- سطح نوشتاري :

۱-۱- استفاده از حروف بزرگ در ابتدا هر کلمه شعار: در اين گونه موارد شعار تبليغاتي براي رسيدن به هدف تأکيد مؤثرتر عيناً همانند تيتر اصلي در مطبوعات عمل مي کند. بهمين دليل در اين گونه براي جلب توجه بيشتر مخاطب از حروف بزرگ و ابتداي کلمات شعار استفاده مي شود.

براي مثال:

Heinz : Beanz Meanz Heinz

Toyota: I Love What You Do For Me

۱-۲- استفاده کامل از حروف بزرگ در همه کلمات شعار : استفاده کامل از حروف بزرگ علاوه بر دلايل گفته شده بالا با تأکيد بيشتر روي هرکلمه از کلمات شعار موجب مي شود که آن شعار تبليغاتي کوتاه اما قاطع بنظر آيد .

براي مثال :

New Week: THE WORLDS NEWMAGAZINE

Oracle: SOFTWARE POWERS THE INTERNET

۲- سطح آوايي:

۲-۱- استفاده از جملات آهنگين :

۲-۱-۱- جمله آهنگين همراه با نام تجاري: يکي از بهترين روش ها آن است که نام تجاري در شعار تبليغاتي آورده شود. شعار تبليغاتي خوب شعاري است که نشاندهنده شخصيت نام تجاري خود باشد. در اينگونه موارد نام تجاري برجسته گرديده و هدف از کاربرد شعار را برآورده مي سازد. همچنين از اين طريق مي توان با ذکر نام تجاري در جملاتي آهنگين هويت شرکت خود را از ديگران متمايز نمود.

براي مثال:

Quavers: The Flavour of a quaver is never known to waver

۲-۱-۲- بيان جملاتي با ذکر نام تجاري : روش ديگر بيان يکسري کلمات و ذکر نام تجاري بدون استفاده مشخص از جملات آهنگين است. البته اين روش چندان مؤثر نمي باشد. بخاطر اينکه نام تجاري برجسته نمي گردد. شعار تبليغاتي ممکن است هويت نام تجاري خود را محو نموده و حتي مي تواند نام محصول را نيز تغيير دهد.

براي مثال:

Gaguar: Grace Space Pace

۲-۲- استفاده از همگوني آوايي در ابتداي کلمات :

همگوني آوايي در ابتداي کلمات شعار جملاتي با ضرباهنگ خوشايند ايجاد مي کند. بطوريکه اين جملات خودشعار گونه مي گردند و مخاطبان به راحتي آنرا به ياد مي آورند. از طرفي اين همگوني آوايي مي تواند تأثير بسزايي در بهبود انتقال پيام مربوطه به مخاطب بگذارد.

براي مثال :

Grayhound: Grayhound going great

Fila: Funetional … Fashionable … Formidable

با توجه به توضيحات فوق چند نمونه از شعارهاي تبليغاتي معروف در دنيا عبارتند از :
• Adidas – Impossible Is Nothing.
• Coca-Cola – It’s The Real Thing.
• Ford – Built For The Road Ahead.
• Gillette – The Best A Man Can Get.
• Kodak – Share Moments. Share Life.
• Nike – Just Do It.
• NOKIA – Connecting People.
• Pepsi – The Choice Of A New Generation.


بر چسب خبر : SLOGAN شعار تبليغاتي


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط
arang logoTehran Office : unit 6, no 16, Shenasa ST,In front of Mellat Park's main door,Valiasr St
Tel:+98 (21)26207324-56
Emirate Office : 10th floor, X2 Tower Jumairah Lakes Towers, Dubai-UAE
Tel:+971 (50)1421315